Nool.hu videó

2024.07.30. 19:55

A palóc Olümposz régészeti múltját mutatja be a salgótarjáni múzeum kiállítása (fotók, videó)

A Karancs-hegység régészeti kutatásának legújabb eredményeit mutatja be a Dornyay Béla Múzeum időszaki kiállítása, amelyet kedd délelőtt nyitottak meg ünnepélyes keretek között. A tárlat kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy a palóc Olümposzt egy újabb színben lássák a látogatók.

Sipos Nina Vivien

Egy újabb érdekes időszaki kiállítást nyitottak meg a nagyközönség előtt kedd délelőtt a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeumban, amely a „Kincsek a Karancsról” címet kapta. A tárlatot Szolnoki Tamás, illetve Tóth Krisztián régészek rendezték meg, és mint a megnyitón is elhangzott: a Karancs-hegység régészeti kutatásának legújabb eredményeit mutatják be képek és tárgyak segítségével. Az elmúlt évtizedekben szervezett terepbejárások során egyedülálló leletekkel gazdagodtak a szakemberek, és bár még csak a kutatás elején tartanak, de mára sokkal árnyaltabban látják a „palóc Olümposz” régészeti múltját a paleolitikumtól egészen a kora újkorig.

A palóc Olümposz régészeti múltját mutatja be a tárlat
A palóc Olümposz régészeti múltját mutatja be a tárlat
Fotó: Hüvösi Csaba / Forrás: Nool.hu

A palóc Olümposz régészeti leletei tárulnak a szemünk elé

– Nagy öröm számunkra, hogy ismét egy régészeti kiállítást nyithatunk meg, hiszen fontosnak tartjuk itt, a Dornyay Béla Múzeumban, hogy a gyűjtőkörünknek megfelelően minden területet be tudjunk mutatni. Így van ez a régészettel is, ami mindig nagyon sikeres tárlat szokott lenni – fogalmazott dr. Shah Gabriella múzeumigazgató. Hozzátette: – Ha a kollégáimmal együtt szőtt tervünk valóra válik, akkor ebből a Karancs-kiállításból is egy nagytermest fogunk nyitni a közeljövőben.

Salgótarján Megyei Jogú Város képviseletében Pataki Csaba alpolgármester is köszöntötte a jelenlévőket. Beszédében kiemelte a tárlat kulturális jelentőségét Nógrád vármegyében, de főképp Salgótarján környékén. Ezt követően Szolnoki Tamás és Tóth Krisztián régészek mutatták be a hazai és a szlovák vendégeknek, érdeklődőknek a kiállítást, hangsúlyt fektetve a Karancs-vidék sokszínűségére, amelyet az évtizedeken át tartó terepmunkák és kutatások során feltárhattak.

– Történelmünk során a Karancs-hegység mindig kiemelkedő szerepet töltött be a közelben és a távolabb élők számára egyaránt. A középkor és a kora újkor időszakában is különleges helyként szolgált a kiállításunk tárgyát adó vidék. A kutatásunk jelenlegi állását jól mutatja, hogy eddig csak kevés számú középkorra keltezhető régészeti tárgyat ismerünk, amelyek közül messze kiemelkedik fizikai értelemben is a Kápolnahegy – tájékoztatott Szolnoki Tamás régész, a Dornyay Béla Múzeum munkatársa.

Kiemelte: 2023-ban újult erővel kutatták át a szakemberek szisztematikusan a területet, ennek eredményeit pedig a tárlat berkein belül tekinthetik meg a látogatók.

– Kívánom, hogy ne csak a kiállított tárgyakban gyönyörködjenek, hanem keressék fel a mindenek felett álló helyszínt is, hiszen így válik teljessé a régészeti élmény! – húzta alá.

Sokan segítettek

A munkálatokban rengetegen nyújtottak segítő kezet: dr. Tankó Károly, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Régészettudományi Intézet tudományos főmunkatársa és csapata, Guba Szilvia és Sz. Anderko Anna, a szécsényi Magyar Nemzeti Múzeum Forgách-Liptay Kastélymúzeum munkatársai, Dohorné Farkas Zsuzsanna és családja, illetve Babcsány Zsolt, Balga Richárd, Balog Imre, Balogné Havai Nikolett, Bercsényi Péter, Bercsényi Tamás, Hajdú Lajos, Kelemen János, Laczik Csaba, Nágel János, Nilgesz Csaba, Oravec Erik, Oravec László, Sándor Lajos, Tóth Péter, Tóth László és Milan Vitéz.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában