2 órája
Lesújtó adatok: Évente 5000 új beteget diagnosztizálnak prosztatarákkal
Már több mint tíz éve elmondható Salgótarjánban, hogy ha november, akkor Movember! Idén sem volt ez másképp, hiszen a Magyar Rákellenes Liga (MRL) Salgótarjáni Alapszervezete és a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya szervezésében közel kétszáz férfi vett részt az erősebbik nem egészségét középpontba állító, a prosztatarák megelőzésére kiemelt fókuszt helyező programon.
Hosszú sorokban kígyóztak az érdeklődők a napokban a salgótarjáni Vármegyeháza második emeletén. A megjelentek azonban nem ügyintézés céljából keresték fel az épületet, hanem a Magyar Rákellenes Liga Salgótarjáni Alapszervezete és a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya közös szervezésében megvalósult „Lépéselőny a rákkal szemben” című rendezvényre érkeztek. A Salgótarjánban nagy múltra visszatekintő program középpontjában elsősorban a férfiak egészsége, illetve a prosztatarák megelőzése állt.
Kreicsi Mária, az MRL Salgótarjáni Alapszervezet elnöke portálunk érdeklődésére kifejtette: egy példaértékű összefogás tanúja lehet ország, világ. Idén egy férfiegészség-kampány, illetve egy országos PSA-szűréssorozat indult el a következő három nagy szervezet összefogásának köszönhetően:
A kezdeményezés október és november hónapokban zajlik, és összesen 20 helyszínt érint, köztük a nógrádi vármegyeszékhelyet.
Évente 1300 magyar férfit veszítünk el prosztatarák miatt
– A férfiak közismerten kevésbé egészségtudatosak, mint a nők. Az egészségtudatosság egyik alapja a rendszeres önvizsgálat, és a szűrővizsgálatokon való részvétel. Az esemény során a férfi egészségre fókuszáltunk, azon belül is kiemelten a prosztatarákra, ami a harmadik leggyakoribb onkológiai betegség az erősebbik nem vonatkozásában. Évente 5000 új beteget diagnosztizálnak, és 1300 férfitársunkat veszítjük el prosztatarák miatt – ismertette a lesújtó adatokat a salgótarjáni alapszervezet elnöke, aki azt is hangsúlyozta: a szóban forgó kór korai stádiumban felfedezve nagyon jól gyógyítható, tünetmentessé tehető.
Hozzátette: ennek a nagy országos akciónak két üzenete van. Az egyik, hogy a férfiak figyeljenek oda magukra, és bizonyos kor után évente vegyenek részt szűrővizsgálaton. A másik mondanivaló pedig maga a mozgásra való mozgósítás.
– A rendszeres, szakember által javasolt fizikai aktivitás 40 százalékkal tudja javítani az érintettek életminőséget. Tehát ez egy nagyon komoly faktor – emelte ki Kreicsi Mária, aki azt is kifejtette: az MRL már 25 éve – azaz 1999-es kezdete óta – csatlakozik az Ausztráliából elindult Movember mozgalomhoz.
Rekordszámú résztvevő jelentkezett a szűrővizsgálatokra
Hazánkban a férfiegészség-centrikus „akcióba” lényegében testmozgást is beépítették a Magyar Urológusok Társaság által 2017-ben életre hívott „10 Ezer Lépés Program” segítségével.
– Salgótarjánban 2010 óta évente rendezünk a férfiegészségre fókuszáló eseményt, méghozzá immár több éve a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya munkatársaival összefogásban. Az ingyenes szűrővizsgálatok mellett az érdeklődők részt vehettek például testösszetétel analízisen vagy épp segítséget kérhettek a dohányzásról való leszokáshoz – sorolta Kreicsi Mária, aki hozzátette: a vizsgálatok után Feketéné Dr. Zeke Ildikó vármegyei tisztifőorvos konzultált a résztvevőkkel és összegezte eredményeiket.
Kóros értékek esetén az érintetteknek szakorvos felkeresését javasolták. A salgótarjáni alapszervezet elnöke a rendezvény összegzéseként kiemelte: hatalmas pozitív meglepetést okozott a „Lépéselőny a rákkal szemben” program iránti óriási érdeklődés. Korábban még sosem vettek ennyien részt a szűrővizsgálatokon, amelyeket idén több mint 200 férfi vett igénybe.
Egy csepp vérből képet kaptak a férfiak az egészségükről
A program sikerét a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal is megerősítette portálunknak. Érdeklődésünkre adott tájékoztatásukból kiderült, az egész napos figyelemfelhívó szűrésen közel kétszázan vettek részt az erősebbik nem képviselői közül azért, hogy egy csepp vérből képet kapjanak egészségükről.
„Az elsősorban a férfiak egészségére fókuszáló salgótarjáni egészségnapon a prosztatarákra utaló PSA-marker mérésén kívül vérnyomást, vércukor- és koleszterin szintet is mértek, emellett szakorvos tartott szájüregi vizsgálatot és tanácsadást, de a here önvizsgálatához is kaptak hasznos javaslatokat az érdeklődők” – írták a közleményben.
A program lebonyolítását a Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórház is támogatta.