2024.11.12. 19:17
Snétberger Program: Roma és hátrányos helyzetű fiatalokat támogatnak
A program célja, hogy a tehetséges fiatalok számára ingyenes oktatás és teljes körű támogatás révén elérhetővé váljon a zenei pálya, miközben életük minőségét is pozitívan befolyásolja. A Snétberger Program egyedülálló kezdeményezés, amely roma és hátrányos helyzetű fiatalok számára biztosít lehetőséget a zenei karrierjük kibontakoztatására.
A salgótarjáni születésű Snétberger Ferenc Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas gitárművész, zeneszerző, az egyik legismertebb és legsikeresebb jazz- és világzenei előadó. A Snétberger Program 2021-ben ünnepelte fennállásának tizedik évfordulóját. Aki felvételt nyer a programba, teljesen ingyenes ellátásban részesül egy bentlakásos program keretein belül – írja a Nemzetitehetsegprogram.hu.
Snétberger Program: A zene valódi változást hozhat
A program minden évben az iskolai szünetekhez próbál illeszkedni. Az idei őszi kurzuson 32 fiatal vett részt, amiből a legfiatalabb 12 éves a legidősebbek pedig 18-22 évesek. "A mentorálás nagyon fontos, mert sok az olyan gyerek, akik nehéz körülmények közül jönnek, és velük igenis foglalkozni kell, mert a program jelenti számukra a kiugrási lehetőséget. A mentorok gyakran személyes kapcsolatot ápolnak a tanulókkal, látogatják őket otthon is, és figyelemmel kísérik a tanulmányaikat." – fejtette ki Snétberger Ferenc, a Nemzeti Tehetség Program számára adott interjúban.
Tantárgyak a kurzus során
A kurzus során elismert és ismert zenei oktatók segítik a diákokat, akik gyakran a televízió képernyőjén is felbukkannak, ezek nagy hatással vannak a tanulókra. Érezhetik, hogy elhivatott és profi segítők veszik körbe őket, támogatják és mentorálják a diákokat.
Az oktatás rendkívül széles körű: van klasszikus gitár, jazzgitár, jazz-improvizáció, klasszikus zene, zenekari gyakorlatok, zeneelmélet, ritmusgyakorlatok, vonósnégyes, trombita és egyéb hangszerek. A cél az, hogy már az elejétől csapatmunkára tanítsuk őket, hiszen egy zenekarban dolgozni teljesen más élmény, mint egyénileg játszani.
– folytatta az interjúban Snétberger Ferenc.
A programban résztvevők 90 százaléka a zenei pályán marad
Az oktatás egyik kiemelt célja, hogy a diákok magas színvonalon tanuljanak meg játszani saját hangszerükön, amihez minden támogatást meg is kapnak. Snétberger Ferenc nem csupán a zenei és szakmai tudását szeretné átadni a gyerekek számára, hanem szerénységre is nevelni, hiszen a zenei életben fontos az alázatos munka.
"Nagy örömömre szolgálna, ha ezekkel a tehetséges fiatalokkal közösen készíthetnénk el egy albumot, amely mind a program eredményeit, mind a fiatalok fejlődését hivatott bemutatni." – vázolta fel a salgótarjáni zeneszerző.
2025 januárjától újra indul jelentkezés
A programban résztvevők továbbra is minőségi oktatást kapnak. A program bővítése is szem előtt van, hiszen egyre több és több fiatal számára szeretnének lehetőséget biztosítani. "Mikor vidékről, Salgótarjánból ide feljöttem Budapestre a nulláról, nekem nem nagyon voltak lehetőségeim. Ezért érzem kötelességemnek, hogy lehetőséget biztosítsak azoknak, akik hasonló körülmények közül indulnak. " – tette hozzá a program létrehozója.