2022.05.29. 15:25
Kiemelt figyelmet fordítanak a nagyérdemű visszajelzéseire a Zenthe Ferenc Színházban
Hamarosan lezárul a helyi Zenthe Ferenc Színház jubileumi, tizedik évada. Simon Lajossal, a teátrum igazgatójával az alakulás tizedik évfordulója kapcsán arról beszélgettünk, milyen előzmények után várták az évad utolsó premierjét.
Simon Lajos, a teátrum igazgatója
Forrás: NMH/Hegedűs Márk
Fotó: Hegedus Mark
– Hogyan értékeli az elmúlt esztendőket, mi jelentette a legnagyobb kihívást?
– Színházunk 2019-ben kapta meg a kiemelt előadó-művészeti szervezet minősítést. A közös fenntartás révén – amelyben az Emberi Erőforrások Minisztériuma és Salgótarján önkormányzata nagyjából egyenlő terhet vállalt – stabil hátteret biztosítottak működésünkhöz. Ennek köszönhetően 2020 tavaszáig emelkedett az előadás- és a nézőszámunk is. Talán nem mondok nagy újdonságot, ha kijelentem: a legnagyobb kihívás a koronavírus-járvány okozta sokk volt. A 2020. márciusi kényszerű leállástól tavaly december végéig 254 előadásunk maradt el, és mintegy 260 millió forint bevételtől estünk el. Ez még csak a járvány anyagi vonzata, hiszen a 2019-es 80 ezres nézőszámunk az elmúlt évre 21 ezerre esett vissza.
– Milyen új lehetőségeket találtak, milyen kezdeményezéseket alakítottak ki, hogy a pandémiás időszak alatt is elérjék a közönséget?
– A pandémia idején is folytattuk a művészeti és alkotómunkát, a próbafolyamatokat nem állítottuk le, azonban azok biztonsága és a színház munkatársai egészségének védelmében komoly, napi szintű intézkedéseket hoztunk. Bár színdarabokat nem mutathattunk be, de a háttércsapat előkészítette a nyári szabadtéri programot és a soron következő évadot. Közben elvégezték a pályázatokkal, a gazdasági adminisztrációval és az aktuális szezonnal járó munkákat, és zajlott az eszközök, díszletek karbantartása is. A leállás ideje alatt sem szerettük volna megszakítani kapcsolatunkat a közönséggel. Mivel az online előadások nézettsége országos szinten folyamatosan emelkedett, ezért fontosnak éreztük, hogy efféle tartalmakat mi is kínáljunk a közönségünknek. Ennek keretében felolvasó színházi bemutatókat tartottunk a YouTube-csatornánkon, a családok karácsonykor megtekinthették például az új mesejátékunkat, az Ágacskát is. Az előadások mellett a Teátrum Kávéház és a Kedvenc színészeink sorozatokból, valamint két saját készítésű játékfilmből is lehetőségünk nyílt válogatni. Bár nem így terveztük, de online formában ünnepeltük meg névadónk, Zenthe Ferenc születésének századik évfordulóját is.
– Elsőként csatlakoztak a Déryné Programhoz. Milyen tapasztalatokat szereztek? Mennyi emberhez sikerült eljuttatni a színház üzenetét az előadásaikon keresztül?
– Nem is lehetett kérdés a csatlakozásunk, hiszen a színházunk modellje gyakorlatilag az alakulástól egybecseng a Déryné Program célkitűzéseivel. A kezdetektől sokat, évadonként 30-40 ezer kilométert utaztunk, számos olyan, a kulturális szolgáltatásokkal kevésbé ellátott régióba vittünk el produkciókat, ahová nagynevű színházak nem, vagy csak nagyon régen látogattak el. Olyan településekre jutottunk el, amelyek lehetőségei erősen behatároltak voltak, úgy anyagi szempontból, mint például a színháztermek műszaki felszereltségének a tekintetében. Azt tapasztaltuk, hogy mindenhol nyitottak a fogadó felek, és nagy az érdeklődés a darabok iránt. Az elmúlt két esztendőben 43 Déryné Program támogatta előadást mutattunk be, megközelítőleg 12 ezer néző előtt. A program hatása azonban nem ér véget a színdarabok lejátszásakor, hiszen igényt teremt a további színházi élmények közvetítésére. Ugyanezt a küldetést teljesítjük megyei szinten a gyermekeknek szóló Lázár Ervin-programmal. Vannak olyan csemeték, akiknek ez az egyetlen lehetőségük, hogy egy évben legalább egyszer színházba mehessenek, a művészetnek, a kultúrának ezzel a szeletével is találkozhassanak.
– Mit gondol, merre tart a hazai színházi kultúra, hová érhet el a következő négy évben?
– Remélem, hogy a Zenthe Ferenc Színház továbbra is fejlődni tud, amire szükség is van ebben a régióban. Folyamatosan azon dolgozunk, hogy a minőségi produkciókkal vissza tudjuk adni az embereknek a színházba járás élményét, a kultúrakedvelőket visszacsábítsuk a nézőtérre. Ennek érdekében az évadonkénti bemutatók kiválasztása, a bérletsorozatok összeállítása során továbbra is kiemelt figyelmet fordítunk a nézők, a befogadók visszajelzéseire. Ezért az évadok színházi kínálata a jövőben is színes, változatos előadásokat tartalmaz majd. Egy színház ugyanis jelentősen hozzájárulhat egy település, régió szellemi, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárásához, megismertetéséhez, segítheti a helyi művészeti, közösségi, szellemi élet fejlődését, az identitástudat erősödését. Alapvető stratégiai cél az is, hogy a Zenthe Ferenc Színház növelje előadásainak és nézőinek számát, a lehető legszorosabb kapcsolatot ápoljon a játszóhelyekkel, a legmagasabb szinten vigye színre előadásait, és nem utolsósorban domináns szerepet töltsön be Nógrád megye színházi életében. A Zenthe a továbbiakban is nagy figyelmet fordít majd a vidéki színházi kultúra fejlesztésére, továbbá arra is, hogy a teátrum részt tudjon venni a Lázár Ervin és a Déryné Programban.
Lehetetlen rangsorolni
Simon Lajos azon kérdésünkre, mire a legbüszkébb az elmúlt két év szakmai munkásságából, azt felelte, egyet nem tudna kiemelni, de még csak rangsorolni sem lenne könnyű.
– A pandémiás időszak ellenére is sok minden történt velünk az elmúlt két esztendőben. Eljutottunk oda, hogy végre önálló, 22 fős állandó társulattal rendelkezünk. Ez jelentős lépés volt a teátrumunk életében. Büszkék vagyunk azokra, akik elköteleződtek a színház mellett. A másik fontos esemény az volt – és ez összefügg a társulatépítéssel –, hogy minisztériumi támogatással kialakítottuk a kamaratermünket, így egy új színházi közeget, játszóhelyet hoztunk létre. Ennek köszönhetően nemcsak új közösségi teret nyertünk, hanem arra is alkalmunk nyílt, hogy új színházi közönséget szólítsunk meg. A harmadik nagy eredménynek a tavaly életre hívott Zenthe Nyár elnevezésű szabadtéri színházi fesztiválunkat tartom, amely új igényt elégít ki. Az imént felsorolt három történés olyan jelentős esemény volt színházunk életében, amelyet sem rangsorolni, sem elhallgatni nem szeretnék – emelte ki Simon Lajos.