2023.06.16. 17:29
Felismeri Volkov őrnagyot? – rejtélyes nógrádi sztori az 1970-es évekből
A megyei napilap 1977. július 31-i számában a hirdetések és a rövid ismertetők között Ki ismeri? címmel jelent meg egy képes felhívás. A történet hátterében egy kép állt, amelyen két (feltehetően helyi) gyermek mellett egy szovjet tiszt látható 1945 márciusában Salgótarjánban. A mit sem sejtő olvasó ebből még nem következtethetett a felhívás valódi okára. Utánajártunk a több mint negyvenéves sztorinak.
Bő három hónappal később, a Nógrád című napilap november 9-i számában beszámolót közöltek egy komendant (parancsnok) érkezéséről a megyeszékhelyre. Az illető – a képen látható – Ivan Alekszandrovics Volkov őrnagy volt, meghívásának apropóját pedig a „nagy októberi szocialista forradalom” hatvanadik évfordulója adta.
A katonatiszt – mint a híradásból megtudtuk – Salgótarján első katonai parancsnoka volt az 1944. december 25-i felszabadítást/megszállást követően. A közgazdász Volkov a meghívás idején Ivanovóban élt és szakmájában dolgozott. Kétnapos látogatása (november 8-9.) során ellátogatott a város egyik új lakótelepére, kulturális intézményeibe és több gyárüzembe is. Utóbbinál kiemelte a cikk szerzője, hogy a salgótarjáni gyárak, üzemek mindegyike Volkov közreműködése és parancsa folytán kezdték meg a munkát 1944 végén vagy 1945 elején. A cikkszerző még hozzátette, hogy az őrnagy „minden zegzugát ismerte Salgótarjánnak a háború idején és azt követően, viszont a hetvenes években aligha vette hasznát a második világháborús térképeknek, hiszen azt időközben átrajzolták a tarjániak”, utalva ezzel az átalakult városképre.
Négy nappal később, november 13-án újabb részleteket közölt a hírlap a szovjet vendégről. Bobál Gyula szépirodalmi jellegű írása mélyebb betekintést enged a történet hátterébe. Volkovot, a Vörös Hadsereg 53. hadseregének tartalékos őrnagyát a salgótarjáni Miklós János és családja „fogadta be” a front elvonulása után. Feltehetően ez esetben pontosabb az odahelyezték kifejezés, mivel Miklós János felesége orosz volt, így egy tolmács rögtön „kéznél” volt. A képen látható két kislány egyike Miklós Rózsa (sajnos a képen látható másik lány nincs nevesítve), aki szintén a városba látogatott Volkov érkezésére. Rózsika, azaz Salók Józsefné számára megható pillanat volt az őrnaggyal való újabb találkozás.
Utólag áttekintve a történetet egy jól sikerült szervezésről beszélhetünk, hiszen a képfelhívásra végül lett jelentkező Rózsika személyében. Az őrnagy és a munkások „meghatott, olajos kezű” kézfogásait pedig betudhatjuk a propaganda egy cizelláltabb fejezetének.
A szerző Kovács Balázs okleveles történész