Nehéz tél vár az ukránokra: akár nyolcórás áramkimaradások is lehetnek – frissül

980. napja tart a háború a szomszédunkban. Hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner és az Origo híreiből válogatunk.

MW

Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata által 2024. október 28-án közreadott videófelvételről rögzített képen orosz katonák 122 milliméteres BM–21-es Grad rakéta-sorozatvetővel készülnek ukrán állásokra tüzelni egy nem megnevezett ukrajnai helyszínen

Forrás: MTI/EPA

Fotó: Orosz védelmi minisztérium

Cikkünk frissül!

Ez vár Ukrajnára télen

Ukrajna állami hálózat-üzemeltetőjének, az Ukrenergonak az ideiglenes vezetője, Olekszij Breht egy interjújában kijelentette, hogy az ország valószínűleg a legnagyobb kihívást jelentő tél előtt áll a háború kezdete óta. Oroszország energiainfrastruktúra elleni támadásainak fokozódása komoly aggodalmakat kelt Ukrajnában, különösen a hideg hónapok közeledtével – számol be róla a Magyar Nemzet.

Ez a tél lesz a legnehezebb az elmúlt három év közül

– mondta Breht. Amennyiben Oroszország továbbra is a kritikus energiainfrastruktúrát célozza,

Ukrajna lakói akár nyolc órán át tartó áramkimaradásokra is készülhetnek a legkritikusabb napokon.

Volodimir Zelenszkij elnök szerint Oroszország március és augusztus között az összes hőerőművet és szinte az összes vízerőmű kapacitást elpusztította Ukrajnában.

Külföldi hírszerzők célkeresztjében a magyar hadiipar

Komoly feladat elé állította a magyar titkosszolgálatokat, hogy az utóbbi időben külföldi hírszerzők célkeresztjébe került a magyar hadiipari termelés – tudta meg a Magyar Nemzet.

A hazánkban előállított hadianyagok egy része ugyanis ennek a befolyásolási tevékenységnek köszönhetően, ha nem is közvetlenül, de eljuthatnak Ukrajnába is, ha nem lép közbe az elhárítás.

Az elhárítás dolgát jelentősen megnehezíti, hogy ha külföldi tulajdonban van, vagy oda kerül egy Magyarországon működő fegyver-, illetve lőszergyártó cég, már nehéz beavatkozni a kereskedelmi folyamatokba, különösen akkor, ha az itt gyártott hadianyagot vagy haditechnikai eszközt közvetítőkön keresztül juttatják el a célországba. A fegyverek és a hadianyagok kiviteléhez elvileg szükség van úgynevezett reexportengedélyre, de ezeket is megpróbálhatják kijátszani. Az ügyben konkrét információkat is megosztottak a titkosszolgálatok szakemberei a parlament nemzetbiztonsági bizottságával, a testület legutóbbi ülésén. Erről az ülés után csak annyi információ jelent meg, hogy

a hazai hadianyaggyártó kapacitással kapcsolatosan fokozott törekvések észlelhetők a szövetségi rendszeren belüli és az azon kívüli szereplőktől egyaránt. A hazai titkosszolgálatok az ilyen jellegű szándékokat figyelemmel kísérik, és szükség esetén elhárítják.

A lap forrá­sai szerint komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek az ilyen irányú befolyásolási kísérletek hazánkban, különösen akkor, ha háborús övezetekbe kerülnek Magyarország területéről a hadianyagok.

További részletekért kattintson.

A Szovjetunió első felhőkarcolójának nevezett  Derzsprom-irodaház megrongálódott épülete Harkiv belvárosában 2024. október 28-án, miután az orosz hadsereg rakétákkal, drónokkal és irányított légibombákkal támadta Kijevet, Harkivot és Krivij Rih városát. A becsapódások következtében legkevesebb hatan megsérültek Harkivban. Az ikonikus szovjet műemléképületet 1928-ban adták át
Forrás: MTI/EPA

Orosz–ukrán megállapodás jöhet

Ukrajna és Oroszország állítólag előzetes megbeszéléseket folytat

az egymás energetikai infrastruktúrája elleni támadások leállításáról

– írja az Origo a Financial Times cikkére hivatkozva.

A korábbi, Katar közvetítésével augusztusban folytatott tárgyalások meghiúsultak, miután Ukrajna betört az orosz Kurszki területre. A korai szakaszban lévő megbeszélések várhatóan hamarosan újraindulnak. Moszkva továbbra is határozottan állítja, hogy

az ukrán csapatoknak ki kell vonulniuk Kurszkból, mielőtt bármilyen megállapodás születne.

Kína közbenjárását kéri az USA

Jake Sullivan az Egyesült Államok nemzetbiztonsági tanácsadója Kína közbenjárását kéri, hogy Észak-Korea vonja ki csapatait az ukrajnai frontvonalból. Korábban Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője megerősítette, hogy az Egyesült Államok kapcsolatban állt Kínával az észak-koreai csapatok ukrajnai frontvonal melletti jelenlétéről, de a beszélgetések részleteiről nem adott tájékoztatást.

A NATO és a Pentagon korábban megerősítette, hogy észak-koreai csapatok kiképzést tartanak Oroszországban, és hogy néhányan közülük úton vannak az oroszországi kurszki területre, amelynek egy részét az ukrán erők augusztus óta ellenőrzik.

Magyarország segít

Az ukrán–magyar határszakaszon 4980-an léptek be Magyarországra kedden, a román–magyar határszakaszon belépők közül pedig 4988-an nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szerdán

A beléptetettek közül a rendőrség 25 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes.

Nekik ez idő alatt kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzéséért – áll a közleményben.

Ez történt kedden:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában