Egzotikus állat

2019.01.19. 17:00

Összetett feladat kaméleont tartani

A szokatlan háziállatok sorában a kaméleon tartása az utóbbi mintegy tíz évben vált népszerűvé.

N. J. A.

Forrás: Shutterstock

A megközelítőleg kétszáz kaméleonfaj közül Magyarországon a sisakos kaméleon (Chamaeleo calyptratus) és a párduckaméleon (Furcifer pardalis) a legnépszerűbb.

Tartásuk nem bonyolult, de odafigyelést igényel. Az állat rendes körülmények között 5–7 évig is élhet. Alapfeltétel a megfelelő méretű, álló terrárium. Ehhez a terráriumok szokványos kellékeit kell behelyeznünk: gallyakat, élő- vagy műnövényeket, UVB-fénycsövet. A kis levelű fikusz ideális növény lehet, zöld levelei mögé szívesen bújnak az állatok, és rágcsálásuk sem jelent rájuk veszélyt. Szükséges még vitaminokat, különösen kalciumot és multit, valamint kézi permetezőt beszerezni. A megfelelő hidratáltságot napi két permetezéssel érhetjük el. Az ideális hőmérséklet a terrárium felső részében nappal 28 °C, éjszaka 22–24 °C. Időkapcsoló alkalmazásával könnyebben szabályozhatjuk a napszakok váltakozását, ennek hiányában javasolt reggel 7-kor felkapcsolni az állat számára a világítást, és este 19 óra felé lekapcsolni.

A kaméleonok evési és ivási igényei hasonlóak a többi terráriumban nevelt házi kedvencéhez. Csak élő eleséget fogyasztanak, például tücsköt, sáskát, gyászbogárlárvát, viaszmolyt és selyemhernyót. Fontos, hogy estére már nem szabad etetni, az étkezések inkább reggel vagy délelőtt történjenek, így a megfelelő hőmérséklet mellett van ideje az emésztésre. A permetezés mellett a türelmes tulajdonosok megtaníthatják kedvencüket pipettából is inni.

A kaméleon tojásokkal szaporodik. A párduckaméleon esetében egy fészekaljba 15–30 tojás kerül, a sisakos kaméleon pedig akár 70–80-at is lerak. A tojások végül 6–9 hónap alatt kelnek ki.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!