Mezőgazdaság

2024.11.05. 20:14

A fogyasztók is aláírhatják az agrárpetíciót

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ), illetve a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Megvédjük a magyar gazdákat! El a kezekkel az agrártámogatásoktól! címmel agrárpetíciót indított a gazdatársadalom megvédése és a biztonságos élelmiszerellátás fenntartása érdekében. A két szervezet ezzel kapcsolatban tartott sajtótájékoztatót kedden délután Balassagyarmaton, a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Iskolában.

Lászlók Judit

Az agrárpetíció indítása kapcsán tartott sajtótájékoztatón Papp Zsolt György, a NAK elnöke elmondta: a magyar agráriumnak újabb kihívással kell szembenéznie a Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai Párbeszéd című dokumentum kapcsán.

Agrárpetíciót indított a MAGOSZ és a NAK, a két szervezet ezen téma kapcsán tartott sajtótájékoztatót
Agrárpetíciót indított a MAGOSZ és a NAK, a két szervezet ezen téma kapcsán tartott sajtótájékoztatót
Fotó: Vendel Lajos / Forrás: Nool.hu

– Az európai uniós költségvetés – amely 2027-től él – egyharmadát, több mint 380 milliárd eurónyi forrást tesz ki az agráriumnak szánt támogatás, a KAP kerete, amelynek az átalakítását tervezi az Európai Unió. Olyan átalakításokról beszélünk, amely alapjaiban meghatározza a gazdatársadalom működését és a területalapú támogatást célozza meg elsősorban. Ez az a támogatás, amely a gerincét adja a hazai agrártámogatásoknak, amely több mint 162 ezer családi gazdálkodót ér el, több mint 500 milliárd forint az éves kifizetése. Ebből működik az őszi betakarítás, az őszi szántások, a talajmunkák elvégzése, sőt a bérleti díjak rendezése és a következő évi gazdálkodásra való felkészülés is – fogalmazott a NAK elnöke. Kitért arra is: a Stratégiai Párbeszéd tartalmazza azt is, hogy fogják vissza a húsfogyasztást, az állattartást, akár egyszeri támogatással. Sőt, a húsfogyasztásnak pedig adjanak különböző adókat, mert ez megteremtené annak a lehetőségét, hogy a növényi alapú élelmiszerekre áttereljék a fogyasztót. Papp Zsolt György hangsúlyozta továbbá azt is: az elmúlt évek nehézségei rávilágítottak arra, hogy a mezőgazdaság nemzetgazdaságilag kiemelt, stratégiailag pedig fontos lett. Az élelmiszer kérdése pedig az önrendelkezésünk részét képezi. Mint mondta: ezért szeretnénk mi eldönteni, mikor, mit és milyen élelmiszert kívánunk fogyasztani.

Az agrárpetíciót online lehet kitölteni

– Számos olyan történés van az agrárium háta mögött az elmúlt évekből, amely komoly és számokkal alátámasztható eredményeket tud felmutatni, akár az állattartás, az élelmiszeripar fejlődése, a kertészet megújulása vagy azok a technológiai gépek, eszközök, berendezések beszerzésének okán, amelyek hozzájárulnak a magyar mezőgazdaság hatékony és versenyképes, környezettudatos, fenntartható gazdálkodásának a megtartásához, illetve annak megújításához. Az a legfontosabb feladatunk, hogy ezen célokat szem előtt tartva tudjuk megújítani a magyar mezőgazdaságot azért, hogy együtt tudjunk fellépni az ilyen párbeszédek ellen – mondta Papp Zsolt György. Hozzátette: elindult az online agrárpetíció, amelyet a gazdatársadalom mellett mindenki más is aláírhat.

Ezután Csáki Balázs, a NAK Nórád vármegyei elnöke és a MAGOSZ Nógrád vármegyei Ifjú Gazda Tagozatának elnöke vette át a szót, aki arról beszélt, hogy a Stratégiai Párbeszéddel az a probléma, hogy az nem stratégiai, nem párbeszéd, legfőképp pedig nem egy tanulmány. A dokumentum készítői pedig nagyon távol állnak a szakmától, az agráriumtól.

A területalapú támogatások elvétele veszélybe sodorja az egyéni és családi gazdaságokat

Ezt követően Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára szólalt fel. Kiemelte: tíz évvel ezelőtt Magyarországon egy irányváltás történt és elindult a családi gazdaságra építő modell. Ennek az eredményei pedig már most is látszanak, hiszen megerősödtek az egyéni és a családi gazdaságok, mind a földhasználat, mind pedig a támogatások tekintetében. Tíz éve a földeknek a felét használták a cégek és a gazdasági társaságok, a másik felét pedig az egyéni, illetve a családi gazdaságok, mára ez az arány kétharmad-egyharmad szerint alakult át az egyéni és a családi gazdaságok javára. A főtitkár arra is rávilágított, hogy a családi gazdasági modell alapja a területalapú támogatások, amelyek a versenyképességet jelentik. Azonban ennek megváltoztatásával az egyéni termelők és a családi gazdaságok elveszítenék a versenyképességüket és csődbe mennének.

A sajtótájékoztatón részt vett Varga Mihály, a MAGOSZ Nógrád vármegyei elnöke is, aki arról beszélt, hogy az Európai Unió egy jól működő rendszert akar átalakítani. Mint mondta: szerinte minden gazda alá fogja írni az online petíciót, ha átgondolja, hogy a következő időszakban, hogy jut majd támogatáshoz, és hogyan marad versenyképes.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában