2024.11.04. 06:00
Sikeres a tinédzserkorban elvégzett testsúlycsökkentő műtét
Kutatók rendkívül meggyőző, hosszú távú eredményeket találtak azoknál a kifejezetten súlyos elhízással küzdő tinédzsereknél, akik egy évtizeddel korábban műtéten estek.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Lee Charlie
Egy minap, október 30-án közzétett tanulmány egyértelműen azt igazolja, súlyos elhízásuk kezelésére műtéten átesett tinédzserek még egy évtizeddel később is profitálnak a beavatkozásból. Úgy találták, többségükben megtartották jelentősen csökkent súlyukat, miközben továbbra is elkerülték az elhízásból származtatható hátrányokat, például a 2-es típusú cukorbetegséget és a magas vérnyomást.
Még az újabb GLP-1 gyógyszerek, például a szemaglutid, a manapság híressé vált Ozempic és Wegovy után is a bariátriai műtétet tartják az elhízás leghatékonyabb kezelésének: a műtött betegek kiindulási súlyuk akár 30%-át is elveszítik. De az eddigi tanulmányok mindegyike inkább a felnőttekre összpontosított, így a tinikre vonatkozó, hosszú távú tanulmány új eredményei még érdekesebbek.
A Teen-LABS (Longitudinal Assessment of Bariatric Surgery) kutatás 2003-ban indult, és a National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) finanszírozza. A projekt során
a kutatók több ezer tinédzser egészségi állapotát követték nyomon, akiket műtöttek súlyos elhízás miatt valamikor 2005 és 2009 között.
A legutóbbi, a New England Journal of Medicine-ben múlt szerdán közzétett nyomonkövető tanulmányban 260 beteg súlyával és egészségi állapotával kapcsolatos kimenetelét vizsgálták meg egy évtizeddel a műtét után – ilyen vizsgálat eddig még nem készült.
„Ez a leghosszabb távú serdülőkori bariatriás sebészeti követési vizsgálat, a korábbi tanulmányok legfeljebb 5 évet ölelnek át” – válaszolta Justin Ryder, a tanulmány vezető kutatója, a Chicagói Ann & Robert H. Lurie Gyermekkórház sebészeti osztályának kutatási alelnöke a Gizmodo kérdésére.
Kimondhatjuk, az elhízás sebészeti módszerekkel végzett kezelése serdülőknél hosszú távon kiváló eredményekkel jár.
Összességében a betegek átlagosan 20%-os súlycsökkenést értek el, állapították meg a kutatók. A diagnosztizáltak többsége még mindig nem mutat 2-es típusú cukorbetegséggel kapcsolatos jeleket. A magas vérnyomás és a magas koleszterinszint tartósan csökkent.
Számos más tanulmány kimutatta, hogy a bariátriai műtét hosszú távú előnyei közé tartozik, hogy csökken például a rák kialakulásának esélye a felnőtt betegek számára. És most ezen eredmények alapján úgy tűnik, hogy a fiatalabb betegek műtéti kezelésének „az életkor előrehaladtával megvannak az előnyei”, mondta Ryder.
Mint minden orvosi kezelésnek, a bariátriai műtétnek is vannak kockázatai. Különböző típusú bariátriai műtétek léteznek, de általában a gyomor térfogatának csökkentéséről van szó. Ennek eredményeként az emberek életmódja, különösen az étrendjük, drámai módon megváltozik a műtétet követően. Például gondoskodniuk kell a betegeknek arról, hogy elegendő tápanyagot kapjanak, mivel bizonyos vitaminok és ásványi anyagok már nem szívódnak fel olyan könnyen a táplálékkal. Hajlamosabbak az alkoholfogyasztásra is, mivel a gyomruk kevésbé képes lebontani azt. Ezenkívül kimutatták, hogy legalábbis rövid távon, a betegeknél nagyobb lehet az öngyilkosságnak és az önkárosító kockázatnak az esélye. És néhány ember (körülbelül minden tizedik) a beavatkozás után sem tudta megtartani egészséges súlyát.
Mintegy két évtized elteltével mára a bariátriai műtétek csak biztonságosabbak és kevésbé invazívak lettek. Így lehetséges, hogy még jelentősebbek a műtét pozitív hatásai.
Nem tudni, más kezelések hoznak-e ilyen hosszú távú előnyöket. A GLP-1 gyógyszerek, például a szemaglutid és a tirzepatid az első olyan gyógyszerek, amelyek egyértelműen megközelítik a műtét során tapasztalt átlagos súlycsökkentési sikert, és az újabb gyógyszerek a közeljövőben akár még eredményesebbek is lehetnek. Ryder arra figyelmeztet, hogy jelenleg nehéz bármilyen összehasonlítást elvégezni, mivel még nem készültek olyan tanulmányok, amelyek közvetlenül szembeállították volna ezeket a gyógyszereket a műtéti megoldással szemben.
Mind a gyógyszereknek, mind a műtétnek megvan a helye az elhízás kezelésében, mondja a kutató, megjegyezve, hogy sok műtéten átesett embernek továbbra is segíhet a gyógyszeres kezelés. E tanulmány és mások eredményei alapján a legfontosabb tanulság az, hogy az elhízással küzdő tinédzsereknek általában jobban hozzá kell férniük a hatékony kezelésekhez – teszi hozzá.
Digitália
- Akkor most utáljuk a karácsonyi videót?
- „Kérlek, halj meg!” – mi is megkérdeztük, miért adott ilyen tanácsot a chatbot egy egyetemistának
- Hogyan műt ez a robot csupán videókból tanulva úgy, mint az emberi orvosok?
- Ki hinné? Az első tömeges virtuális találkozót 1916-ban tartották
- Black Friday: még egy esetleges csalódás sem veszi el a magyarok vásárlási kedvét