2019.04.09. 06:52
Sakk segíti a nőtincsi iskolások beilleszkedését
Programsorozatot indított a Nőtincsi Általános Iskola nagycsoportos óvodások számára, hogy megkönnyítse az iskolára való felkészülést és segítse a gyerekeket az új környezet megszokásában.
Elsőtől negyedik osztályig külön tanóra foglalkozik a sakk-kal, jövőre pedig referenciaintézmény lesz a nőtincsi. A balassagyarmati tankerület mint a jövő módszerét támogatja a megvalósítást
Forrás: NMH
Fotó: Torjay Attila
A leendő első osztályosok előadásokon, játékos tanórákon ismerhetik meg az intézményben folyó oktató-nevelő munkát, így az Arany Mazsola iskolacsalogató program után sokkal nagyobb biztonságban érezhetik a gyerekeiket a szülők.
A szerdánként jelentkező foglalkozásokat hét alkalommal rendezik meg. A programok témáját úgy válogatták össze, hogy mindenki találjon kedvére valót. Az éppen soron következő ismertető a Sakkpalota nevű képességfejlesztést volt hivatott bemutatni.
Máté-Veres Judit intézményvezető kiemelte, hogy a borsodi Hejőkeresztúr sikerén felbuzdulva három éve ők is meghirdették a programot, és ebben a rövid időszakban is mérhetően beigazolódott, hogy a sakk oktatása, a játék általi logikai készségek fejlesztése pozitív módon hat a kicsikre.
– A kompetenciaszámaink sokkal jobbak, mióta tart a program, jövőre már referenciaintézménnyé is válhatunk. A cél az, hogy a környékről is hozzánk járjanak a gyerekek az egyedi oktatás miatt.
Az iskolában elsőtől negyedik osztályig külön tanóra foglalkozik a sakk oktatásával. A programot Polgár Judit világbajnok sakkozó készítette el, és a megyében egyedülálló módon csak Nőtincsen alkalmazzák. A tanulók normál iskolai jegyeket kapnak az órákon, az oktatást pedig számos eszköz is segíti.
– Nemrég nyertünk egy digitális környezetért létrehozott pályázaton harminc tanulói laptopot, és egy smart iskolai táblát. A gyerekek egymással is sakkozhatnak, ami nemcsak a gondolkodásukat és a problémamegoldó képességeiket fejleszti, hanem a kreativitást, a megosztott figyelem képességét, és a toleranciaszintjüket is. Játék végén mindig kezet fognak egymással, a győztes és a vesztes fél egyenrangú partnerek. Ezért nálunk sokkal jobban feldolgozzák, ha veszítenek, nincs utána hangos elégedetlenség – mondja Máté-Veres Judit.
Az iskola aulájában nemrég nagy méretű műanyag, könnyen mozgatható sakkfigurákat helyeztek el egy csempézett sakktáblára, a tanulók itt többen összefogva, szinte csapatban játszhatnak egymással. A Sakkpalota népszerűségét jelzi az is, hogy tavaly az iskola csatlakozott a Világsakk Fesztiválhoz, ennek keretében helyi szinten kreált feladatokat kellett megoldaniuk a diákoknak, a nyerteseket pedig külön ünnepségen díjazták.
A Balassagyarmati Tankerületi Központ segítőkészen áll az intézmény újító módszeréhez, a megvalósult és a jövő innovatív módszereit is támogatja. A programsorozat addig is folytatódik, az iskola várja az óvodáskorú gyermekek és szülők látogatását, érdeklődését.
További foglalkozások is vannak
A Sakkpalota mellett további foglalkozásokat is választhatnak a jövő kisiskolásai, hiszen mindegyik illeszkedik az óvodás korosztályhoz, ugyanakkor ízelítőt ad az iskolás életből. A kedvcsináló írás a játékos betűelemeket mutatja be az ovisoknak, megfigyelve a megfelelő ceruzafogást, a matematikai játékok a számok birodalmába vezetik el őket. Népszerű még a Mesebirodalom is, ahol szerepjátékokban érezhetik át a mesehősök tetteit, a közös éneklések alkalmával pedig lehetőség adódik a későbbi olvasáshoz és számoláshoz elengedhetetlen ritmusérzék megfigyelésére.