Bibliotéka

2024.08.02. 19:51

A digitális kultúra térnyerése mellett is helyt kell állniuk – vallja a gyarmati könyvtár igazgatója

A balassagyarmati Madách Imre Városi Könyvtár többezres olvasótáborral rendelkezik, folyamatosan megújuló kínálattal és színes programokkal várja a látogatókat. Az intézmény munkatársai a magas színvonalú szakmai tevékenységük elismeréseként nemrégiben Balassi-díjban részesültek.

Lukács Zsófia

Vitéz Kata könyvtárigazgatót kérdeztük korunk könyvtárosi kihívásairól.

Vitéz Katával, a helyi  könyvtár igazgatójával beszélgettünk
Vitéz Katával, a helyi könyvtár igazgatójával beszélgettünk
Fotó: Lukács Zsófia / Forrás: Nool.hu

– Három éve látja el a balassagyarmati Madách Imre Városi Könyvtár igazgatói feladatait, hogyan került erre a pályára? Mi a feladata egy könyvtár vezetőjének?

– Kommunikáció-művelődésszervező szakon végeztem a főiskolán, mindenképpen kulturális területen szeretettem volna elhelyezkedni, így kerültem a könyvtárba 2007-ben. Főként a rendezvények szervezésében vettem részt, de más könyvtári feladatokat is végeztem. Később olvasószolgálat vezető, majd igazgatóhelyettes lettem. 2021-ben bíztak meg az intézmény vezetésével, emellett jelenleg az Eötvös Loránd Tudományegyetem informatikus könyvtáros szakán tanulok. Vezetőként fontos számomra, hogy megőrizzük az eddig elért szakmai eredményeinket, szolgáltatásaink színvonalát. Az innovatív megoldások bevezetésével folyamatosan azon dolgozunk, hogy az intézmény nyitott, befogadó, inspiráló tér legyen. Ami a feladatokat illeti, az éves munkaterv mentén koordinálom a különböző könyvtári munkafolyamatokat, összehangolom az egyes részlegek működését. A gyűjtemény bővítése és feltárása, a digitalizálás, szolgáltatásaink fejlesztése, rendezvényeink megvalósítása és a közösségi média felületeink a kezelése talán a legfontosabb területek közé tartozik.

– Milyen háttérmunkák szükségesek ahhoz, hogy precízen rendszerezett, összefogott, áttekinthető szolgáltatást kapjanak az olvasók?

– Látogatóink elsősorban az olvasószolgálatban dolgozó kollégákkal találkoznak, fontos, hogy naprakész kiszolgálásban részesüljenek és kellemes, esztétikus környezet várja őket. Azonban a háttérben is számos olyan munkafolyamat zajlik, ami elengedhetetlen a könyvtár hatékony működéséhez. Ilyen többek között az új könyvek beszerzése és a dokumentumok feldolgozása is. Az állománygyarapításánál fontos szempont, hogy az olvasói igényeket is figyelembe vegyük. Rendezvényeink előkészítésén és megvalósításán is sokat dolgozunk. Az elmúlt években megújult arculati elemeink színes, modern meghívókon és plakátokon köszönnek vissza, amelyek tervezése az intézményen belül valósul meg.

– Sokan temetik az olvasáskultúrát, a nyomtatott könyveket és a könyvtárakat, részben a digitalizációt hibáztatva. Vezetőként mit gondol erről az irányról és a szakma helytállásáról?

– A könyvtáraknak folyamatosan alkalmazkodniuk kell a megváltozott körülményekhez, a digitális kultúra térnyerése mellett is meg kell állni a helyünket. Amikor könyvtári dokumentumokról beszélünk, akkor a nyomtatott könyvek mellett ma már számos egyéb  információhordozóra gondolhatunk. Az intézmények különböző adatbázisok előfizetésével is bővíthetik szolgáltatásaik körét, nálunk például az Arcanum adatbázis nyújt segítséget szakdolgozatíráshoz, kutatómunkához, vagy éppen születésnapi meglepetésújság készítéséhez. Helytörténeti Gyűjteményünkben évente több ezer szöveges- és képdokumentum digitalizálása történik meg, így ezeket a helyi kulturális értékeket nemcsak megőrizzük, hanem szélesebb közönséggel is meg tudjuk ismertetni.

– Milyen programokkal és lehetőségekkel tudják becsalogatni a fiatal generációt a városi könyvtárba?

– Igyekszünk változatos témájú és műfajú programokat kínálni minden korosztálynak.  A három év alattiakat és szüleiket zenés foglalkozással, papírszínházzal és diavetítéssel várjuk. Az óvodás csoportoknak számos vetélkedőt, foglalkozást meghirdetünk, csakúgy mint az általános iskolai osztályoknak, akik emellett csoportos kölcsönzésre is gyakran érkeznek hozzánk. Népszerű a Könyvtári Kavalkád című családi rendezvényünk és az olvasótáborunk is. A gyermekek manapság számos szabadidős tevékenység közül választhatnak, nem könnyű vonzóvá tenni a betűvilágot. A szülőkkel és a pedagógusokkal együttműködve törekszünk a gyerekek olvasóvá nevelésére. A középiskolásokat rendhagyó órákra várjuk, filmes vetélkedőt, fotós workshopot is szerveztünk nekik. Természetesen nem feledkezünk meg a felnőttekről sem, országosan ismert előadók irodalmi estjei, vándorkiállítások és helyi szerzők könyvbemutatói egyaránt helyet kapnak programjaink sorában. Szolgáltatásaink és rendezvényeink összeállításánál is a sokszínűségre törekszünk, bízunk benne, hogy kínálatunkból mindenki megtalálhatja a kedvére valót.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában