2021.10.30. 15:47
A főplébánia-templomban szólalt meg a Völgyvárosi Orgonaszó
A minap egy hosszú – a vírusjárvány okozta – kényszerszünetnek lett vége a Völgyvárosi Orgonaszó című zenés áhítat történetének folyamatában. 2012 novemberében Diósi Tamás – az Acélgyári úti Szent József-templom akkori kántora – vetette fel, hogy a következő esztendőben, azaz 2013-ban az ottani Angster-orgona felszentelésének 75. évfordulója tiszteletére érdemes lenne egy egész éves eseménysorozatot rendezni. Annál is inkább, mert ez a megye második legnagyobb orgonája, amely a ferences rend időszakában rendszeres hangversenyéletet indukált.
Horváth Márton Levente saját darabját is előadta
Az ötletet tettek követték, és 2013-ban nem kevesebb mint 16 egyházzenei esemény – közte kántorképzői évzáró, több fotókiállítás, filmősbemutató, december 8-i gyásznapi hangverseny – követte egymást. Az első év sikerein, a kedvező fogadtatáson felbuzdulva 2014-ben Varga András atya támogatásával és néhány lelkes, tettre kész ember – élükön Diósi Jánossal, az Akkord Fúvós Kisegyüttes tagjával, a Bányász-Kohász Kórus vezetőjével – közreműködésével Völgyvárosi Orgonaszó címmel útjára indult a zenés áhítatok sora. Ekkor a húsvéti időszakban, a nyár végén, ősz elején és advent idején szombati napokon tartottak különböző műfajú koncerteket úgymond lelki vezetéssel gazdagítva. 2015-ben először adtak elő egy négykezes orgonadarabot s ugyanabban az évben kiállítás emlékezett meg az Akkord 35. születésnapjáról.
2017-ben három, évszakokhoz kötött zenés áhítatra került sor. 2018-ban a tavaszi és a téli, 2019-ben pedig a tavaszi rendezvény maradt el az orgona restaurálása miatt. 2020-ban mindhárom alkalmat, ez évben pedig a tavaszit hiúsította meg a pandémia. Ilyen előzmények után került sor az idei zenés áhítatra, amelyet egy kihelyezett jelzővel is elláttak, minthogy arra a gyönyörűen felújított Rákóczi úti főplébánia-templomban került sor.
A soros szentmisét követően Barabás Árpád Fanfár, tokkáta és fúga Kodály Zoltán témájára című műve hangzott el Horváth Márton Levente orgonaművész előadásában. Ugyancsak e vendégművész szólaltatta meg J. S. Bach C-moll fantázia című, fájdalmas, komor hangvételű passiózenéjét, amely méltó tisztelgés volt az 1956-os forradalom hősi halottai emléke előtt. Dohnányi Ernő Fantázia című orgonaműve előtt Varga András esperesplébános méltatta a XX. század első felében tevékenykedett egyik legnagyobb magyar komponista zenei örökségét. A következő szám – Huzella Elek B-A-C-H Epilógus – előtt a kevéssé ismert, szintén múlt századi mesterről esett szó. Horváth Márton Levente az észak-német barokk zene egyik legkiválóbb komponistája, Dietrich Buxtehude Magnificat primi toni című szerzeményét is előadta Varga Atya kommentálásával. Ezt követően az idén negyvenéves Akkord Fúvós Kisegyüttes két darabbal – egy ismeretlen szerző Zur Traurung című alkotásával és a Dal Salgótarjánról című, négy évvel ezelőtti pályázat egyházi kategóriájának kiemelkedő, Hálatelt című művével tisztelte meg az érdeklődőket. Az együttes egyébként november 26-án 17 órakor a zeneiskolában rendezi múltidéző kiállítását.
Miután Horváth Márton Levente előadta a Titkos értelmű rózsa című, 2004-ben a leendő feleségének írt darabját, közös produkcióra került sor az orgonaművész és az Akkord közreműködésével: Charpentier Te Deum című hálaadó imádságát szólaltatták meg. Az ökumenikus jellegű zenés áhítat – az ajándékok átadását követően – Horváth Márton Levente Lisznyay Szabó Gábor Szent István fantáziájának előadásával ért véget, majd bejelentést nyert, hogy legközelebb ilyen eseményre adventkor, december 12-én, vasárnap, az esti szentmise után kerül sor a főplébánia-templomban.
Vendégművész a hangszer mellett
A minapi zenés áhítat egyik főszereplője az 1983-ban Tapolcán született Horváth Márton Levente Erkel-díjas orgonaművész, zeneszerző volt. A vendég egyetemi tanulmányait Lehotka Gábor és Vajda János professzorok irányításával végezte, s Fischer Annie előadói, majd Kodály Zoltán alkotói ösztöndíjban is részesült. 2014-ben szerzett doktori fokozatot. Jelenleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egyházzenei tanszékének adjunktusaként oktatja az új nemzedéket, s rendszeresen koncertezik is.