színház

2019.09.20. 13:50

Bemutatják az „Amit akartok” zenthés változatát

A páratlanul gazdag életmű egyik legismertebb darabja, a Vízkereszt, vagy amit akartok, amelyet W. Shakespeare, a legendás angol drámaíró 1601-ben vetett papírra. Magyarországon 1879-ben mutatta be a Nemzeti Színház, s azóta számtalanszor, sok helyütt került színre.

Csongrády Béla

Azonos színészgeneráció: Ladányi Júlia, Hunyadi Máté, Hajdú Tibor

Fotó: P.TOTH LASZLO

A legújabb változat péntek este kerül a közönség elé a Zenthe Ferenc Színház interpretálásában. A salgótarjáni, idén diplomázott Tarnó­czi Jakabnak – Szophoklész Antigonéja, P. Katajev A kör négyszögesítése című darab és a minap Varga Zsófia révén dramaturgiai díjjal elismert Heinrich von Kleist-mű, Az eltört korsó után – ez a negyedik helyi rendezése, miközben a fővárosban és másutt is egyre elismertebb tehetsége, felkészültsége, igényessége.

A már diplomás rendező egyre ismertebb és elismertebb

Eredetiségére mi sem jellemzőbb, hogy a Kukk Zsófia dramaturggal együttgondolkodva az Amit akartok (Vízkereszt)-re változtatták az eredeti címet. Egyrészt, mert ennek a jeles napnak bizonyára semmi lényeges köze nincs e színpadi játékhoz, másrészt pedig ezt a formulát kifejezőbbnek tartották mondandójuk kifejtése számára.

A friss diplomás rendező több ifjú kollégájának, hasonló gondolkodású volt egyetemista kor- és pályatársának adott szerepet az Illíria-szigeti Amit akartok-ban. Közülük – primus inter pares, azaz első az egyenlők között alapon – a Pesti Magyar Színiakadémiából indult Hunyadi Máté neve kívánkozik az élre, minthogy nemcsak Feste – mint bohóc, ha úgy tetszik udvari bolond – hanem mint zenész is fontos funkciót tölt be az előadásban. A szoros szakmai kapcsolat mellett barátság is fűzi Tarnó­czi Jakabhoz.

A hajótörött Violát – aki egyszersmind Cesario is – egy szintén idén végzett színésznő, Ladányi Júlia játssza, akit elsőre vettek fel a színművészeti egyetemre és immár leszerződött a székesfehérvári Vörösmarty Színházhoz. Nehéz, de izgalmas feladatnak tartja a rendező által ráosztott kettős – nő-férfi – szerepet. Hajdú Tibor – aki ugyancsak évfolyamtársa volt a rendezőnek, s a finom lelkű Orsino herceget alakítja – Olívia grófnőért epekedik, azaz mindenki azt szeretné, akit nem lehet. Az ifjú színész jelenleg szabadúszó, Veszprémben és Vácott is van munkája.

Azonos színészgeneráció: Ladányi Júlia, Hunyadi Máté, Hajdú Tibor

Szezonkezdés magas hőfokon

Simon Lajos színházigazgató elmondta, hogy a Tarnóczi Jakab vezette, újszerű elemeket bátran használó, friss szellemiségű ifjú csapat különleges előadással indítja a salgótarjáni évadot. A pénteki premiert követően szeptember 21-én és 22-én 19 órakor is látható lesz a produkció a salgótarjáni Zenthe Ferenc Színházban, amely számára a 2019/2020-as szezon igencsak sűrűnek ígérkezik, hiszen a névadó születésének 100. évfordulója jegyében zajlik. Már próbálják az október 14-én színre kerülő Stílusgyakorlatok-at és Az orfeumtól a retróklubig című zenés összeállítást a szeptember 26-i, illetve október 9-i helyi előadásra és öt nógrádi községben – Bujákon, Cereden, Jobbágyiban, Mátraterenyén és Palotáson – való vendégjáték céljaira.

Pályakezdőt is avat a péntek esti bemutató

Mindenki, aki részt vesz egy színházi előadás előkészítésében, színpadra állításában, nagyon izgul a premier előtti napokban, órákban. Különösen igaz ez egy olyan pályakezdő esetében, aki először mutatkozik be egy számára kedves, tanult területen, de teljesen ismeretlen közegben. Ez az érzés keríti most hatalmába Balla Anettet, aki a rendező asszisztenseként a ma esti premieren mutatkozik be a Zenthe Ferenc Színház társulatában.

Balla Anett számára különösen izgalmas lesz az előadás

Budapesti születésű, a fővárosban érettségizett és már középiskolás korában kialakult benne az érdeklődés az irodalom, a művészetek és egyáltalán a humán kultúra iránt. Ezért is lett a Veszprémi Egyetem szabadbölcsész hallgatója. Az alapdiploma birtokában mesterképzésre a Károlyi Gáspár Egyetem színháztudományi szakára jelentkezett és az ottani tanulmányait még napjainkban is végzi.

Szakmai körökben hallott arról, hogy a rendező asszisztenst keres új salgótarjáni produkciójához, egy Shakespeare-mű színre viteléhez. Miután voltak kedvező benyomásai a Tarnó­czi Jakab-rendezte előadásokról, némelyik stábtagot már korábbról is ismerte, mi sem volt természetesebb számára, hogy elvállalja a megtisztelő felkérést. S az elmúlt hetek tapasztalatai megerősítették: jó döntést hozott a pályán való bemutatkozáshoz. Izgalmas volt testközelből látni, segíteni a színészek munkáját. Kivétel nélkül valamennyiükkel sikerült jó viszonyt kialakítania és ez vonatkozik a társulat minden tagjára.

Örömmel dolgozik Tarnóczi Jakab irányításával

2016 óta él Salgótarjánban, neve azonban ismerősen cseng a színházbarátok, illetve a kulturális közélet iránt érdeklődők körében, minthogy fellépett nagyszínházi és felolvasószínházi szerepekben, s szép orgánumát kamatoztatva számos rendezvényen szerepelt mint versmondó, mint műsorközlő, sőt még Mikulás is volt. Jó néhányszor a rendező asszisztenseként működött közre egy-egy produkcióban, a mai előadásban viszont Antoniót személyesíti meg.

Shakespeare legutolsó vígjátékában Antoniót alakítja

1986-ban született Debrecenben, ott is érettségizett, s kezdett ismerkedni a színjátszással. Három évig tanult a székesfehérvári Vörösmarty Színház Zsurzs Kati és Szőke Miklós vezette utánpótlás-stúdiójában. Játszott a Revizorban, amelyet Koltai Róbert rendezett. A következő állomáshelyén, Kecskeméten Az indul a bakterházban Bendegúz szerepében együtt játszott a szintén elismert, baktert alakító Mikó Istvánnal, akivel a Zenthe színpadán ugyancsak gyakran találkoznak. Későbbi feleségével, Müller Zsófiával az újpesti Szép Ernő Színház Valahol Európában című előadás keretében ismerkedtek meg és már mint házasok költöztek a városba.

Kántor Zoltán először a Novohrad-Nógrád Geopark Nonprofit Kft. munkatársként helyezkedett el, majd beugrott a Szent Péter esernyője plébános szerepébe és ott is maradt a társulatban. Az elmúlt hetekben nagy örömmel, élvezettel vett részt az Amit akartok (Vízkereszt) című előadás próbafolyamatában. Annál is inkább, mert Tarnóczi Jakab rendezőt nemcsak eredeti, de őszinte hang is jellemzi, önmagát felvállaló karaktert képvisel. Antonio igencsak összetett, de izgalmas feladatot, nem kis kihívást jelent Kántor Zoltán számára.

További stábtagok

Az említetteken kívül is zömében fiatalok alkotják az előadás stábját. Így Ágoston Péter, Kenéz Ágoston és Pető Kata. A jóval tapasztaltabb színművészek közül ismét fellép a Zenthe színpadán Bozó Andrea, Kaszás Gergő és Rácz János. A díszlet Devich Botond munkája, a jelmezeket Giliga Ilka tervezte, zenei vezető Hunyadi Máté.

Tökéletes összhangban a dramaturg és a rendező

Kukk Zsófia dramaturg, de rendezést is tanult

Tarnó­czi Jakab rendező Kukk Zsófiát kérte fel közvetlen munkatársának. Az ugyancsak fiatal, diplomás szakember rendezői tanulmányokat is végzett az egyetemen. Dabason érettségizett, a színművészet érdekelte, mégis az első diplomáját az ELTE-n, lengyel szakon szerezte. Az első találkozása Tarnó­czi Jakabbal, 2018-ban, az akkor még rendezőjelölttel az Ódry Színpadon bemutatott Heinrich von Kleist a Schroffenstein család című darab kapcsán történt. Kukk Zsófia valóságos örömünnepként emlékszik a közös munkára, az elért sikerre.

Az Amit akartok-kal az volt a céljuk, hogy a közkeletűen vígjátékként számon tartott Shakespeare-mű felszíni burka mögé nézve, rámutassanak a mélyebb rétegekre is. Meggyőződésük ugyanis, hogy a darab jóval többet mond a szereplőkről, kapcsolataikról, az emberi magatartásformákról, erkölcsi normákról, egyáltalán az életről, mint ami eleddig köztudott volt. Ezért nemcsak a szerelem líraiságát, bonyolult viszonyrendszerét igyekeznek életre kelteni újszerűen, hanem az egymásnak feszüléseket, cselszövéseket, csínytevéseket is. Alapnak Nádasdy Ádám fordítását használták, de átvettek sorokat Radnóti Miklóstól, Rónay Györgytől, sőt esetenként saját megfogalmazásaik is bekerültek a szövegbe. Az előadás hatásának erősítését remélik a szokatlan díszlet- és technikai elemektől, a korhűen mai jelmezektől és az eredeti és átírt zenei betétektől is. Érthetően nagy izgalommal várják a premiert, a fogadtatást.

A cikk a Nógrád Megyei Hírlap és a Zenthe Ferenc Színház együttműködésében készült.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában