2 órája
Nagy tervekkel vette át Nemti vezetését az új polgármester
Fontos, hogy mindenki magáénak érezze a települést. Éppen ezért a helyiek problémáinak megoldására, a közösség erősítésére, ügyfélbarát önkormányzat kialakítására törekszik dr. Morvai Máté, Nemti új polgármestere.
A június 9-i önkormányzati választáson, többekkel együtt dr. Morvai Máté is megmérette magát Nemtiben. A helyiek közül a legtöbben mellette tették le voksukat, így az új polgármester október elsejétől fiatalos lendülettel, komoly tervekkel, a helyiekkel együttműködve vetette magát a munkába.
– Mennyire ismerős terep az ön számára az önkormányzatok világa? Milyen területen dolgozott korábban?
– A váci zeneművészeti konzervatórium után Miskolcon elvégeztem a főiskolát, igazságügyi igazgatást tanultam. Kilenc évig egy salgótarjáni közjegyzői irodában dolgoztam, munka mellett jártam a Károli Gáspár Református Egyetem jogász szakára, majd ugyanitt az alapjogvédelmi szakjogászi képzést is elvégeztem. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnél végzett munkám során szinte az összes nógrádi településen megfordultam, így láttam, hogy hasonló problémákkal küzdenek a községek térségünkben. Az elmúlt években több kistelepülésen tartottam ingyenes jogsegély-szolgálatot, így megismertem a falvakban élők ügyes-bajos dolgait.
– Miért döntött úgy, hogy vált és megméreti magát polgármesterként?
– Ezeken a jogi tanácsadásokon a helyiek buzdítottak arra, hogy induljak a választáson. Magam is úgy gondolom, hogy ha van rá lehetőségünk, tenni kell a szülőfalunkért. Anyai nagyszüleim révén kötődök Nemtihez. A nagypapám, ahogy a legtöbb férfi a környéken, a bányában dolgozott. Vájár volt Ménkesen. A szüleim és én is itt élünk. Úgy vélem nem mindegy, hogy ki képviseli egy-egy vármegyei, vagy akár országos rendezvényen a települést. Innen az indíttatás, ezért indultam el a polgármesteri székért.
Teljes embert igényel a polgármesteri feladat
– Milyen elképzelések vannak a faluvezetés tekintetében?
– Nemti egy közel hétszáz fős település. Nem túl nagy, de nem is kicsi, azonban teljes embert igényel, társadalmi megbízatásban nem lehet felelősségteljesen ellátni a kihívásokat. Bőven van megoldásra váró feladat. Az elmúlt hetek tapasztalatai alapján elmondható, hogy a helyiek is igénylik a személyes kontaktust. Éppen ezért, kollégáimmal együtt próbálok ügyfélbarát önkormányzatot kialakítani. Ügyfélfogadási időben bárki bejöhet a polgármesteri hivatalba, kíváncsiak vagyunk mindenki észrevételére, problémájára, javaslatára.
Amennyiben módunkban áll és a lehetőségeink engedik, mielőbb megoldjuk a felmerülő feladatokat, nehézségeket.
Pont emiatt tartok falubejárást heti rendszerességgel, így személyesen is feltérképezhetem a hiányosságokat. Az e-mailben, telefonon érkező bejelentéseket is mielőbb kezeljük. Ezen kívül fontos megemlíteni, hogy elindult a munkavállalói megbecsülés programunk. Ennek keretében az önkormányzati dolgozók kedvezményesen vásárolhatnak egyelőre járáson belüli vállalkozásoknál. Ezek a törekvések mind azt a célt szolgálják, hogy a falu közösségét szorosabbra kovácsoljuk, hiszen könnyebb a fejlődés, ha együttműködünk.
– Melyek a legsürgetőbb fejlesztések a községben?
– A 23-as út áthalad a településen, aminek vannak előnyei, de hátránya is. Mivel igen jelentős az átmenő forgalom, ezért a biztonságos gyalogos közlekedés érdekében nagyon fontos lenne, ha a főút mellett mindenhol járda épülhetne. Ezt pályázati támogatásból valósítanánk meg. Ahogy a meglévő kamerarendszer fejlesztését, bővítését is. Éppen a fenti okok miatt tartom ezt elengedhetetlennek, a vagyonvédelem és a közlekedésbiztonság szempontjából is.
Ez utóbbit szolgálná egy traffibox kihelyezése is a faluban.
Erről már egyeztettem a Bátonyterenyei Rendőrkapitányság illetékeseivel. Minden fejlesztés a falut teszi élhetőbbé, így az összes megjelenő pályázattal élni fogunk.
Együtt sikerülhet!
– Hogyan látja, a helyiek is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy Nemti élhetőbb település legyen?
– Ez nem kérdés. A saját lehetőségeihez mérten mindenki hozzátehet ahhoz, hogy jól érezzük magunkat ebben a községben. Van egy jól működő polgárőrségünk. A júniusi viharkárok rávilágítottak arra, hogy egy önkéntes tűzoltó egyesület életre hívása is fontos lenne. A faluban működő egyesületek tagjai és azok, akik aktívan részt vállalnak a település közösségi életében, sokat tesznek a fenti célért. Éppen az előttünk álló hétvégén, november 16-án szervezik meg a hagyományos Márton-napi jótékonysági bált, amelynek bevételét idén is a falu fejlesztésére fordítjuk. Ezúttal a Gesztenyefa Óvoda villamoshálózatának felújítására gyűjtünk.