2024.08.02. 13:52
Otthonfelújítási Program Nógrádban: mutatjuk, járásonként mekkora összeg kapható
A kormány az Otthonfelújítási Programmal a lakóingatlanaik jelentős energiamegtakarítást eredményező energetikai korszerűsítésében támogatja a magyar családokat. Cikkünkben utánajártuk, hogy mik a feltételei, mire fordítható a támogatás és hogyan vehető igénybe Nógrád vármegyében.
„Az Otthonfelújítási Program 108 milliárd forintos keretösszege az előzetes becslések alapján mintegy 20 ezer ingatlan felújítását fedezheti” – közölte portálunk érdeklődésére a Energiaügyi Minisztérium Kommunikációs Főosztálya. Hozzátették: támogatás az 1990. december 31-e előtt használatbavételi engedélyt kapott, életvitelszerűen lakott, egy- és többlakásos családi házak energetikai korszerűsítésére adható. A legfontosabb követelmény, hogy az energetikai korszerűsítés révén ingatlanonként legalább 30 százalékos energiamegtakarítást kell elérni. A támogatás visszakövetelhető, ha a megvalósított beruházás nem tesz eleget a megtakarítási kritériumnak. A teljesülést a fejlesztés előtti kiinduló és a megvalósult állapotot tükröző, hiteles energetikai tanúsítvánnyal kell alátámasztani. Az energetikai tanúsítványok elkészítésének költsége elszámolható a programban, azt egyes tanácsadók akár át is vállalhatják a családoktól.
Kiemelték: a program keretében az épület külső határoló elemeinek hőszigetelése és/vagy nyílászárócsere és/vagy a használati melegvízrendszer korszerűsítése és/vagy a fűtésrendszer moderenbbé tétele végezhető el. Az ingatlanok többsége esetében az energiamegtakarítási elvárásnak például a nyílászárók cseréjével és a külső szigeteléssel együttesen eleget lehet tenni.
Hogyan tevődik össze az Otthonfelújítási Program támogatása?
A kommunikációs főosztály arról is tájékoztatott, hogy a beruházásokat a kedvezményezettek által biztosított önerő, a kamatmentes kölcsön és a vissza nem térítendő támogatás finanszírozza. A maximális hitellel és a támogatással a kormány összesen 6 millió forinttal járulhat hozzá a családi házak felújításához. Az önerő mértéke legalább 1 millió forint, amely a lakástakarékpénztári számlán lévő megtakarításból is teljesíthető. A pályázó saját forrásból nagyobb összeggel is fedezheti a fejlesztési költségeket, ettől azonban sem a hitel, sem pedig a vissza nem térítendő támogatás mértéke nem változik.
„A vissza nem térítendő támogatás és a kölcsön pontos aránya a pályázók és a felújítandó épület fekvése szerinti járás jövedelmi helyzetétől függ. Az országos átlagnál jelentősen alacsonyabb átlagjövedelmű járásokban és háztartásoknak nagyobb vissza nem térítendő támogatást biztosítunk, míg az átlagosat érdemben meghaladó jövedelmű járásokban és háztartások esetében a vissza nem térítendő támogatási összeg kevesebb” – közölte a kommunikációs főosztály.
Hozzáfűzték: a Nógrád vármegyei járások egyetlen kivétellel a középső kategóriába sorolhatók, ezekben a 6 millió forintos állami hozzájárulás fele lehet vissza nem térítendő támogatás. A Szécsényi járásban található ingatlanok korszerűsítéséhez magasabb arányú vissza nem térítendő forrás, akár 3,5 millió forint igényelhető. A tavalyi bruttó átlagkereset 130 százaléka (742 ezer 560 forint) feletti havi bruttó jövedelmű magánszemély lakóhelyétől függetlenül a legnagyobb arányú hitelrészt kaphatja. Ha az igénylő havi bruttó jövedelme nem éri el a tavalyi bruttó átlagkereset 70 százalékát (399 ezer 840 forintot), akkor bármelyik járásban éljen is, a legmagasabb arányú vissza nem térítendő támogatáshoz juthat.
Hol és hogyan igényelhető az otthonfelújítási támogatás?
Az Otthonfelújítási Programban a kölcsönkérelmek benyújtásával 2024. július 1-től lehet támogatást igényelni az MFB Bank Pont Plusz hálózatban. Nógrád vármegyében Balassagyarmaton, Bátonyterenyén, Érsekvadkerten, Pásztón, Rétságon, Salgótarjánban és Szécsényben összesen 15 lakossági MFB Bank Pont áll az ügyfelek rendelkezésére.
„A CSOK Pluszhoz hasonlóan az igénylő a teljes támogatást kölcsönként veszi fel, a beruházás megvalósítása után a hitel tőkerészét a vissza nem térítendő támogatás összegével csökkentik. A kamatmentes kölcsönt a lehívást követő 12 éven belül kell visszafizetni. A hiteltörlesztés várható havi összege 14-25 ezer forint, ez a kiadás tehát nem jelent túlzott megterhelést a háztartások számára, a felújításnak köszönhetően megtakarított rezsiköltségekben akár teljes egészében meg is térülhet. Az Otthonfelújítási Programban a fő szabály szerint legkésőbb 2026. április végéig, illetve a forráskeret kimerüléséig lehet kölcsönszerződést kötni. A munkálatokat a kölcsönszerződés megkötését követő 24 hónapon belül be kell fejezni, ez a határidő indokolt esetben egy alkalommal, további legfeljebb 6 hónappal meghosszabbítható” – ismertette az Energiaügyi Minisztérium Kommunikációs Főosztálya.