Évforduló

2024.06.04. 19:50

Pásztón is megemlékezték a trianoni békeszerződésről a fogadalmi helyen

Koszorúzással egybekötött megemlékezést tartottak a településen a trianoni békeszerződés 104 éves évfordulója alkalmából kedden, a délutáni órákban.

Nagy Orsolya

Farkas Attila beszédét mondja az emlékhelyen álló turulszobornál

Forrás: Nool.hu

Fotó: Hüvösi Csaba

A rendezvénynek a Magyar összetartozás fogadalmi helye adott otthont, ahol Farkas Attila, a város polgármestere úgy fogalmazott, hogy talán a történelemben, még egy néppel szemben sem követtek el ekkora galádságot a győztesek, mint hazánkkal a trianoni békeszerződés aláírásakor. Pont azzal az országgal, amely nem is volt felelős az első világháború kitöréséért. Hozzátette: meggyaláztak minket, sárba tiportak és ennek a népnek a jövőjét egy életre elakarták venni. Elvették lakosságunk hatvan százalékát, a magyar nyelvű lakosság harminc százalékát, az ország területének több mint kétharmadát, gazdasági alapjait is romba döntötték az országnak és még lehetne sorolni, hogy mennyi mindent vettek el tőlünk.

Pásztón a Nemzeti összetartozás parkjában tartották a megemlékezést a trianoni diktátum évfordulóján
Fotó: Hüvösi Csaba / Forrás: Nool.hu

Mint mondta, úgy nézett ki, hogy egy életre végünk van, de a magyarok megmutatták, hogy ez a nép csodákra is képes. A további történelem során azonban újabb viharfelhők jöttek, így rá kellett jönnünk, hogy csak magunkra számíthatunk, semmilyen nagyhatalomban nem bízhatunk. Farkas Attila hangsúlyozta, békére van szükség és Magyarországnak arra kell törekedni, hogy soha többé ne keveredjen háborúba. Emellett kiemelte, hogy 2010-től, június 4. nem csak a trianoni tragédia napja, hanem a nemzeti összetartozás napja is.

Pásztón elhangzott: a határon túli magyarokra testvérként tekintünk

A polgármester arra is kitért, hogy nem tehet senki arról, hogy a határok szétszabdaltak minket, így a határon túli magyarokra testvérként kell tekinteni, mert egy a nyelvünk, egy az Istenünk, az irodalmunk és a történelmünk is. A városvezető pedig reméli, hogy ebben az országban többen is vannak, akik ragaszkodnak az ezeréves Magyarországhoz.

Ezt követően Major József, Palócország vőfélye mondott beszédet, amelyet a Mikszáth Kálmán Gimnázium tanulóinak műsora követett. A rendezvény zárásaként elhelyezték a megemlékezés virágait.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában