2024.11.12. 20:22
Salgótarjánban rémisztgetett Freddy Krueger
Ennek fele sem tréfa. Így történt, hogy Salgótarjánban rémisztgetett Freddy Krueger.
Wes Craven 1984-es klasszikusa, A rémálom az Elm utcában (A Nightmare on Elm Street) mára a horrorfilmek történetének egyik meghatározó darabjává vált. A film, amely Freddy Kruegert, a rémálmokban gyilkoló gonoszt bemutatta, új fejezetet nyitott a horrorban és jelentős hatással volt a popkultúrára világszerte, beleértve Magyarországot is. Bár az amerikai mozikban 1984-ben debütált, Salgótarjánban csak 1990. április 28-án mutatták be.
Most, hogy a 40 éves évfordulóhoz értünk, érdemes visszatekinteni, hogyan is hatott ránk a film és miért keltett ekkora figyelmet. Freddy Krueger karaktere alapvetően változtatta meg azt, amitől félünk – álmokat és a gyermekkori traumákat érintve. A film egyszerre szól a tudatalatti félelmeinkről, az álmok és a valóság közti határ elmosódásáról, és egy társadalmi szintű figyelmeztetést is hordoz: egy gonosz, amelyet elnyomnak, csak erősebben tér vissza.
Ráadásul a későbbi folytatások és feldolgozások révén A rémálom az Elm utcában olyan ikonikus horrorfigurát adott a világnak, amely a popkultúra részévé vált: a magyar rajongók között is kultuszt teremtett, így ma is gyakran idézik vagy utalnak rá halloween és más horror témájú eseményeken. Freddy karaktere, jellegzetes megjelenése, a karmok és a piros-zöld csíkos pulóver azóta is a horrorfilmek egyik legismertebb szimbóluma maradt.
Hogyan hatnak ránk a rémálmok?
A kutatások bebizonyították, hogy a rémálmok kb. 3-4 éves kortól jelentkeznek, és gyerekkorban viszonylag gyakoriak. Ahogy pedig haladunk előre a korban, úgy egyre ritkábbá válnak egészséges esetben. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a felnőtt emberek nem rémálmodhatnak. Nagyon is, sőt szélsőséges esetben akár bele is lehet halni.
A felnőtt emberekre leginkább akkor jellemző a rémálmodás, ha fokozott stressznek vannak kitéve, ha depressziósak, feszültek, vagy konstans módon félnek vagy aggódnak valami miatt. Ilyenkor rémálmok alakulhatnak ki. Ezt felerősítheti az alkohol, illetve különféle tudatmódosító szerek: ha ilyeneket fogyasztunk, megsokszorozódik az esélye annak, hogy rémálmodni fogunk. Az emberek arra voltak kíváncsiak, hogy a valóságban is megtörténhet-e az, hogy ha álmainkban meghalunk (pl. Freddy Krueger megöl bennünket), akkor tényleg meghalhatunk-e. A kutatók hangsúlyozták, hogy bár ez meglehetősen ritka, azért nem példátlan. Ha ugyanis valamilyen súlyos betegséggel küzdünk (pl. szívbetegség vagy légzési zavarok), akkor a rémálom okozta hirtelen ijedtség a halálunkhoz is vezethet – írja a Bors.
Egészen más a helyzet, ha valaki alvásparalízisben szenved. Ez komoly rendellenességnek számít, amivel mindenképpen orvoshoz kell fordulnunk!