Erzsébet-tábor

2023.08.25. 16:38

A cukorbeteg gyermekeknek szerveztek tábort Terényben

A Lamenda Alapítvány „Diabosan Nógrádban” címmel ottalvós Diabétesz Erzsébet-tábort szervezett Terényben a közelmúltban.

Lászlók Judit

A kirándulás sem maradhatott ki a programból

Forrás: Beküldött fotó

Vartik Melinda, a Lamenda Alapítvány kuratóriumának elnöke portálunknak elmondta, hogy a szervezetük Nógrád megyében az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekeket, családokat fogja össze. Számára pedig ez azért is kiemelten fontos, mert lánya öt éve diabéteszes.

– Idén először ottalvós tábort szerveztünk az 1-es típusú diabéteszes gyermekek részére július végén, a terényi Johannita Táborban, ahol 16 kiskamasszal táboroztunk. A közös együttlét megszervezésére a jelentkezést az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítványhoz nyújtottuk be, így állami támogatással, a diabéteszes csemeték számára térítésmentesen valósulhatott meg a közel egyhetes Diabétesz Erzsébet-tábor – közölte Vartik Melinda. Kifejtette továbbá: a gyermekek többségének nagyon tetszett, hogy a táborban nem egyedül vannak az 1-es típusú diabétesszel, s ez nem jelentett nekik problémát. Mint mondta: a program jó lehetőséget adott a beszélgetésre, a tapasztalatok megosztására és a tudáscserére egyaránt.

– A gyerekek például megismerhették az inzulinpumpa működésére vonatkozó új funkciókat is. A diabedukáció pedig szintén fontos része volt a  tábornak, hiszen minden nap valamilyen formában új tudás, ismeret került be a programba. Beszéltünk a sport, a mozgás fontosságáról, a gyerekek csoportokban töltöttek ki totókat, illetve kérdőíveket az 1-es típusú diabétesszel kapcsolatban, amit közösen át is beszéltünk. A program keretében szénhidrát mennyiségeket számoltunk, különböző napi diétákat állítottak össze a gyerekek. Érdekes volt továbbá, hogy mennyire tudják már az étel adagokat és CH-mennyiségeket, viszont a kapott „Mennyi van a tányéromon?” című kiskönyv is nagy segítségükre szolgált – fogalmazott az alapítvány kuratóriumának elnöke.

Nagy szerepe volt a közösségépítő rendezvényeknek is

Mint megtudtuk: Vartik Melindától, az ottalvós táborban szerepet kapott még sok közösségépítő rendezvény is. Az első napon a hagyományok, a festészet és a kézművesség volt a téma. Ezen közreműködött Simon Katalin néptáncpedagógus, népdalénekes, valamint Vigyinszki Attila, aki élményfestést tartott a gyerekeknek és lépésről lépésre elmagyarázta, illetve segítette a képek elkészítését. 

Másnap Szandaváraljára, a közeli várromhoz látogattak el, majd délután megnézték a szomszédságban lévő Csipkemúzeumot Fáyné Tornóczky Judit vezetésével. Ott megismerték a csipkék varázslatos világát, múltját, illetve jelenét egy szép építészeti környezetben. A csipkekészítési technikák bemutatása során a csipkeverésre helyezte a hangsúlyt a házigazda. Emellett helyet kapott még egy Bognár mesterpróba is – fűrészeléssel, husáng dobással és kalapálással. A nap során az együttműködés, egymásra utaltság kiemelt szerepet kapott a tevékenységekben. 

A harmadik napon Balassagyarmatra kirándultak, ahol megnézték a Palóc Múzeumot Jakus Julianna művelődésszervező, múzeumpedagógussal, az 1. Kerékpármúzeumot pedig Olexa Miklós vezetésével, valamint sétáltak a városban. Beszélgettek továbbá a helyi kórház gyermekorvosaival, majd egy fagyi elfogyasztása után érkeztek vissza a táborhelyre. 

Az utolsó előtti napon Terényben egy kincskeresésen vehettek részt a gyermekek három-négy fős csoportokra bontva. Ennek során öt csapat egy térkép és iránytű segítségével teljesítette a feladatokat és igyekezett begyűjteni a nyolc állomáson a pecséteket. A gyerekek nagyon élvezték a kalandos felfedezéseket és ezáltal a falut is jobban megismerhették. Az ebédre készített gulyásleves elfogyasztása után mindenki meggyúrta a saját krumplilaskáját, amit a szomszédos Bognár udvarban a sparhelton sütöttek meg. A programok között volt még kézműves foglalkozás, zene, tánc, közös éneklés Vigyinszki Mátéval, szabad játék, valamint paprikáskrumpli főzés bográcsban. Végül az utolsó napon megtartották a táborzárást és az értékelést.

Nem üres kézzel tértek haza

– A gyerekek elmondták a véleményüket és megkérdeztük őket arról is, hogy jövőre milyen programokon szeretnének részt venni a táborban. Természetesen sok ötletük volt. Emellett a gyermekek tábori ajándék nélkül sem mehettek haza. Kaptak bögrét, kendőt, kártyát, könyvjelzőt, tollat, hűtőmágnest és egy dossziét is az iskolakezdéshez – mondta Vartik Melinda. Hozzáfűzte: a Lamenda Alapítvány bízik benne, hogy jövőre is sikeres jelentkezést nyújthat be az ottalvós Diabéteszes Erzsébet-táborra, és ezzel hozzájárulhat az 1-es típusú diabétesszel érintett gyermekek edukációs, szemléletformáló, kompetenciafejlesztő és minőségi alapú, szabadidős programokkal teli táboroztatásához az Erzsébet-táborok program keretrendszerében.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában