Károsanyag

2022.02.13. 06:50

Az életével játszik, aki szeméttel fűti a házát

A tüdőrák kockázatát is növelheti a légszennyezettség, amelyért nagy mértékben felelős a fűtés. Éppen ezért nem mindegy, hogy a lakosok hogyan és mivel melegítik fel otthonukat.

Nagy Orsolya

Forrás: NMH/H. Cs.

Még mindig sok tüzet okoz szűkebb hazánkban a szeméttel való fűtés, amely nemcsak káros a környezetre, de jogszabályba is ütközik. Ezen kívül egészségkárosító hatása is van. 

Kapás Márton, a Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság megbízott szóvivője arra hívta fel a figyelmet, hogy a szilárd tüzelésű fűtőberendezésekben kizárólag a gyártó által előírt anyagot szabad elégetni. Fával való tüzelés esetén csak papírhulladék és veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen, száraz fahulladék égethető el, háztartási hulladék nem. A szén-, fa- vagy vegyes tüzelésű kályhánkat csak aprított fával, papírral és a kereskedelemben kapható alágyújtóssal szabad begyújtani. 

Mivel az égéstermék lerakódhat a kéményben, így a füst könnyen visszaáramolhat a házba, de a lerakódott kátrány és korom meg is gyulladhat. Az így keletkező tűz a ház tetőszerkezetére is átterjedhet, és akár egy egész épület a lángok martalékává válhat. Éppen ezért fontos a megfelelő minőségű tűzifa használata 

–  közölte Kapás Márton, aki arra kér mindenkit, hogy a kéményeket rendszeresen ellenőriztessék és szükség esetén tisztítsák ki. 
Mint mondta, a szeméttel való fűtésért akár 20–60 ezer forint közötti bírság is járhat. 

A tüdőrák kockázatát is növelik

A Nógrád Megyei Kormányhivatal tájékoztatása szerint szűkebb hazánkban a kis méretű szállópor-kibocsátásnak több mint 80 százalékát a fűtés okozza. Ez azért veszélyes, mert a mérgező anyagok a szállópor felületén megtapadnak és bejutnak a tüdőbe károsítva így a szervezetet. Sőt, vannak olyan, a tüzelőanyagok el nem égetett részeiből vagy tökéletlen égés következtében keletkező anyagok, amelyek közül egyesek nemcsak mérgezők, hanem a tüdőrák kockázatát is növelik. 

A kormányhivatal munkatársai azt tanácsolják a lakosoknak, ha környezetbarát fűtési módot szeretnének használni, akkor érdemes áttérni a gáz vagy a távhő használatára. Amennyiben pedig valaki zavaró, irritáló és feltehetően az egészségre ártalmas légszennyezést érzékel, az illetékes járási hivatalnál tehet bejelentést. 

Tavaly 108 megyei község nyert el támogatást a szociális tüzelőanyag-pályázaton

Ezen túlmenően a kormányhivatal arról is beszámolt, hogy a kormány a lakosság számára egyebek mellett az Otthon Melege programban biztosított lehetőséget fűtés-korszerűsítésre. A jelenleg futó és a gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatása szintén igénybe vehető, hogy korszerű, környezetbarát és nem mellesleg olcsóbb fűtési rendszerek jellemezzék az ingatlanokat. Ráadásul tavaly 108 megyei község nyert el támogatást a Belügyminisztérium szociális tüzelőanyag-pályázatán, amely által a rászorulók megfelelő tüzelőanyaghoz jutottak, így ezzel is csökkenhet a kazánokba jutó, oda nem való anyagok mennyisége. 

Nógrád lakosai is megtapasztalták már a hulladékkal való fűtés káros hatását. 
A pásztói Kelemen-Balogh Gréta elárulta, hogy sajnos többször is észrevette már a városban, hogy egyesek nem fával fűtenek, hiszen azt már a füst szagán is érezni lehetett. Mindez nagyon felháborította, hiszen nemcsak a saját, de gyermeke egészségét is félti. Ráadásul nem egyszer fordult elő, hogy a kellemesnek induló sétájukat, vagy a játszótéren tartózkodásukat is megkeserítette. 

Kampányolnak a tisztább levegőértTavaly ősszel is elindult a kormány Fűts okosan! című kampánya. Ennek célja, hogy felhívja a lakosok figyelmét a helyes fűtés gyakorlatára. A légszennyezettség ugyanis az egyik legjelentősebb egészségügyi kockázati tényező hazánkban. Az Agrárminisztérium honlapján kiemelik, hogy napjainkban a kis méretű szállópor kibocsátásához a legnagyobb mértékben a lakossági fűtés járul hozzá. Emellett lényegesen kisebb a hozzájárulása a korábban fő probléma-forrásnak gondolt iparnak, valamint a közlekedésnek. Utóbbiak mindössze 5-5 százalék, míg a fűtés több mint 80. Éppen ezért nem mindegy, hogy mivel és hogyan fűtenek az emberek. A kampánnyal szeretnék elérni, hogy minél kevesebb legyen a fűtésből származó légszennyezés, valamint, hogy a háztartások kevesebb fűtésszámlát fizessenek. 
 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában