2021.04.25. 19:53
Egykoron pezsgett az élet Szorospatakon, mára csak az üdülő romjai maradtak
Nógrád megyében számos olyan üresen árválkodó épület található, ahol egykoron pezsgett az élet, azonban az évek során gazdag múltjuk feledésbe merült. Legújabb cikksorozatunkban megyénk sorsára hagyott épületeivel foglalkozunk, melyben elsőként Bátonyterenye elfeledett üdülőövezetét mutatjuk be.
Forrás: Nool
Fotó: B. L.
Csodálatos táj, friss levegő, a csendet csak a madárcsicsergés hangja és a fák susogása zavarja meg. Bátonyterenyén a Mátra lábánál, a Kecskés-patak völgyében, a vadregényes erdőkkel körülvett Szorospatakon jártunk, az egykoron tervezett üdülőövezet helyén, ahol mára javarészt csak a romos, magára hagyott épületek maradtak.
Festői környezetben az egykor szebb napokat látott szorospataki gyerektábor mellett bújnak meg a szocializmus időszakában épült üdülőházak, szomszédságukban a szintén szomorú sorsú Mátra fogadóval.
Információink szerint, a kor követelményeinek megfelelő üdülőházak egyikét a Központi Statisztikai Hivatal építette, igazi funkciójukat azonban a rendszerváltás után sosem töltötték be. Az egykori tulajdonosok veszni hagyták az épületeket, azóta üresen állnak.
Az egykori üdülőövezet elhagyott épületei Szorospatakon
A pusztulásra ítélt létesítmények látszólag a nyolcvanas-kilencvenes években élhették virágkorukat, azonban az évek múltával az épületek egy részét vandál kezek szétrombolták, kirabolták, szinte alig hagytak épségben a belső helyiségekből valamit. Információink alapján, a két épületrész alsó részein helyett kapott egy étkezde és egy italozó részleg, a felső szinteken pedig tágas, jól felszerelt szobákban, összesen 32-32 vendéget tudtak elszállásolni.
Ön járt már itt?
Ha a bemutatott épületekről Ön is tud adatokkal, beszámolókkal szolgálni, esetleg vannak javaslatai új helyszíneket illetően, várjuk levelét a [email protected] címre.
Nagy-Majdon József polgármestertől megtudtuk, hogy üdülőterületen található ingatlanok csak egy része önkormányzati tulajdon.
– Az épületeket ismeretlen okokból sosem hasznosították eredeti céljukra. Az évek során voltak érdeklődők, olyan is aki wellness fürdőt szeretett volna a helyükre, de végül nem sikerült megvalósítani egyik elképzelést sem – válaszolta kérdésünkre a polgármester.
A városvezetés azonban még nem tett le arról, hogy a területet hasznosítsa. A település első embere portálunknak azt is elárulta, hogy a jövőben a tulajdonviszonyok rendezése után, az anyagi lehetőségek függvényében, az önkormányzat turisztikai célokra használná az értékes épületeket.
Évtizedekre nyúlik vissza a hajdani Mátra fogadó története is
Az üdülőövezet területén található az egykori Mátra fogadó is. A különös sorsú fogadó egykoron a bánya irodaháza volt, később a nyolcvanas évek derekán új funkciójának megfelelően átalakították, majd 1984-től a Nógrád Megyei Idegenforgalmi Hivatal fogadóként üzemeltette. Az épületben hét szoba és két lakosztály kapott helyet, amelyben összesen 14 vendéget tudtak elszállásolni. Akkoriban a kétágyas szobáért 600 forintot, az egyágyasért 350 forintot kértek. A fogadóban számtalan nevezetes hazai és külföldi politikus, a finn attasé és a kemerovói delegáció is megfordult, de ugyancsak itt vendégeskedtek az NSZK-ból és NDK-ból érkező vadásztársaságok is. A létesítmény nemcsak szálláshelyként funkcionált, éttermében gyakran rendeztek lakodalmakat, családi rendezvényeket, tanácskozásokat és továbbképzések helyszínéül is szolgált. Később a fogadó többször gazdát cserélt, többek között a Bátonyterenyei Városgazdálkodási Vállalat és a Nógrád Tourist is működtette, majd végleg bezárta a kapuit.