2020.03.09. 06:50
Csupán filléreket ér manapság a papírhulladék
Évekkel, évtizedekkel korábban jó programnak számított, hogy a tanintézmények diákjai közösen járták a településeket, és újságpapírt gyűjtöttek. Amellett, hogy összekovácsolta az osztályközösségeket, nagyszerű bevételi forrást jelentett az iskoláknak. Napjainkra a helyzet jelentősen megváltozott.
Forrás: NMH
Fotó: H.Cs.
A ceredi Id. Szabó István Általános Iskola alapfeladatai közé tartozik a szelektív hulladékgyűjtés, mivel ökoiskolaként működik. Így minden évben nekilátnak a papír összegyűjtésének.
– Az idei tanévben már az elszállításhoz szükséges benzinköltséget sem tudtuk volna kifizetni abból, amit a leadott papírért kaptunk. Kilójáért egy forintot fizettek ugyanis a megyeszékhelyen – fogalmazott Simonné Lőcsei Mónika, igazgatóhelyettes, hozzátéve: – Az önkormányzat segített a szállításban.
Mint mondta, évekkel korábban még szép bevételt hozott a fenti tevékenység. Akkor a befolyt összegből fejlesztették a könyvtárat, és a diákönkormányzat is kapott belőle. Az osztályok versenyeztek egymással, a legtöbb papírhulladékot összegyűjtő közösséget díjazták. Simonné Lőcsei Mónika arról is beszélt, hogy jövőre sem mondanak le arról, hogy a feleslegessé vált újságokat, lapokat összeszedjék. Bíznak abban, hogy újra érdemes lesz belevágni a feladatba.
A kevés bevétel ellenére sem mondanak le a papírgyűjtésről a salgótarjáni Gagarin általános iskolában. Évente kétszer, ősszel és tavasszal egy héten keresztül szerveznek ilyen akciót. Az összegyűjtött hulladékot szlovák felvásárló szállítja el az intézmény területéről.
– Tizenhat éve vezénylem le iskolánkban a fenti feladatot, a magyarországi leadóhelyek azonban évről évre kevesebbet adtak a papír kilójáért. Emiatt kerestünk más utat, és akadtunk rá a szlovákiai lehetőségre – fejtette ki Ocskó Gabriella, diákönkormányzatot segítő tanító, hozzátéve: – 10-15 forintért viszik el kilóját. A befolyt összeget az osztályok kapják vissza. Azért nem mondunk le a papírgyűjtésről, mert fontos a környezettudatosságra nevelés. Emellett nagyszerű közösségépítő szerepe is van.
Az előző két tanévben nem szerveztek papírgyűjtést a balassagyarmati Szent Imre Katolikus Általános Iskola és Gimnáziumban. Tavaly ősszel azonban egy nagy konténer telt meg több mint két tonnányi papírhulladékkal. Mindezért alig több mint 10 ezer forintot kaptak.
– Az egyik helyi felvásárló öt forintért vette át kilóját. Tájékoztatása szerint, ha más településről kell elszállítani, akkor már csak három forintot ér – hangsúlyozta Orosz Gábor, az iskola diákönkormányzatát segítő tanár. Mint mondta, nincs már nagy értelme a papírgyűjtésnek, de ennek köszönhetően legalább jó helyre kerül a felesleges szemét.
A szuhai óvodában már egyáltalán nem foglalkoznak a papírhulladék összegyűjtésével. Úgy vélik, hogy az alacsony felvásárlási ár miatt szinte rá kell fizetni az akcióra. Régen az intézmény fejlesztésére, játékok, felszerelések vásárlására fordították a befolyt összeget. Kotroczóné Pethő Veronika, az óvoda vezetője arról számolt be: a környezetvédelem miatt szívesen részt vennének a szelektív hulladékgyűjtésben, de ilyen árak mellett nem látják értelmét.
Semmit sem fizet a felvásárló
A papírhulladék-felvásárlás régóta létező üzletág, valaha nagy keletje volt a papírgyűjtésnek. Azonban mára a kereskedők is bajban vannak, nem tudnak ebből megélni. Főleg most, a klímaváltozás idején, a környezetvédelmet szem előtt tartva érthetetlen ez a folyamat. Lászlók Zoltán, a balassagyarmati Keripszol Bt. tulajdonosa arról számolt be, hogy jelenleg nem tudnak fizetni a hozzájuk beszállított papírért, legfeljebb ingyen veszik át azt. Azonban a fővárosban már van olyan telep, ahol fizetni kell az összegyűjtött hulladék lerakásáért is. A papír árának zuhanása mögött az állhat, hogy Kína elkezdte korlátozni az Európából behozott hulladék mennyiségét. A kereskedő bízik a pozitív elmozdulásban, ugyanis a nagyfelvásárlók részéről érezhető a hajlandóság a változtatásra. Ez akár új papírgyárak létesítését is jelentheti. Állami segítségről azonban egyelőre nem lehet hallani.