2019.09.18. 11:20
Bemutatjuk Pusztaberkit, ahol teljesítik a helyiek kérését
A falu önkormányzata nemcsak pályázati forrásból, önerőből is szépíti Pusztaberkit. Mindemellett egy üzem is működik itt, ami munkát ad a helyieknek.
Állatok takarmányához állítanak elő különféle adalékanyagokat a helyi üzemben
Fotó: Balazs Ladoczki
Pusztaberki a Támogatott Operatív Program önkormányzati épületének energetikai korszerűsítése című pályázatán közel 47 millió forint támogatást nyert el. Az összegből a polgármesteri hivatal külső hőszigetelése, valamint a fűtés korszerűsítése valósult meg.
Polgármester:
Brindza Sándor László
Alpolgármester:
Horváth György
Jegyző:
dr. Varga Tibor
Képviselő-testület:
Beluczki Károly, Együd István, Marsovszki Éva
Hivatal elérhetőségei:
2658 Pusztaberki,
Kossuth út 19.
E-mail: [email protected]. Tel.: 06-35/592-022
Civil szervezet, alapítvány:
Pusztaberki Polgárőr Egyesület, Pusztaberki Fejlesztéséért Közalapítvány
Lakosság: 151 fő
Az önkormányzat úgy döntött, hogy önerőből az épület belső részét is megszépítik. A helyiek nagy vágya volt a korszerű játszótér kialakítása, ugyanis egyre több gyermekes család költözött Pusztaberkibe.
Ezért az önkormányzat teljesítette a kérést és létrehozták a kívánt játszóteret. Korábban pedig a templomot is felújították önerőből. Az út felújítása azonban már nem ilyen egyszerű.
– Az elmúlt években a Pusztaberkit és Horpácsot összekötő utak felújítását csak 1800 méteren sikerült megoldani, azonban bízunk abban, hogy az illetékesek biztonságossá teszik majd a többi szakaszt is – mondta Brindza Sándor László polgármester.
A nyaralók érdekében folyamatosan fejlesztik a turistaházat. A szálláson nemrég kicserélték az ágyakat és fűtéskorszerűsítést végeztek.
A kistelepülésen 2003 óta működik a Pharmatéka Preventive Kft., amely takarmány-adalékanyagokat, illetve keverékeit állítják elő állatok takarmányozására. Az üzem így már évek óta munkát ad a helyieknek.
A vezetőség bízik abban, hogy felfejlődik a forgalmuk és még több itt élő dolgozhat majd náluk. Ez okból kifolyólag jelentős fejlesztések valósultak meg, főként berendezések és gépek terén. Bár a községben nincs kereskedelmi egység, a falugondnoki szolgálat kiküszöböli ezt a problémát. Hetente tartanak bevásárlónapot, valamint az utazásokat is előre megszervezik, hogy mindenkinek tudjanak segíteni.
A falu története
A község neve 1379-ben egy határjárási jegyzőkönyvben fordul elő először, majd 1383-ban az Óbudai káptalan jegyzőkönyvében szerepel. Valószínűleg a törökök hatására az eredeti helyéről a főúttól távolabb eső, védettebb völgybe települt át a falu. Jelenlegi helyén 1851-ben Berki-Puszta néven említik a krónikások. Szent Mihály tiszteletére ajánlott kápolnáját a Bodonyi család építette az 1700-as években. Régi templomának csak a helyét ismerjük, a faluhely dűlőben volt, ahol helyét sokáig egy fakereszt őrizte. Pusztaberki lakosságának nagy része évszázadokra visszamenőleg földművelésből élt, de a helyi termelőszövetkezet megszűnésével szinte alig volt munkalehetőség a községben, ezért a fiatalok a közeli, nagyobb települések és a főváros ipari ágazataiban helyezkedtek el.
MEGKÉRDEZTÜK: Mire lenne a legnagyobb szüksége a településnek?
Dr. Treuer Ákos, a Pharmatéka Preventive Kft. üzemvezetője: – Pusztaberki fejlődéséhez sok új betelepülőre van szükség. Ezenkívül persze nagyon sok nyaralni vágyó érkezik a faluba, akik szintén hozzátesznek a község arculatához. Üzemvezetőként nagyon fontos számomra, hogy minél több helyinek vagy éppen környékbelinek biztosíthassunk munkát.
Pócs Miklós őstermelő: – Amióta a településen élünk, jelentős fejlődések mentek végbe, amely a község előnyére vált. Felújították az utakat, a községházát, és egy játszóteret is létrehoztak. Én és a családom teljesen elégedettek vagyunk a jelenlegi helyzettel. A legjobban azt szeretném, hogy minél többen megismerhessék Pusztaberkit és értékeit, akár egy nagy rendezvény által is.
Horváth György alpolgármester: – Mindig is szívügyemnek éreztem Pusztaberki sorsát. Nagyon szeretném, ha a későbbiekben virágzó településsé válna. Azt gondolom, hogy jó úton haladunk ennek megvalósítása felé. A községben fontos a hagyományőrzés, éppen ezért akarjuk létrehozni a helytörténeti múzeumot, ahol összegyűjthetjük a régmúlt emlékeit.
– Milyen fejlesztésekre lenne szüksége még a falunak?
– Bár én leköszönő polgármester vagyok, mégis bízom abban, hogy az utódom folytatja az általunk elkezdett munkát. A településen szükség lenne még néhány út felújítására, az orvosi rendelő energetikai korszerűsítésére, valamint az a cél, hogy korszerű orvosi eszközökkel szereljük azt fel. Az önkormányzat tulajdonában van egy helység, amelyet nagyon szeretnénk még játszóházzá átalakítani és vizesblokkal felszerelni. A turistaház folyamatos fejlesztése sem elhanyagolható. A cél továbbra is az, hogy élhető település legyen Pusztaberki, még intézmények nélkül is. Ezenfelül pedig a pályázati lehetőségek teljes kihasználása a legfontosabb.
– Minek köszönhető, hogy növekszik a lakosság száma?
– Szerencsére valóban egyre többen költöznek ide, köztük családok is. Talán ez betudható többek között a gyönyörű környezetnek, a biztonságnak és a községet körülvevő nyugalomnak is. Bár kidolgozott programunk nincs a letelepedők számára, ha valaki megkeres minket emiatt, akkor biztosan tudunk neki segíteni.
– Hogyan értékelné az elmúlt évek munkáját?
– Pusztaberki a kilencvenes években indult el a folyamatos fejlődés irányába. Természetesen mindig voltak könnyebb és nehezebb időszakok, de úgy gondolom, hogy összességében pozitív visszajelzéseket kaptam a helyiektől. Mindig igyekeztünk a helyiek érdekeit szem előtt tartani. Elmondhatom, hogy a munkát sikeresen elvégeztem és a falu teljes egészében megújult.
Pályázatból nyitnának helytörténeti múzeumot
Horváth György, a település alpolgármestere, a helyi képviselő-testület, továbbá néhány önkormányzati munkatárs az évek folyamán számos olyan eszközt és bútort gyűjtött be a helyi lakosoktól, amelyeket a régi paraszti gazdaságban voltak használatosak.
Jelenleg több mint kettőszáz népművészeti és mezőgazdasági eszköz van a gyűjteményben. A régmúlt emlékei pedig jelenleg a sportpályán található ingatlanban vannak elhelyezve.
Ezek között megtalálható a kisbíró dobja, amely közel félszáz éves, egy több évtizedes obsitos levél, amely Nagy Jánosnak szólt, aki tizenegy évig szolgált a katonaként.
A későbbiekben azonban szeretnék, ha méltó hely adhatna otthont a Pusztaberki múltjából fennmaradt értékeknek. Az önkormányzat rendelkezik egy olyan ingatlannal, amely megfelelne az elképzeléseknek, azonban felújításra szorul.
Önerő hiányában pályázati forrásból kívánják majd rendbe tenni a helyszínt. Ezáltal pedig létrehozhatják a régóta vágyott Pusztaberki Helytörténeti Múzeumot.
Imádják a különleges ínyencséget, a berkibatyut
Pócs Miklós négy évvel ezelőtt, családjával együtt költözött Budapestről Pusztaberkire. Számukra ez fontos lépés volt az életmódváltás terén. Immár két éve őstermelőként készíti a sajtokat a községben, amelyek adalékanyag- és tartósítószer-mentes kézművestermékek. Pócs Miklós elmondása szerint nagyon szeret kísérletezni, ezért kreatív alkotásaiból gyakran egyedülálló finomságok készülnek.
Az egyik ilyen különleges ínyencséget a helyiek elnevezték berkibatyunak, amely az elmúlt időszakban a település egyik védjegyévé vált. Az őstermelő az önkormányzat jóvoltából használhatja a termékeihez Pusztaberki nevét és címerét egyaránt. Pócs Miklós számára ez igazán fontos elismerés. Tervei között szerepel, hogy a helyi rendezvényeken állandó résztvevő legyen, valamint egyre több helyre eljutva ismertesse meg az ínyencségeket és Pusztaberkit az emberekkel. Szerencsére egyre nagyobb igény van a kézművessajtokra, amelyeket az érdeklődők megvásárolhatnak a helyi termelőnél.