2023.03.06. 11:25
Salgótarjánból postázták a nem engedélyezett szlovák gyógyszereket
A Salgótarjáni Járási Ügyészség vádat emelt egy 45 éves szlovák állampolgár ellen, aki Szlovákiában megvásárolt – főként állatoknak szánt – gyógyszereket árult az interneten magyarországi vásárlóinak.
Az illegálisan terjesztett gyógyszereket főleg az állatgyógyászatban használják
Forrás: Shutterstock
A vádirat szerint a szlovák állampolgárságú vádlott 2021. januárjától előbb ismerőseinek, majd egy internetes közösségi oldalon működő csoportban megismert személyeknek adott el ivermektin hatóanyagot tartalmazó gyógyszereket. Az ivermektin készítményeket elsősorban az állatgyógyászatban használják, azonban szűk körben a humán orvoslásban is helyt kapott.
A férfi Szlovákiában szerezte meg a gyógyszereket, amiket a nógrádi megyeszékhelyen adott postára a megrendelőinek, aki 5 000 és 50 000 forint közötti ellenértéket fizettek a küldeményekért. Összesen 371 alkalommal postázott a készítményből.
A vádlott által értékesített készítmény Magyarországon forgalomba hozatali engedéllyel nem rendelkezik, ezért a járási ügyészség felhasználók számára széles körben hozzáférhetővé tétellel, forgalomba hozatallal elkövetett gyógyszerhamisítás bűntette miatt emelt vádat a férfi ellen. Indítványozta, hogy a Salgótarjáni Járásbíróság a büntetlen előéletű férfivel szemben felfüggesztett szabadságvesztés büntetést szabjon ki, továbbá rendelje el a nyomozás során lefoglalt tabletták elkobzását, valamint fizettesse meg a közel 92 000 forintos bűnügyi költséget is.
Az állatgyógyászati készítmények emberi alkalmazása komoly kockázatot jelent
Állatorvosoktól származó információk szerint az utóbbi időben megnövekedett az érdeklődés az ivermektint tartalmazó állatgyógyászati készítmények iránt, mivel elterjedt a hatóanyagról, hogy hatékony lehet a koronavírus okozta betegség gyógykezelésében. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy az állatgyógyászati készítmények emberi alkalmazása semmilyen körülmények között nem engedélyezett, és veszélyes is lehet!
Az ivermektin a makrociklikus laktonok közé tartozik, és széles spektrumú parazitaellenes hatással rendelkezik. Hatékony a fonálférgekkel (pl. gyomorbélférgek, szívférgek, tüdőférgek) és számos ízeltlábúval (pl. tetvek, bagócsok, rühatkák) szemben. Hatásmechanizmusának lényege, hogy a férgek és ízeltlábúak idegrendszerében gátolja az ingerület-átvitelt, ami a célszervezetek bénulásához, majd pusztulásához vezet. Emlősökre kevéssé toxikus, mert a vér-agy gáton általában nem képes számottevő mértékben átjutni. Vannak azonban kivételek, például egyes kutyafajták (collie, sheltie, óangol juhászkutya, ausztrál juhászkutya, németjuhász), amelyek egy náluk gyakrabban előforduló génmutáció következtében hajlamosabbak érzékenyebben reagálni erre a hatóanyagra, és a gyógyszer beadását követően súlyos idegrendszeri tüneteket mutathatnak.