2021.02.23. 14:00
Kifejlesztették az első biológiai kezelést a tuberkulózis ellen
Kínai és izraeli tudósok kifejlesztették az első biológiai anyagot, mely a kémiai antibiotikum-terápiát helyettesítheti a tuberkulózis kezelésében – közölte a Tel-avivi Egyetem (TAU).
Doctor checking examining chest x-ray film of patient at ward hospital.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Shutterstock
Az új kezelés alternatívát kínál a hagyományos terápiával szemben, megoldva ezzel a hatóanyagoknak ellenálló baktériumok problémáját.
„Ez az első alkalom a történelemben, hogy kutatóknak sikerült kifejleszteniük egy 'biológiai antibiotikumot' és demonstrálni, hogy az emberi antitestek képesek a hagyományos kémiai antitesteket helyettesíteni”
- közölte az egyetem.
A TAU és a Csinghua Egyetem vezette kutatás eredményeit a Nature Communications című tudományos lapban mutatták be. A szakértőknek egy-egy sejtből származtatott monoklonális antitesteket sikerült izolálniuk, amelyek megakadályozták a tuberkulózist okozó baktériumok növekedését laboratóriumi egerekben.
A humán antitestek proteinek, amelyeket az emberi szervezet természetes módon létrehoz a testnek egy fertőzésre vagy oltóanyagra adott immunválaszaként. Rengeteg előnyük van, például a specifikusságuk, a stabilitásuk és a biztonságuk.
A tanulmány sikerén elindulva a kutatók most azt vizsgálják, kiterjeszthető-e a biológiai helyettesítő anyag más antibiotikumokra is, például azokra, amelyek olyan betegségeket kezelnek, mint a tüdőgyulladás vagy a staphylococcus fertőzés.
Borítókép: illusztráció