2019.05.22. 12:55
Egy magyar nő készíti fel a Hold-misszió űrhajósait
Alig várja már, hogy hozzájáruljon az emberiség és a tudomány számára fontos Hold- és űrkutatáshoz.
Büszkék vagyunk rá: a NASA felkérésére egy magyar tudós, dr. Ari Csilla készíti fel azokat az űrhajósokat, akik a Holdra, később pedig a Marsra készülnek. Huszonhárman merülnek le, hogy júniusban tíz napot töltsenek 19 méter mélyen az óceán alatt, extrém körülmények között a világ egyetlen tengeralattjáró kutatóállomásán – írja a Ripost.
És kezdődik a nagy kaland!
– írta ki Facebook-oldalán dr. Ari Csilla, a Dél-Floridai Egyetem adjunktusa, miután felkérték, hogy legyen tagja a NASA különleges küldetést teljesítő csapatának.
23 asztronauta és tudós merül le 19 méter mélyen a tenger alá az Aquarius laboratóriumba, hogy ott tíz napot töltve szimulálják a Holdon, illetve a Marsonuralkodó viszonyokat, és a tapasztalatok alapján készüljenek fel a tervezett expedíciókra.
Rendkívüli megtiszteltetés, és nagyon izgatott vagyok, hogy tagja lehetek a NASA Extreme Environment Mission Operation (NEEMO) 23. legénységének,
olyan csapatban, melynek tagja például Samantha Cristoforetti, Jessica Watkins és Dr. Shirley Pomponi. A következő hetek nagyon intenzívek lesznek, de alig várom, hogy hozzájáruljak az emberiség és a tudomány számára fontos Hold- és az űrkutatáshoz.„
- írta a magyar kutatónő.
Ez a négy nő a tagja a NEMOO23 csoportnak, melynek az lesz a feladata többek közt, hogy felkészüljön egy nemzetközi űrállomás építésére és üzemeltetésére a Holdon.
Azt vizsgálják, hogyan használhatók a tudományos eszközök és hardverek a Holdon és a Marson, hogyan viselkedik a szervezet az extrém körülmények között.
A tíz napon a víz alatt azt szimulálják, hogyan élnének az űrhajósok, kutatók a Holdon, a földinél kisebb gravitáció mellett.
A magyar neurobiológus lesz az, aki rögzíti és elemzi a fellépő fiziológiai és pszichológiai változásokat.
Számos új technológiát is tesztelni fognak, többek közt a
Hold-leszállási szimulátort és a Hold elhagyására szolgáló speciális berendezéseket.
A csoport június 10-én merül a víz alá tíz napra, de a felkészülést már tegnap megkezdték. A bejelentés után megpróbáltuk elérni a magyar kutatót, de már nem reagált megkeresésünkre, információink szerint a NASA-program végéig a külvilágtól elzárva koncentrál rendkívüli feladatára.
Magyarországon szerzett diplomát
De ki is ez a magyar nő, aki speciális tudásával az űrkutatásban vesz részt? Dr. Ari Csilla már 13 éves korában elhatározta egy horvátországi nyaraláson, hogy a tengeri élőlények kutatásával és védelmével szeretne foglalkozni, ekkor merült először búvárkészülékkel. A tudós hölgy Magyarországon szerzett diplomát zoológusként.
Trump: újra embert küldünk a Holdra!
Az elnökségem alatt visszaszerezzük a NASA nagyságát, visszamegyünk a Holdra, majd eljutunk a Marsra is!
– ezt üzente Twitter-oldalán Donald Trump amerikai elnök néhány napja, amikor a NASA jövő évi költségvetésének megemelését kérte a kongresszustól.
A NASA eredeti terve az volt, hogy űrhajósaival 2028-ig térnek vissza a Holdra, és 2024-ig személyzet nélküli űrjárművet küld oda. Ezt szeretné felgyorsítani Trump. Az Egyesült Államok tartós holdprogramot tervez: rendszeresen jönnek-mennek majd az embert szállító űrhajók. Utoljára 1972. decemberében, vagyis 47 éve járt ember a Holdon.
Borítókép: facebook.com