2023.10.24. 06:00
A WikiLeaks alapítója, a bebörtönzött hacker és újságíró Róma díszpolgára lesz
Julian Assange-t, aki 2006-ban megalapította a WikiLeakset, az amerikai kormány kémkedéssel gyanúsítja, mivel számos kormányról, cégről, vallási intézményről tett közzé rendkívül érzékeny információkat.
Forrás: AFP
Az 52 éves Assange-ra az Egyesült Államok bizalmas amerikai katonai feljegyzések és diplomáciai levelek 2010-es nyilvánosságra hozatala miatt kért kiadatást.
A WikiLeaks olyan webhely, amelyen különféle titkos információkat tesznek közzé visszaélésekről: Assange 2010-ben és 2014-ben az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Ügynökségétől (NSA) szivárogtatott ki dokumentumokat.
Közzétett anyagot a kenyai ítélet nélküli kivégzésekről, a 2006-os elefántcsontparti egészségügyi krízisről, melynek során egy svájci cég hajója szennyező anyagot öntött a tengerbe Abidjan kikötőjében; közölt le anyagot a szcientológiai egyház kézikönyveiről, a Guantánamói-öbölbeli fogolykínzásokról és bankokkal kapcsolatos botrányokról. 2010-ben az amerikai hadsereg afganisztáni és Irak elleni háborújáról tett közzé titkosított dokumentumokat. 2010. november 28-án a WikiLeaks öt médiapartnerével együtt titkos amerikai diplomáciai üzeneteket tett közzé.
Munkásságáért számos díjat kapott, de 2010-ben svéd kérésre az Interpol felvette nemi erőszakkal kapcsolatos vádak miatt a körözött személyek listájára. 2019 végén a svéd bíróságok ejtették a vádakat.
2012 és 2019 között az ecuadori nagykövetségen élt Londonban, politikai menekültként. Miután azonban a WikiLeaks kiadott információkat az ecuadori elnök, Lenín Moreno korrupciós ügyéről is, Assange-nak távoznia kellett a nagykövetségről. A brit rendőrség letartóztatta, de még mindig nem adták ki az Egyesült Államoknak. Ha kiadják, akár 175 évig terjedő szigorított börtönbüntetést kaphat.
Ehhez képest Assange rövidesen minden bizonnyal megkapja Róma díszpolgári címét.
Ugyan az Öt Csillag Mozgalom képviselője, Virginia Raggi (2016 és 2021 között vezette a római városházát) indítványozta a cím kiadását, de jobb- és baloldali képviselők egyhangúan támogatták. Raggi szerint
Assange úr a szólásszabadság szimbóluma, amely pedig elengedhetetlen egy igazi demokráciában.
Évek óta megfosztották szabadságától, borzasztó körülmények között tartják, mert újságírói munkáját végezte.
Az indítványt kedden hagyták jóvá, s Raggi reményei szerint karácsonyig megkapja a címet.
Más olasz városok is hasonló lépéseket tettek. Az észak-olaszországi város, Reggio Emilia szeptemberben adta Assange-nak a díszpolgári címet, s Nápoly hamarosan követi.
Digitália
- Miért kerül annyira kevés pénzbe Indiának a Hold és a Mars elérése?
- Sikeres a tinédzserkorban elvégzett testsúlycsökkentő műtét
- Talán egy polc mélyén nálunk is rejtőzik egy több százezret érő régi játékkonzol?
- Magyarul is beszélő, valódi robotkutyával találkozhatunk az ingyenes hazai eseményen
- Az otthoni rehabilitációt segíti a mesterséges intelligenciával működő hazai fejlesztés