„Abszolút első”

2020.02.25. 10:04

Először találtak új antibiotikumot mesterséges intelligencia segítségével

Szakértők jelentős áttörésnek tartják az amerikai tudósok felfedezését a gyógyszerrezisztencia elleni küzdelemben – számolt be a BBC News.

Nyíregyháza, 2015. május 12. Lovász Adél szakápoló vért vesz egy betegtõl a Jósa András Kórház Sürgõsségi Betegellátó Centrumában, Nyíregyházán, 2015. május 12-én. Ezen a napon van az ápolók nemzetközi napja. MTI Fotó: Balázs Attila

Forrás: MTI

Fotó: Balázs Attila

A kutatók egy algoritmust használtak több mint százmillió kémiai vegyület alig néhány napot igénybe vevő elemzésére. Az újonnan felfedezett antibiotikum

35 potenciálisan halálos baktériumfélét képes elpusztítani.

Az antibiotikum-rezisztens fertőzések száma Nagy-Britanniában 2017 és 2018 között 9 százalékkal nőtt, és megközelítette a 61 ezer esetet.

Az antibiotikumok helytelen alkalmazása miatt a testben élő káros baktériumok ellenállóvá válhatnak a gyógyszerrel szemben, és ennek következtében, amikor tényleg szükség van a szerre, már nem hatékony a fertőzésekkel szemben.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a jelenséget az egyik legnagyobb fenyegetésnek tekinti a globális egészségügyi biztonságra és fejlődésre.

Regina Barzilay, a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatója, az új antibiotikum egyik felfedezője hangsúlyozta, hogy az antibiotikum-kutatásban a mesterséges intelligenciával most felfedezett antibiotikum „az abszolút első”.

A felfedezést olyan algoritmussal érték el, amelyet az emberi agy felépítése inspirált.

A kutatók az úgynevezett mély tanulás (deep learning) módszerét alkalmazták.

Megtanították az algoritmust, hogy 2500 gyógyszert és más vegyületet elemezzen azért, hogy megtalálja az E. coli elleni leghatásosabb baktériumölő tulajdonságú antibiotikumot. Ezt követően a kiválasztott mintegy száz jelölttel végeztek vizsgálatokat az előtt, hogy felfedezték volna a halicint.

„Úgy gondolom, ez az egyik legerősebb antibiotikum, amit eddig felfedeztek” – mondta James Collins, az MIT kutatócsoportjának biomérnöke. Hozzátette, hogy ehhez annak a platformnak a kifejlesztése kellett, amelynek segítségével fel tudják használni a mesterséges intelligenciát az antibiotikumok új nemzedékeinek felfedezéséhez.

A módszert az orvosi kutatásokban már korábban is sikerrel használták új terápiák kifejlesztéséhez.

A kutatók hozzáfűzték, hogy a mesterséges intelligencia használata hozzájárulhat ahhoz, hogy csökkenjenek az új antibiotikumok előállításának költségei.

Az MIT kutatócsoportja eredményeit a Cell című tudományos folyóiratban publikálta.

Borítóképünk illusztráció

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!