2021.05.03. 07:05
Egy bordélyháznak használt romos palota kertjében rejtőzhet a nácik elveszett aranya
Az elmúlt 75 évben sok kincsvadász eredt a több száz tonna nemesfém nyomába, de az eddig sosem került elő.
Forrás: Shutterstock / illusztráció
Fotó: Shutterstock
Egy maroknyi vállalkozó szellemű kincsvadász a jövő héten 48 hatalmas „krátert” fog ásni egy délnyugat-lengyelországi kis falucska szélén található elhagyatott kastély kertjében, mivel meggyőződésük, hogy valahol ott rejtették el a a Harmadik Birodalom aranykészletének egy részét a Schutzstaffel (SS) katonái a II. világháború utolsó heteiben – írja a lengyel sajtóra hivatkozva a Daily Mail interentes kiadása.
Az 1938-as Anschluss, Ausztria bekebelezése, valamint Csehország 1939 márciusában történt megszállása után az osztrák, illetve a cseh nemzeti bank aranykészletét a nácik lefoglalták, majd Berlinbe szállították a Reichsbank széfjeibe.
A Németország által mintegy tucatnyi megszállt országból szintén jelentős mennyiségű arany és különböző műkincsek kerülte a nácik birtokába a második világháború kitörése után.
A téma szakértői szerint mai árfolyamon számítva mintegy 650 millió dollár, azaz körülbelül 1950 milliárd forint értékű aranyat lopkodtak össze a nácik Európában.
A világháború végén, amikor nyilvánvalóvá vált, hogy a Harmadik Birodalom bukásra van ítélve, a Reichsbank páncélszekrényeiben őrzött aranyat vonatokra pakolták és ismeretlen helyekre szállították. A kincsek nagy részéről a mai napig nem tudni, merre lehetnek. Utoljára 1945 februárjában került elő birodalmi arany, amikor George Patton amerikai katonatiszt és csapata 20-30 tonna nemesfémre bukkant a Berlintől 200 kilométerre fekvő Merkers közelében, egy használaton kívüli földpát-bányában.
A nácik eltűnt aranya természetesen sok ember fantáziáját megmozgatta már az elmúlt 75 évben, de ez idáig senkinek sem sikerült hitelt érdemlő bizonyítékokat találnia arról, hogy merre lehetnek a kincsek.
Nemrég előkerült egy Waffen-SS-tiszt naplója, melyben egy „Michaelis” álnéven író férfi részletesen elmeséli, hogy a halálosztag első embere, Heinrich Himmler hova rejtette el Európában a nácik aranyát.
A naplóban összesen 11 helyszín kerül bemutatásra, ahol ékszerek, arany, műtárgyak és egyéb vallásos ereklyék vannak eldugva.
A dokumentum szerint az egyik ilyen lelőhely a Minkowskie nevű lengyel falucska szélén található 18. századi kastély, ami a világháború alatt bordélyházként üzemelt, az SS tisztek pedig rendszeresen járták oda szórakozni.
„Minden szükséges engedélyünk megvan ahhoz, hogy megkezdjük az ásatásokat. Folyamatosan együttműködünk a Kulturális Minisztériummal és az örökségvédelmi hatóságokkal.
Összesen 11 helyszínről van tudomásunk a napló alapján, ahol náci kincsek lehetnek, de mind közül ennek a legkönnyebb a feltárásra. Ezért kezdünk itt”
- fogalmaz Roman Furmaniak, aki azt is elmondta, hogyha aranyat vagy műkincseket találnak a palota udvarán, akkor azt természetesen visszajuttatják a jogos tulajdonosoknak vagy örökösöknek – írja a Ripost.
Bulvár-celeb
- Komolyan aggódnak a rajongók Tóth Gabi kislányáért
- Megható, mire költi 10 milliós nyereményét a Ninja Warrior győztese
- Megvan a Dancing With the Stars győztese: íme a nyertes pár tánca (videó)
- Soha nem látott, gyönyörű fotók kerültek elő Rékasi Károly és Pikali Gerda titkos esküvőjéről