Tájfutás

2024.08.19. 11:35

Brutális terepen, kegyetlen hőségben versenyeztek az Eb-n a salgótarjániak

Csákberény és Csókakő mellett húzódó vértesi erdőben rendezték meg a felnőtt tájékozódási futó Európa-bajnokság közép-, és a hosszútáv döntőjét. A nagy indulólétszám miatt a rövidebb távon egy előselejtezőt követően a magyar versenyzők közül hat női, illetve három férfi vívta ki a döntőbe kerülés jogát.

Nool.hu

Középtávon a hazai rendezők által előírt győztesidőt, a futás sebességét jelentős mértékben akadályozó sziklás, köves, ligetes, bokros, nagy szintkülönbségű terep miatt a versenyzők nem tudták teljesíteni. Ennek ellenére, nőknél a már világbajnoki aranyéremmel büszkélkedő svájciak, illetve férfiaknál a norvégek kettős győzelmet arattak.

Mag Viktória mindkét döntőben szerepelt a brutális terepen
Forrás: Facebook

Magyaroknál a férfiak küzdelmében a szegediek fiatal versenyzője, Jónás Ferenc az élmezőnyt jelentő kiváló 13. helyen zárt, de a szintén fiatal, még csak ifjúsági korú fővárosi Csoboth Márton 21. helyezése is elismerésre méltó.

Nőknél a legjobb helyezést a veszprémi Máramarosi Rita (32.) érte el, nyakában a Salgótarjáni Dornyay SE tájfutójával, Mag Viktóriával (33.). Kettejük időeredménye között csupán nyolc másodperc különbség volt. Mag Fruzsina első felnőtt Eb-döntőjét az 52. helyen zárta.

A hosszútávon is kánikula várta az indulókat

Másnap, a hosszútáv küzdelmére részben azonos terepen, de egy-egy jó útvonalválasztás esetén jobban futható részeken került sor. Bár ezen a távon sem vált valóra a hazai rendezők által betervezett győztes pályaidő, de ebbe a nagy szintkülönbségű pályakijelölés és a kánikulai hőség is nagyban közrejátszott.

A középtávon hibázó sokszoros svéd világbajnoknő, Tove Alexandersson ezúttal magabiztos fölénnyel szerezte meg Eb-címét a svájci Simona Aebersold és a meglepetés eredményt elérő norvég Andrine Benjaminsen előtt. Férfiaknál a középtávon ezüstérmes norvég Fosser lett az aranyérmes. Mögötte a 41. életévében(!) járó svájci tájfutó legenda, Daniel Hubmann végzett, míg a bronzérmet a jó napot kifogó finn Kirmula szerezte meg. Magyarok közül ezen a távon nőknél a fiatal fővárosi Czakó Boglárka érte el a legelőkelőbb hazai (23.) helyezést. A két nógrádi közül Mag Viktória a 38., ikertestvére, Fruzsina pedig az Ebmezőny közepén, a 61. helyen zárt.

Az Eb zárószámára, a nemzeti csapatváltók küzdelmére kedden kerül sor. A magyarok első csapatában Mag Viktóriának biztos helye van. A salgótarjáni származású Fehérvári Dániel szövetségi kapitány később dönti el, hogy a további két válogatott salgótarjáni versenyző, Mag Fruzsina és Gösswein Csaba mely hazai csapatváltót képviselve állhat rajthoz az Eb záróversenyén.

Eredmények. Középtávú döntő (60 induló). Nők. (4,5 km, 340 szintkülönbség, 19 ellenőrző pont): 1. Simona Aebersold (Svájc) 40:51 perc. 2. Natalia Gemperle (Svájc) 43:10. 3. Andrine Benjaminsen (Norvégia) 44:09 ... 32. Máramarosi Rita 52:11. 33. Mag Viktória 52:19 ... 37. Sárközy Zsófia 54:43 ... 40. Gárdonyi Csilla 54:56 ... 51. Czakó Boglárka 59:50. 52. Mag Fruzsina 1;00:45. Férfiak (5,5 km, 390 m szint, 22 pont): 1. Eirik Langedal Breivik (Norvégia) 42:34 perc. 2. Kasper Harlem Fosser (Norvégia) 42:58. 3. Albin Ridefelt (Svédország) 43:39 ... 13. Jónás Ferenc 47:15 ... 21. Csoboth Márton 49:20 ... 42. Baumholczer Máté 55:42.

Hosszútávú döntő. Nők (115 induló, 10,78 km, 630 m szint, 22 pont): 1. Tove Alexandersson (Svédország) 1;25:43 perc. 2. Simona Aebersold (Svájc) 1;29:47. 3. Andrine Benjaminsen (Norvégia) 1;32:34 … 23. Czakó Boglárka 1;48:43 ... 26. Máramarosi Rita 1;49:50 ... 38. Mag Viktória 1;53:21 ... 56. Becze Rita 1;58:59 ... 61. Mag Fruzsina 1;59:33 ... 84. Sárközy Zsófia 2;14: 19. Férfiak (149 induló, 13,9 km, 870 m szint, 25 pont): 1. Kasper Harlem Fosser (Norvégia) 1;37:13. 2. Daniel Hubmann (Svájc) 1;40:57. 3. Miika Kirmula (Finnország) 1;41:47 ... 37. Jónas Ferenc 1;57:45 ... 39. Baumholczer Máté 1;58:35 ... 54. Divin Péter 2;02:01 … 57. Demeter Ambrus 2;02:49 … 63. Gönczi Péter 2;04:08. 64. Gerber Csaba 2;05:21 ... 106. Horváth Csongor 2;22:59. Nagy Péter kiesett.