A nagy író

2024.11.11. 10:24

Madách örökségét fedezték fel Nógrádban az egri egyetem hallgatói

Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Nyelv és Irodalom Intézetének Magyar Nyelvészeti Tanszéke a minap irodalmi és nyelvjárási tanulmányutat szervezett Csesztvére. A Madách-hagyományokról ismert községben megannyi élmény várta a fiatalokat.

Csongrády Béla

Madách örökségét fedezték fel Nógrád vármegyében az egri egyetemisták

Forrás: Beküldött

 A mintegy húszfős – többségében másodéves hallgatókból álló csoport – nógrádi látogatásáról a hallgatók egyik tanára, a Salgótarjánban élő dr. Gréczi-Zsoldos Enikő egyetemi docens számolt be lapunknak. Elmondta, hogy alapvetően kettős céllal szervezték e látogatást. Az egyik célkitűzés a még élő nyelvi, néprajzi hagyományokkal, s ezek feldolgozásával kapcsolatos módszerekkel való ismerkedés, a másik pedig a településhez szorosan kötődő Madách-emlékekkel való szembenézés volt. 

Madách
Madách halhatatlan művének egy részletét is eljátszották a látogatás során
Forrás: Beküldött

 Madách munkásság és a helyi hagyományokat is megismerték

Herencsényből érkezett egy népviseletbe öltözött mesemondó, Petrovecz Lászlóné, akitől Erdélyi Zsuzsa neves folklórkutató is gyűjtött a kötetébe is bekerült anyagokat, s aki népi imádságokkal is megismertette a hallgatóságot. Helyből Hugyecz Józsefné tekintett vissza a II. világháborúig és mesélt az azt követő időszak nehézségeiről. 

Ugyancsak mesélt a múltról Cseri Károly, aki a Majthényi családról – amellyel házassága révén Madách Imre is kapcsolódott – ugyancsak megemlékezett. A Madách-emlékeket a múzeum gondnokának, Mócz Zoltánnénak a tárlatvezetésével nézték meg az egyetemisták. Nagyon élvezték, hogy akár el is játszhatták Az ember tragédiája valamelyik részletét. Jártak az ősrégi alapú templomban és meglátogatták a Majthényi és a Palánki család néhány tagjának sírját is. Utóbbiak egyik leszármazottja, Palánki Ferenc manapság debreceni-nyíregyházi püspök. A hallgatók a kiránduláson nemcsak nyelvi ismeretekkel gazdagodtak, de tapintható közelségbe került számukra Madách szellemi öröksége is, amelynek élményeiből akár szakdolgozati témát is választhatnak. 

A csoport valamennyi tagjának nagyon tetszett az a szívélyes vendéglátás, amelyben a helyiek részesítették őket. Megkóstolhattak tipikus palóc, illetve tájjellegű ételeket is. Mindezért nagy köszönet illeti a vendéglátókat, élükön Kalmár Attila polgármesterrel.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában