Nool.hu videó

2024.09.27. 18:21

Mérföldkő: megnyílt a salgótarjáni múzeum új állandó kiállítása (fotók, videó)

Péntek délelőtt ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit „A nógrádi emberek az évszázadok sodrában – A salgótarjáni iparvidék története” címet viselő tárlat. A Dornyay Béla Múzeum az új, helytörténeti állandó kiállításának megvalósításához a Magyar Géniusz Programban 100 millió forintos támogatást nyert.

Veres Edina

Érdeklődőkkel telt meg pénteken a Dornyay Béla Múzeum aulája. Az intézmény új állandó kiállításának megnyitóünnepségén elsőként dr. Shah Gabriella, az intézmény igazgatója köszöntötte a megjelenteket. Hangsúlyozta: az esemény egy ünnep, egy mérföldkő, nem csupán az intézmény, hanem a város életében is, hiszen egy helytörténeti kiállítás megnyitója mindig egy viszonyítási pont.

Állandó kiállítással gazdagodott a Dornay Béla Múzeum
Állandó kiállítással gazdagodott a Dornay Béla Múzeum
Fotó: Hüvösi Csaba / Forrás: Nool.hu

– Fontos, hogy a tárlat Salgótarjánról és az iparvidékről szól. A salgótarjáni emberekről, mindannyiukról. Mindannyiunk őséről, múltjáról, illetve a múltban élt emberekről, akár városvezetőkről legyen szó, akár gyári munkásról, akár tinédzserről, akár az első fotográfusról, aki végigfotózta Salgótarjánt – emelte ki a múzeumigazgató, aki arra is rámutatott, hogy az új állandó kiállítás a salgótarjániaknak, illetve a vármegyeszékhelyre látogatóknak készült azért, hogy egy időtálló és hiteles tárlat legyen. 

Kifejtette, hogy a Magyar Géniusz Programban 100 millió forintos támogatást nyertek, ami egy vidéki múzeum számára óriási lehetőség. Hozzátette: a támogatás összegéből, illetve az azt kiegészítő önerőből valósították meg a Salgótarjánt, az iparvidéket, illetve az ott élő embereket bemutató kiállítást. Dr. Shah Gabriella végül azt is elárulta, hogy Fekete Zsolt, a vármegyeszékhely polgármestere mindig fontos ügyként tekint a gyűjteménygyarapításra, így az ő gyermekkori babakocsija is bekerült a múzeumban bemutatható tárgyak közé.

Fontos célt szolgál a salgótarjáni múzeum új állandó kiállítása

Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára beszédében a Dornyay Béla Múzeumot méltatva kifejtette: az intézmény mindig is nagy szerepet szánt az ipari identitás kiemelésének. Rámutatott: a most megnyitott kiállítás az egész salgótarjáni iparvidék történetét mutatja be. A helyettes államtitkár kitért arra is, hogy a város története leképezi a 20. századot, majd Salgótarján múltjából az adott időszakot érintve fontosabb pillanatokat, történéseket ki is emelt. Hozzátette: a kiállítás virtuális terében feltárul Salgótarján 1960-1980-as években lezajlott teljes körű átépítése.

– Minden nemzedéknek el kell mondanunk, hogy mikor és hogyan lett ilyen a szülővárosa, amelyben él és amelyet magáénak érez. Ez a kiállítás ezt a fontos célt szolgálja. Kívánom, hogy a Dornyay Béla Múzeum munkatársai minél több látogatót szólítsanak meg – hangsúlyozta Vincze Máté.

A salgótarjáni megnyitó egy nagy vidéki múzeumi mozaiknak a része

Következőként dr. Végh Katalin, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének ügyvezető titkára, a Magyar Géniusz Program vezetője szólt a megjelentekhez, akiknek beszámolt a szövetség tevékenységéről.

– Belegondoltak már önök abba, hogy minden egyes műtárgy megismételhetetlen, legfeljebb másolható és hiteles lenyomata magyarságunknak? Salgótarjánban is több százezer műtárgyat gondoznak a kollégák, átörökítve a következő generációknak, és ez rendkívül felelősségteljes feladat. Az ő kezükben van a gyerekeink, az unokáink és a sosem látott utódaink nemzeti identitásának a tárgyakban megnyilvánuló alapja – húzta alá dr. Végh Katalin, aki a Magyar Géniusz Programról is szólt. Azzal kapcsolatban elárulta, hogy a kezdeményezés keretében – a salgótarjáni múzeum számára megítélt támogatáson túl – a vármegyét érintően 15 millió forintot kaptak kisebb intézmények tudományos kutatásra, míg országosan és a Kárpát-medencében 100 új fejlesztést valósítottak meg 71 településen, 71 intézményben, összesen 3 milliárd forint keretösszegből. Mint fogalmazott: ennek értelmében a salgótarjáni megnyitó egy nagy vidéki múzeumi mozaiknak a része.

Már csak kevesen ismerik a tárlat által bemutatott Salgótarjánt

A rendezvényen Fekete Zsolt, a Dornyay Béla Múzeumot fenntartó Salgótarján Megyei Jogú Város polgármestere is köszöntötte az egybegyűlteket. Úgy fogalmazott: jogos büszkeséggel tekinthetünk vissza elődeinkre, akik szívós, nehéz munkával teremtettek várost a településből, amely még 100 évvel ezelőtt csak egy jelentéktelen falucska volt az ország térképén. Hozzátette: a pénteken nyílt tárlat révén azt a Salgótarjánt is láthatják a látogatók, amit már a helyiek közül is csak kevesen ismernek.

– A múzeum elsődleges feladata a város kulturális és tudományos vérkeringésének fenntartása. Különösen fontos, hogy nyitott legyen arra a településre, amelyben működik. Emiatt is üdvözlendő ennek az új állandó kiállításnak a létrehozása, amely nem csak kapcsolódik a településfejlesztési céljainkhoz, hanem a muzeológiai eszközökkel hozzájárul a helyi identitás erősítéséhez is – mondta Fekete Zsolt.

Szakmai tárlatvezetés mutatta be az új kiállítást

Az új állandó kiállítást dr. Fodor Miklós Zoltán történész-muzeológus, a Dornyay Béla Múzeum igazgatóhelyettese nyitotta meg. A szakember beszédében ismertette a 360 négyzetméteres kiállítóteret betöltő, a helytörténet alakulását 14 fejezeten keresztül felidéző tárlatot. Elárulta, hogy Salgótarján iparvidéke a mai közigazgatási beosztás szerint a Salgótarjáni járás nyugati kétharmadát, valamint a Bátonyterenyei járást jelenti. Ennek értelmében lényegében azt a területet, ahol bányászati tevékenység folyt. Elmondta azt is, hogy a kiállítás összeállításánál azt a koncepciót követték, hogy a természetből indulva oda is érjenek vissza. Beszélt továbbá a bánya, illetve a gyári kolóniák kialakulásáról, de azt is elárulta, hogy az összeállított anyag tematikája két megközelítés köré épült, amelyek a következők:

  • gazdaság- és társadalomtörténeti, valamint
  • politika- és társadalomtörténeti.

A rendezvény során a salgótarjáni Bányász-Kohász Dalkör működött közre, a program zárásaként pedig a jelenlévők megtekintették az új állandó kiállítást, Balogh Zoltán történész-muzeológus, valamint Szolnoki Tamás régész-muzeológus szakmai tárlatvezetésével.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában