2024.08.08. 12:50
Szikra Mező: művészeti alkotóhét nyomán „Százlábú kerekerdő” ékesíti az Ipolytarnóc közeli rétet
Ismét beragyogta a művészi kreativitás az Ipolytarnóc mellett található mezőt. Az idei Field of Sparks, azaz Szikra Mező nevet viselő művészeti alkotótábor nyomán egy különleges asztallal bővült a parkban sorakozó alkotások csoportját.
Évről évre feltündököl Ipolytarnóc településen egy kezdeményezés, amelynek nyomán művészeti remekekkel bővül a környék. Portálunk számára Fenyvesi Zsófi, a Field of Sparks művészeti vezetője korábban kifejtette: az egyhetes művészeti tábor célja, hogy a település határában fekvő gyönyörű területen – amit ők Szikra Mező névvel illetnek – egy kísérleti építészeti, illetve természet művészeti parkot hozzanak létre a szervezők.
Hozzátette: mindezt magyar és szlovák építészek és képzőművészek közreműködésével, pályázat segítségével valósítják meg. A művészeti vezető arra is kitért anno a Nool.hu-nak, hogy kiemelt jelentőséggel bír számukra az, hogy az általuk használt helyeket ne csupán az alkotóhét idejére töltsék meg élettel. Ennek értelmében fontos számukra, hogy a mezőn és a faluban létrehozott alkotásokkal egyfelől kielégítsék a helyben felmerülő igényeket, másfelől pedig egyre több szakmai csapatot vonzzanak a faluba.
Az idei alkotóhétről – amely az ötödik volt a megmozdulások sorában – a Field of Sparks nevű Facebook-oldalon számoltak be a szervezők. Mint írták, július elején egy elképesztő Szikra Mező Alkotóhetet töltöttek Ipolytarnócon, ahol – az International Visegrad Fund támogatásával – megszületett a „falu asztala”, vagyis a Százlábú kerekerdő című installáció. A tájékoztatásból az is kiderült, hogy a győri Széchenyi István Egyetem építész szakos tanárai – Ungerhofer Dániel, Bach Péter és Fátrai Júlia –, valamint a hallgatók kőkemény munkájának köszönhetően vált a mű a papírra rajzolt és jegyzetelt tervekből az ipolytarnóci művészeti parkot ékesítő térbeli alkotássá.
Ahogy azt portálunk megírta, néhány hónappal korábban az idei rendezvény egy másik elemeként – a Bükki Nemzeti Park Igazgatósággal együttműködve – az Ősfenyő Fogadóépület mögött található, régi felvonulási épület falfelülete kapott a művészi kezeknek köszönhetően az Ipolytarnóci Ősmaradványok ihlette díszítést. A folyamat kivitelezése sem mindennapi volt: az ingatlan falára este vetítették ki a Majorosi Zsófia által elkészített tervezetet, majd a résztvevők így rajzolták fel a korvonalakat. A műalkotás befejezése már napvilágnál történt, az elkészült kreációt július 6-án adták át ünnepélyesen.