2024.03.01. 06:55
Salgótarjánban találkoztak az ifjú zongoristák – mutatjuk az eredményeket
A Nógrád Vármegyei Zongorista Növendékek Találkozóján immár tizenkettedik alkalommal szólaltatták meg hangszereiket a tehetséges kisdiákok. A salgótarjáni Váczi Gyula Alapfokú Művészeti Iskola hangversenytermében mintegy ötven ifjú zongorista nyűgözte le játékával a szakmai zsűrit.
Mintegy ötven produkciót hallgatott meg a háromtagú zsűri
Forrás: Facebook/Váczi Gyula Alapfokú Művészeti Iskola
Dr. Barabásné Morvai Tímea, a Váczi Gyula Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója portálunkkal közölte, hogy a napokban egy hosszú évekre visszanyúló és nagy népszerűségnek örvendő hagyományt folytattak, hiszen immár tizenkettedik alkalommal rendezték meg intézményükben a Nógrád Vármegyei Zongorista Növendékek Találkozóját. Mint mondta: a négy nógrádi alapfokú művészeti iskola – Bátonyterenye, Balassagyarmat, Salgótarján, Pásztó – mellett Fülekről és Ipolyságról is érkeztek ifjú zongoristák az összejövetelre.
– Már 2002 óta két évente életre hívjuk a zongorista növendékek találkozóját, mellyel szeretnénk a legnagyobb tisztelettel, méltó módon emlékezni iskolánk névadójára, Váczi Gyulára is. Emellett a gyerekeknek kiváló lehetőséget biztosít a bemutatkozásra, a kis tehetségek évről évre lelkesen és szorgalmasan készülnek a fellépésre. A gyerekeknek nem csupán az önbizalmuk növekedhet a találkozó végére, de új ismeretségeket köthetnek és tapasztalatot is gyűjthetnek a további fejlődésükhöz – ismertette a találkozó célját az intézmény vezetője.
Megszervezte a salgótarjáni zeneoktatást
Váczi Gyula zenészdinasztia gyermekeként 1928 -ban született. Édesapja a Zeneakadémia nagyrabecsült professzora, az Operaház klarinétművésze volt. Ifj. Váczi Gyula 8 éves korában kezdett el zongorázni. Érettségi után párhuzamosan folytatta tanulmányait a jogi egyetemen és a Zeneművészeti Akadémián, ahol 1951 -ben kapta meg tanári és koncertdiplomáját. Váczi Gyula nevéhez fűződik a salgótarjáni zeneoktatás megszervezése, a tantestület létrehozása, valamint az épület és az oktatás tárgyi feltételeinek megteremtése, amely az akkori társadalmi, politikai helyzetben nagyon nehéz feladat volt. Méltán nevezik ezt az időszakot a salgótarjáni zeneoktatás hőskorának. Többek között ezért is döntött úgy a salgótarjáni tantestület, hogy az iskola alapításának 45. évfordulóján – 2000-ben – az alapító igazgató, Váczi Gyula nevét választja az iskola névadójául.
A háromtagú zsűri – Bencsikné Gács Anikó zongoraművész, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnázium tanára; dr. Hargitai Imre zongoraművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem docense és Elláné Papp Katalin zongoratanár, a Lisznyay Szabó Gábor Alapfokú Művészeti Iskola tanára – közel ötven produkciót értékelt, a gyerekek öt korcsoportban járultak a szakemberek elé a jól begyakorolt darabokkal. A szorgos munka meghozta gyümölcsét, számos kiemelt nívódíj, nívódíj és dicséret talált gazdára a növendékek között. Mutatjuk a névsort!
I. korcsoport.
Kiemelt nívódíj: Kasza Enikő Marina, Kövesligeti Bálint, Simon Lili, Sipos Adél
Nívódíj: Balázs Marcell, Deák Liliána, Fábián Flóra, Kenyeres Csenge, Maruzs Marcell, Molnár Sophia Helga, Zulik Lili
Dicséret: Bereczki Boglárka, Fábián Blanka Zsuzsanna, Fodor Alíz Luca, Kelemen Tekla, Kovács Emma, Pintér Bíborka
II. korcsoport.
Kiemelt nívódíj: Lea Burzová
Nívódíj: Bulejka Norina, Márton Sarolta
Dicséret: Hollósy Dániel, Uhrincskó Szabolcs Patrik
III. korcsoport.
Kiemelt nívódíj: Csirke Sámuel, Takács János
Nívódíj: Fercsik Abigél, Maruzs Máté, Nádasdi Noémi, Németh Zsombor, Pásztor Nelli Mária, Varga Hunor, Zolka Stanislav
IV. korcsoport.
Nívódíj: Németh Natália, Prepelita Kevin Gábriel, Somodi Fanni
Dicséret: Kaszás Lilla, Matus Hanga, Tóth Kende
V. korcsoport.
Kiemelt nívódíj: Bocskai Kristóf, Csirke Dániel, Virágos Kata Zsófia, Vanó Zétény
Nívódíj: Fehér Emma, Mészáros Artúr Gábor, Olsiak Petra
Tanári különdíjak. Illés Eszter, Háryné Koronczi Gabriella, Matuz Csilla, Molnár Ottó, Tóth Ágnes, Szabó Istvánné, Kovács László tanári különdíjat érdemelt a találkozón.