2023.07.01. 06:55
Újabb mérföldkőhöz érkezett a salgótarjáni képzőművész pályája
A József Attila Művelődési Központ klubtermében gyakran rendeznek különféle kiállításokat. 2022-ben, a várossá nyilvánítás 100. évfordulójának esztendejében az ilyen típusú tárlatok rendszeressé váltak, egymást követték azoknak a már eltávozott művészeknek – mások mellett Czinke Ferencnek, Iványi Ödönnek, Szabó Gáspárnak, Szujó Zoltánnak – a bemutatói, akik immár örök időkre beírták nevüket a város szellemi életébe.
Losonczy Ildikó festőművész
Forrás: Nool
Fotó: Vendel Lajos
A képzőművészeti kiállítások gyakorlata a centenáriumi év elmúltával is megmaradt, de az emlékőrzés, -idézés helyett azonban a napjainkban is aktív alkotók műveivel lehet találkozni, ismerkedni. Nemrégiben volt például közös bemutatkozása Birkás Babettnek és Gelencsér Jánosnak, a minap pedig Losonczy Ildikónak nyílt meg az Egy harapás alma című tárlata.
A festő- illetve grafikusművész 1954-ben Egerben született, de kétéves korától itt él, általános és középiskola tanulmányai is ide kötődnek. Mondhatni, hogy gyermekkora óta rajzol magányosan és szakkörökben is. Mestereinek Czinke Ferencet és Iványi Ödönt tekinti. Felsőfokú diplomáját szülővárosában szerezte. Pénzkereső foglalkozásai is zömmel dekoratőri munkákkal voltak kapcsolatban, de tanított is. 1994-ben felvételt nyert a Magyar Alkotóművészek Országos Szövetségébe, amelynek a mai napig tagja. Elsősorban grafikusművészként tartják nyilván, de a képzőművészet más ágait – így a tűzzománc-készítést – is sikerrel gyakorolja. A Kohász Művelődési Központ Egyesület keretében jelenleg is vezet egy nyugállományú szakkört, alkotócsoportot.
Rendre szerepel kiállításokon
1984-től megannyi kollektív kiállításon szerepelt főként megyeszerte és ugyancsak több önálló tárlata is volt. A minap ezek száma gyarapodott egy figyelemre érdemes, mély tartalmú bemutatóval, amelyen dr. Huszár Máté alpolgármester mondott köszöntőt, s Losonczy Ildikót a jelenkori város egyik jeles képzőművészének nevezte. A kiállítást megnyitó beszédet egy jó barát és pályatárs, Orbán György János – akivel az immár Madách-díjas Balassi Bálint Asztaltársaság élén is együtt dolgoznak – elemezte. Hozzáértő szakemberként mutatott rá a tárlat főbb jellemzőire, erősen szimbolikus, a remény és reménytelenség egymást váltó üzeneteire, amelyek a festmények forma- és színvilágában, elhelyezésében is tetten érhetők. A megnyitó meghitt hangulatához a Trilla Tercett közreműködése is hozzájárult.
Losonczy Ildikó a salgótarjáni könyvesboltban tűzzománc képeit mutatta be a közelmúltban: