2023.03.16. 06:50
Új művészeti vezetők egyengetik a szécsényi Palóc Néptáncegyüttes életét
Idén ünnepli fennállásának negyed évszázados jubileumát a szécsényi Palóc Néptáncegyüttes. Az együttes életében nagy változást jelentett, hogy bő fél éve új művészeti vezetőkkel zajlik a munka. Baranyai-Oláh Eszter és Baranyai Viktor égi jelként tekintenek a lehetőségre.
Az együttes életében nagy változást jelentett, hogy bő fél éve új művészeti vezetőkkel zajlik a munka. Baranyai-Oláh Eszter és Baranyai Viktor égi jelként tekintenek a lehetőségre.
Forrás: Palóc Néptáncegyüttes
– Kezdjük is a legelején! Hogyan kerültetek kapcsolatba a tánccsoporttal?
Eszter: – Kis korom óta ismerem az együttest, a szüleim is táncoltak benne.
Viktor: – A csapattal először 2018-ban találkoztam, egy karácsonyi műsorban láttam őket a színpadon.
– A művészeti vezetői pozíció 2021. novemberétől betöltetlen volt a csoportnál. Mi motivált benneteket a jelentkezésre?
Viktor: – 2021. decemberében láttuk meg a felhívást, hogy a Palóc Néptáncegyüttes új művészeti vezetőket keres, így izgatottan beadtuk a jelentkezésünket. Jó lehetőségnek gondoltuk, hiszen akkor költöztünk Szécsényfelfaluba, a lehetőséget egy égi jelnek tekintettük.
Eszter: – Nagyon pozitív visszajelzést kaptunk, a személyes találkozón hamar megtaláltuk a közös hangot. A tagok a közös munka reményében ránk bízták a csoport művészeti vezetését.
– Fiatal korotok ellenére komoly táncos múlt áll a hátatok mögött. Hogyan indult a karrieretek?
Viktor: – Kis korunk óta az életünk része a tánc, így középiskolai tanulmányainkat is művészeti iskolában fejeztük be. Én a pápai Alapfokú Művészeti Iskolában tanítottam két éven keresztül, majd felvettek a pozsonyi Ifjú Szivek Táncszínházba. Az itt töltött idő alatt megismerkedtem a feleségemmel, miközben elvégeztem a Magyart Táncművészeti Egyetem alapszakát is.
Eszter: – A gimnázium után hivatásos táncosként dolgoztam a Magyar Állami Népi Együttesben, és néptáncpedagógusként a Kalyi Jag Roma Nemzetiségi Középiskolában. A Budapesten eltöltött évek után Pozsonyban, az Ifjú Szivek Táncszínházban folytattam a munkámat, ahol táncosként és művészeti munkatársként dolgoztam. Jelenleg a Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatója vagyok, idén nyáron teszem le az államvizsgát.
– Hol próbáltatok még szerencsét?
Viktor: – 2021-ben döntöttünk úgy, hogy elkezdjük építeni a tanári karrierünket, ami az Iglice Táncegyüttes munkatársaiként kezdődött, de voltunk Mezőkövesden és környékén is tanítani. Lehetőségünk volt a Matyó Táncegyüttes művészeti vezetőinek lenni, emellett Nógrádban is egyre több felkérés talált meg minket, így erre a területre koncentráltunk jobban. Ebben az időszakban kezdtünk a Magyar Máltai Szeretetszolgálat felzárkózó településeket érintő programjában óvodai mozgásfejlesztéssel foglalkozni. Táncot oktattunk Kállón és Vanyarcon, foglalkozásokat tartottunk a Nógrád Megyei Cigány Kisebbségi Képviselők és Szószólók Szövetsége tanodáiban, valamint a bátonyi Fáy-ban táncos szakkört is vezettünk.
Eszter: – Én jelenleg a Magyar Máltai Szeretet Szolgálat Máltai Szimfónia című programjában furulyát is oktatok, de vendégoktatásokat is szívesen vállalunk.
– A tanári pálya mellett létrehoztátok a Khelipe Társulatot is. Mi volt a célja?
Viktor: – A társulat tagja Eszter testvére is, Oláh József Márton, aki szintén hivatásos táncos volt az Ifjú Szivek Táncszínházban, jelenleg pedig néptáncpedagógus, a Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatója. Mindezek mellett aktív tagja a Palóc Néptáncegyüttesnek.
Eszter: – A társulat célja, hogy a roma és nem roma kultúrát ismertesse, népszerűsítse a gyermekek és felnőttek körében egyaránt, interaktív módon. A 45 perces előadás alatt a gyerekek megismerkednek az adott vidék jellemző táncaival, viseleteivel, énekeivel és hangszereivel.
Mi az ars poeticátok?
Viktor: – Természetesség, harmónia, lendület, szenvedély, elhivatottság, öröm.
– Hogyan telt az elmúlt időszak az együttesnél?
Eszter: – Nagyon tartalmas volt. Az Iglice Táncegyüttes nagyobb táncosaival karöltve zajlik a munka. Elkészült egy új vág-Garam-közi koreográfiánk, melyet az évzáró gálán mutattunk be. Az idei évet is új műsorral kezdtük, hamarosan elkészül a gömöri koreográfiánk. Emellett csapatépítő feladatokat is becsempészünk a próbákra, és fejlesztjük a táncosok technikáját. A próbákon túl több saját szervezésű táncházunk volt, de a helyi kulturális programokon is részt vettünk fellépőként. Február elején az Itthon vagy című televíziós műsor szerkesztői jártak nálunk forgatni, amelynek eredményét húsvétkor láthatják a nézők az M1 csatornáján.
Méltóan készülnek a jubileumra
A művészeti vezetők úgy látják, sikerült újra összekovácsolni a csapatot. Mintegy negyven táncos erősíti az együttest. – Nagyon szeretnénk a nyáron edzőtábort tartani, de a csapat idén lesz 25 éves, így arra is méltóképpen felkészülünk. További tervünk, hogy a felnőtt csapatnak legyen utánpótlása. Emellett célunk a folyamatos fejlődés azért, hogy megtudjunk jelenni országos szakmai versenyeken is – tették hozzá a táncosok.