Zene

2022.07.27. 17:38

Immár harmincöt éve töretlenül zenélnek a gyarmati nemzetközi táborban

A Balassagyarmati Dalegylet július 20-a és 30-a között immár 35. alkalommal rendezi meg a Zene határok nélkül címet viselő Nemzetközi muzsikustábort és művészeti fesztivált a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Iskolában (RMAMI). A színvonalas programra a korábbi évekhez hasonlóan számos tehetség és elismert művész is érkezett, akik közel két héten keresztül hangversenyekkel kedveskednek az érdeklődőknek.

Lászlók Judit

A képzéseken elismert művészek tanítanak muzsikusnak készülő fiatalokat, versenyeken eredményesen szerepelő tehetségeket

Forrás: Nool

Fotó: L.J.

Fennállása óta mindössze egy alkalommal, 2020-ban a pandémia miatt maradt el a művészeti program. Aztán tavaly szintén a koronavírus-járvány miatt csak kisebb létszámban tudták megtartani. Azonban idén már a hagyományokhoz hűen rendezik meg a közel két héten át tartó muzsikustábort. 

– A művészeti program célja a tehetséggondozás. Muzsikusnak készülő fiatalokat, versenyeken eredményesen szerepelő tehetségeket, valamint a zeneiskolák ajánlásai útján is fogadunk növendékeket – mondta el portálunknak Ember Csaba. A program művészeti vezetője hozzátette: – Az idei táborban közel nyolcvanan vesznek részt, akik hazánkon kívül Erdélyből, Felvidékről, Franciaországból, Németországból, Kínából és Japánból érkeztek. Ebben az évben ének-, fuvola-, klarinét-, hegedű-, gordonka-, zongora- és kamarazene-kurzusokat tartunk. A képzéseken pedig olyan elismert művészek tanítanak, mint Tokody Ilona és Muskát András operaénekesek, Matuz István és Kanyó András fuvolaművészek, Perényi Eszter és Banda Ádám hegedűművészek, Klenyán Csaba klarinétművész, Varga István gordonkaművész, valamint Soós Orsolya, Eckhardt Gábor, Fenyő Gusztáv, Csillag Péter, Kósa József és Kiss Péter zongoraművészek. A kéthetes program védnökei: dr. Vigh Andrea, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora, Balla Mihály országgyűlési képviselő, Nagyné Barna Orsolya, a Balassagyarmati Tankerületi Központ igazgatója és Csach Gábor, Balassagyarmat polgármestere. Emellett a rendezvényt támogatta a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Zeneakadémia Weiner Alapítványa, a város önkormányzata, a Balassagyarmati Tankerületi Központ, a RMAMI, valamint a Balassagyarmati Kórusalapítvány. 

A muzsikustábor töretlen sikerét jól mutatja, hogy évről évre sorban állnak a jelentkezők azért, hogy a kiváló művészekből álló tanári gárdától tanulhassanak. Ennek köszönhetően a sok visszatérő növendék és oktató mellett új művészpalánták is érkeznek. Utóbbiak közé tartozik a budapesti Nagy Tünde is, akinek szenvedélye a hegedűmuzsika. Érdeklődésünkre elmondta, hogy a több ismerőse által is ajánlott muzsikustáborba új darabokkal érkezett, és úgy véli, hogy a program jó lehetőséget ad a fejlődésre. 

A miskolci Végső Valdemár zongorista viszont már ötödik alkalommal vesz részt a művészeti programon. Számára ez biztosítja a szünidő ideje alatt a folyamatos fejlődést. A fiatal zongorista szintén új műveken dolgozik ebben a két hétben. 

Csillag Péter zongorista egészen Franciaországból érkezett, immár sokadik éve a táborba. – Ahogy korábban, úgy most is tartok majd ősbemutatót. Emellett Matuz István kurzusait és koncertjeit, Varga István foglalkozásait kísérem, illetve Tokody Ilona énekóráiba is besegítek – mondta Csillag Péter. 

Matuz István fuvolaművész már több mint tíz éve oktat a táborban. Kérdésünkre válaszolva elmondta, rengeteg oka van annak, hogy évről évre visszatér. Ezek közé tartozik például az is, hogy az ország legjobb muzsikusai közül sokan látogatnak el a művészeti fesztiválra, és magas színvonalú koncertekkel, produkciókkal kápráztatják el a közönséget.

Hangversenyeket, koncerteket és gálaestet is tartanak a hétvégén

A 35. Zene határok nélkül – Nemzetközi muzsikustábor és művészeti fesztivált hagyományosan az EAR együttes produkciója nyitotta meg. Ezt követte a muzsikustábor tanárainak sokszínű előadása. Idén egyfajta újdonságként Robotka Bertalan és Forgó Benjámin zeneakadémiai hallgatók Chopin-estet tartottak. A Vélemény, azaz a gerenda és a szálka esete elnevezésű workshop keretében pedig a zongora tanszak minden tanulójának kritikát kellett írnia az előadásról. Majd ezt közösen megbeszélték Eckhardt Gábor zongoraművésszel. Továbbá a rendezvényt támogató kiadó filmvetítéssel egybekötött előadást tartott a hallgatók számára. Múlt szombaton a tábor tanárai, diákjai, valamint a Balassagyarmati Dalegylet közösen adtak ünnepi hangversenyt Mohorán a Tolnay Klári Emlékházban. Hétfőn fuvola- és áriaestet, míg kedden a hallgatók hangversenyét hallgathatta meg a nagyérdemű. Szerdán Weiner Leó és a kortárs magyar zeneszerzők műveiből álló hangszeres előadói versennyel, míg csütörtökön a tanulók koncertjével kedveskednek az érdeklődőknek a művészeti iskolában. Július 29-én, pénteken pedig gálaestet tartanak, majd július 30-án, szombaton a mesterek és a tanítványok közös koncertjével zárják a művészeti fesztivált.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában