Életmű

2022.06.14. 14:13

Legendás szerepek elevenednek meg a Szersén Gyulának emléket állító mohorai tárlaton

A tavaly elhunyt Jászai Mari-díjas színművész, Szersén Gyula életművéből látható kiállítás ezekben a hetekben a Tolnay Klári Emlékházban. A látogatók megtekinthetik a legendás színpadi szerepek képeit, jelmezeket, illetve a művész néhány személyes tárgyát is.

Hegedűs Henrik

Színvonalas kiállítással összegezték Szersén Gyula Jászai Mari-díjas színművész több mint ötvenéves pályafutását

Forrás: NMH/Hüvösi Csaba

Csendes nyári hétköznapon indultunk el, hogy magunk is betekintést nyerjünk Szersén Gyula hosszú pályafutásába, majd így nyert tapasztalatainkat, élményeinket megosszuk az olvasóközönséggel. Az emlékház kapujában a tulajdonos, Balla István bőrész-iparművész fogadott bennünket, és alkalmi tárlatvezetést tartott a vendégeknek. Elöljáróban elmondta, Szersén Gyula még 2020-ban kapta meg a Tolnay Klári-díjat, ekkor merült fel az ötlet, hogy a több mint ötvenéves pályafutását egy színvonalas összeállítással összegezzék. Ám előbb a járványhelyzet, majd később a színművész halála halasztotta az elképzeléseket, és most az özvegy közbenjárásával és hathatós segítségével sikerült berendezni a tárlatot. 

A múzeum nagyobbik szobájában, az emelvényen, illetve az oldalbejárat közelében láthatók a Szersén-emlékmű legemlékezetesebb mozzanatai, fotók, színlapok. Utóbbiak egyikén a Nemzeti Színház „István a király” rockopera-előadása szereplőinek nevei olvashatók. Bubik István, Hirtling István, Kubik Anna és Vikidál Gyula is játszott az alkotásban, míg Szersén Gyula a királyt először támogató, majd ellene forduló három úr egyikét alakította. A szemközti falon olyan óriások közt tűnik elő ő, mint Agárdi Gábor, Major Tamás és Suka Sándor. De egyéb ismert színdarabok jelenetei is vonzzák az érdeklődő szemeit. Shakespeare halhatatlan művei, a Rómeó és Júlia, aztán a Tévedések vígjátéka, vagy Makszim Gorkij A nap fiai című darabja. 

Az egyik üvegfalú vitrinben a művész személyes tárgyait fedeztük fel: jogosítványt, főiskolás leckekönyvet, olvasószemüveget, karórát és gyűrűt, a szomszédos asztalon pedig bakelittelefon, és különféle iratok közt az 1971-es Színészek-Újságírók labdarúgó rangadó tablója nézhető meg, amin tízezrek szurkoltak a Népstadion lelátóin. Sőt, egy mez is ott függ, ugyanis Szersén Gyula remekül futballozott, és elmaradhatatlan csapattag volt a cseppet sem vérre menő, kedélyes labdakergetéseken. 

Végezetül Balla István elárult egy érdekességet. Mivel a színművészt a szélesebb nagyközönség elsősorban a szinkronszerepeiről ismeri, hiszen ő volt többek között Charles Bronson, Terence Hill, William Shatner, illetve a természettudós David Attenborough magyar hangja, és verseket is szívesen szavalt, a május 28-i megnyitón szerették volna felvételről bejátszani Szersén Gyula hangját. Ám a technika ördöge másként kívánta, és a próbálkozások közben az egyik papírkép is leesett a helyéről. Mintha a túlvilágról is azt kívánta volna a művész, hogy az utókor inkább emlékezetből idézze meg a jellegzetes csengésű orgánumot. A Tolnay Klári Emlékház tulajdonosa elárulta még, a kiállítást eredetileg egy hónaposra tervezték, de a nagy érdeklődés miatt meghosszabbítják, egészen július 13-ig. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában