2020.10.14. 20:32
Nógrádi nemesi család történetéről tartottak előadást Balassagyarmaton
Az Örökség Kulturális Műhely című rendezvénysorozat legutóbbi meghívott vendége Kovács Krisztián történész volt.
Kovács Krisztián történész fő kutatási területe a Ráday család története
Forrás: NMH
Fotó: T. A
A Mikszáth Kálmán Művelődési Központban megtartott előadás címe: Egy Nógrádi középnemesi család felemelkedése, a Ráday família históriája a 16. század végétől a 19. század első harmadáig.
– A fő – egyben doktori – kutatási területem Ludányhalászi egykori birtokosai, a Ráday család gazdaság- és birtoklástörténete – mondta Kovács Krisztián, akinek számos írása jelent már meg ezzel kapcsolatosan országos és megyei szaklapokban.
Előadásából megtudhattuk, hogy a nagynevű grófi család a 18. század elején választotta székhelyéül Alsóludányt, amelyet kétszázötven éven keresztül birtokoltak. A község tulajdonképpen nekik köszönhetően kapcsolódott be az ország politikai és kulturális életébe.
A történész színvonalas beszámolójából megismerhettük az egykori nemesi család tagjait, köztük két kiemelkedő alakját: Ráday Pált és fiát, Ráday Gedeont. Ráday Pál II. Rákóczi Ferenc belső titkára, majd kancelláriájának igazgatója és diplomatája volt 1703–1711 között. Ezenkívül megteremtette a péceli Ráday könyvtár alapjait, ugyanis haláláig mintegy háromszáz kötetből álló gyűjteményt hozott létre. Nevéhez fűződik a Lelki hódolás… istenes új énekekkel című imádságos könyv megírása és kötetbe szerkesztése, mely imádságokat mai napig használják a református énekeskönyvekben. Ráday Gedeon apja nyomdokaiba lépve közel 15 ezer kötetesre bővítette a könyvtárat.
Irodalmi tevékenysége révén korának jeles személyiségeivel tartott fenn kapcsolatot, és támogatta munkásságukat. Az előadás során nemcsak a Ráday famíliáról hallgathattunk érdekes történeteket, hanem korhű képet is kaphattunk az egykori Nógrád vármegyéről.