2020.08.14. 11:20
Rövid időre kinyílt a ceredi művésztelep
Az alakulás 1996 nyarához kötődik, s ennek megfelelően ebben az esztendőben rendezték volna meg huszonötödik alkalommal az egyik karakterisztikus nógrádi faluhoz kötődő nemzetközi művésztelepet. A képzeletbeli alapköveket három budapesti képzőművész, Fürjesi Csaba, Kun Cecília és Sánta László rakta le. Utóbbi évek óta igencsak ambiciózus művészeti vezetőként tevékenykedik, s irányításával a negyedszázados évfordulóra is méltó programmal készültek. A vírusjárvány azonban közbeszólt.
Fürjesi Csaba a tavalyi, sorrendben 24. ceredi művésztábor zárónapján
Forrás: NMH
Fotó: Hegedűs Márk
Természetesen a művésztelep jelentősebb annál, minthogy egyáltalán, semmilyen módon ne emlékezzenek meg a jeles évfordulóról. A korlátozások figyelembe vételével jócskán limitált programnak az elmúlt napokban két kiemelkedő eseménye volt. A festők városában, Szentendrén a MANK (Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft.) Galériában nyílt meg Élet-Jelek címmel a Ceredi Kortárs Művésztelepen született alkotásokból válogatott, összeállított kiállítás. A nagy számban megjelent érdeklődőt Tardy-Molnár Anna, a házigazda ügyvezető igazgató köszöntötte, majd dr. Nátyi Róbert művészettörténész, a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Karának dékánja mondott megnyitóbeszédet.
Egyebek mellett azt hangsúlyozta, az immár intézményesült tematikus szimpóziumok az elmúlt negyedszázad során nem csupán bekapcsolódtak a kilencvenes években szép számmal alakult művésztelepek népes csoportjába és felkerültek a magyar, illetve az európai művészet térképére, hanem évenkénti nagy ívű célkitűzéseivel és azok következetes megvilágításával mintát adott a jelen és a jövő hasonló kezdeményezéseinek. A szervezők jó úton járnak – fogalmazott Nátyi Róbert –, hogy a ceredi szellemi műhely – Barbizonhoz vagy Nagybányához hasonlóan – ismert és még jobban elismert helyszínné váljon. Mintegy mondandóját igazolja, hogy a szentendrei tárlaton Magyarországot tizenkét, Németországot hat, Lengyelországot és Szlovákiát öt-öt, Cseh- illetve Finnországot, Litvániát két-két képzőművész képviseli, s a kiállított művek között japán, finn, mongol, brit, orosz és osztrák alkotók egy-egy képe is szerepel. A kiállítás – amely augusztus 30-áig látogatható – kurátora Palik Eszter. A megnyitóünnepségen ifj. Csoóri Sándor brácsán, Zimber Ferenc cimbalmon működött közre.
A minap egy szűk körű baráti, szakmai találkozó erejéig kinyíltak a ceredi művésztelep kapui is. A megjelentek megtekintették az állandóan Cereden – a kertben, a helyi galériában, tájházban – látható műalkotásokat, s kellemes légkörű, hangulatos beszélgetések, műelemzések, filmvetítések keretében jó szívvel tudták megidézni az elmúlt éveket, és mód nyílott arra is, hogy a résztvevők elmondják véleményüket a reményteli jövőképről, a megvalósításra váró impozáns tervekről is. Ugyancsak szó esett arról az újabb gazdag tartalmú, látványos albumról, amely várhatóan 2021-es megjelenéssel reprezentatív módon eleveníti majd fel a jórészt közösen eltelt esztendőket.
Sajátos színfoltja az eseménynek a művészet és a tudomány kapcsolódásáról, egymásra hatásáról szóló, kassai DIG egyetemi galériával közös európai uniós pályázat alapján megrendezett párbeszéd, tanácskozás. Ennek életre hívásában nagy szerepe volt a ceredi művésztelep állandó vendégének, Jozef Suchoza szobrászművésznek, a besztrecebányai művészeti egyetem tanárának, aki hosszú évek óta otthon van Cereden, szinte állandó vendégnek tekinthető. Nyilvánvaló, hogy – a jelzett okok miatt – az eredetihez képest ez a programpont is másként valósulhatott meg.
Rangos elismeréseket kapott a művész
A 25 éves Ceredi Kortárs Nemzetközi Művésztelep vezetője, Fürjesi Csaba Madách-díjas festőművész a közelmúltban két jelentős művészeti elismerésben részesült. Borsod megye székhelyén a 28. Miskolci Grafikai Triennálén – amelyet 1961 óta sokáig biennáléként rendeztek meg – a rendező város nagydíjában részesült a Befejezett jövő (I-II) című nagyméretű grafikáival. Ezzel a szakmai kitüntetéssel szinte egy időben kapta kézhez az értesítést a Slavi-Sloucek elnevezésű ösztöndíjról, amely két hónapos párizsi alkotómunkára ad lehetőséget számára.