2019.05.12. 11:20
Színjátszó csoportok versenyeztek a továbbjutásért Gyarmaton
A Magyar Drámapedagógiai Társaság a megyei szervező intézményekkel és szervezetekkel együttműködve 2019-ben huszonnyolcadik alkalommal hirdette meg a Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozót és Fesztivált.
A közös színpadi élmények nagy mértékben segítik a gyermekek szociális fejlődését, érettebb személyiséggé válásukat, kreativitásukat Fotó: Torjay Attila
A háromfordulós megmérettetés első, a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban megrendezett megyei döntőjén idén 15 csoport 170 gyermek színjátszója mutatkozott be a mintegy 300 fős közönségnek.
Az országos találkozó szervezői hisznek abban, hogy a gyermekszínjátszás az egyik legkreatívabb tevékenység, amely a gyermek személyiségét komplexen fejleszti, közösséget teremt, és a tevékenység során megtapasztaltatja a közös alkotómunka örömét. A gyermek-színjátszócsoportok közösen megélt színpadi élményei, együttes tevékenysége lehetővé teszik a résztvevők számára a szociális fejlődést, a személyiség érését, valamint a társadalomban betöltött szerep elsajátításának kreatív formáit.
A gyermekszínjátszás alapvető célja, hogy kulturált, empatikus és értékes megnyilvánulásokra képes gyermekeket neveljen. A közös színpadi produkciókban részt vevő kicsik a gyermekszínjátszás adta élmények segítségével kiteljesedhetnek, az értékközpontú, erőszakmentes és toleráns társadalom létrehozásában vállalhatnak fontos szerepet.
A zsűri – melynek tagjai Egervári György, a Pesti Magyar Színház színházpedagógusa és Meleg Gábor drámapedagógus voltak – döntése alapján arany minősítést kapott az érsekvadkerti Cseppet, a magyarnándori Játékkuckó és a balassagyarmati Pimasz kamasz csoport, ezzel továbbjutottak a közép-magyarországi regionális fordulóba, amely május 11-én lesz, szintén Balassagyarmaton. Az ezüst minősítésű csapatok közül is többnek van esélye a regionális döntőbe jutásra, de ez csak akkor válik bizonyossá, ha már az összes megyei forduló lezajlott.
– A Cseppet színjátszócsoport tagjai három éve játszanak együtt – mesélte a vezetőjük, Fontányi Andrea. Eredetileg egy pályázat kapcsán vágtunk bele a színjátszásba, de azt tapasztaltuk, hogy nagyon erős közösségformáló szerepe van, így pályázat nélkül is érdemes folytatni.
Fábián Noel, a Cseppet egyik ifjú színjátszója így nyilatkozott az élményekről:
– A színpadon szabadabbnak érzem magam, a tapsnál pedig óriásira dagad a szívem.
Megtérül az elvégzett munka
Több hónapnyi kemény felkészülés áll egy-egy produkció mögött, sok öröm és sok elbizonytalanodás, csalódás és újrakezdés – mondták a díjkiosztón a zsűri tagjai. Most mindenütt csillogó szemeket látunk a színházi élmény varázsából adódóan, de a hétköznapok során átélt próbák fáradságos munkája is ott húzódik a háttérben. Mindezek mellett azonban, amit mindenki magával visz, az a közös játék élménye. Ez évek múlva is jó érzéssel tölti majd el a résztvevőket, az itt megélt pillanatokra emlékezve töltekezhet, és ez sokkal fontosabb bármilyen oklevélnél.