Élővilág

2 órája

Sünök sündöröghettek a rőzsekupacok alá, ne zavarjuk téli álmukat!

Beköszöntött a hűvösebb idő. A hőmérséklet tartósan 8 fok alá esésével pedig téli álomra vonultak a sünök.

Dúzs M. Gergely

A hajnali fagyoknak köszönhetően a talaj megkeményedik és a rovarokkal táplálkozó állatoknak, mint például a sünöknek is eltűnik az élelemforrása. Azért, hogy túléljék ezt az időszakot több hónapos „alvó állapotba kapcsolnak.” 

téli álomra húzódtak a sünök
Téli álomra húzódtak a sünök, ne zavarjuk meg rejekhelyeiket!
Fotó: Pexels illusztráció

– Az őszi kertrendezés során kialakított avar- és rőzsehalmokat ilyenkor már nem szabad bolygatni, hiszen azzal megzavarnánk a már alvó sünöket és félő, hogy másik védett helyet kell, hogy keressenek, ami nem túl szerencsés, ha a hibernált állapotból felriadnak. Még a téli álom előtt, aki legközelebb segíteni szeretne, úgynevezett fából készült süntanyákat is ki tud helyezni a kertjébe és akár ott is meghúzhatják magukat a sünik – mondta el portálunknak a salgóbányai természetvédő Drexler Szilárd. 

Tényleg hónapokig alszanak a sünök?

A téli álmot leszámítva egyébként az éjszaka aktív sündisznók a gondosan kibélelt fészkük mélyén összegömbölyödve alszanak. Amikor a külső hőmérséklet eléri az 5 fokot, a sünök szervezete szépen lassan elkezd hőt termelni, hogy megvédje az állatot a fagytól. A téli álom alatt minden életfunkciója a lehető legminimálisabbra redukálódik, így az anyagcsere folyamata például az aktív állapothoz képest körülbelül csupán másfél százalékára csökken. A bőre megközelíti a környezete hőmérsékletét, a szívverése lelassul a 200-ról 2-12 percenkénti szívdobbanás közé, a légzése is csökken 50 percenkénti légvételről 13-ra, valamint a vércukorszintje is jócskán alább esik.

A sünök téli álomból való ébredése

Mint azt megtudtuk, az ébredés akkor kezdődik, amikor a természetben a hőmérséklet már tartósan 10 fok fölé emelkedik. Ez a folyamat néhány óra alatt lezajlik, a sünök a testük maradék zsírtartalékából tudják az ehhez szükséges energiát aktivizálni: a vérkeringésük ötszörösére erősödik, ezáltal a szívverés és a légzés is gyorsul, az izmok – főként a lábak – is megtelnek élettel, mozgással. 

A hibernációhoz és a felébredéshez a sün átlagosan a testtömege 30%-át használja fel. Ezért is nagyon fontos, hogy minél előbb élelemhez jusson ébredés után, mert a kiürült tartalékait fel kell töltenie és a tavaszi időben még a testhőmérséklete fenntartásához is több energiára van szüksége. 

 


 


 


 


 


 


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában