2024.11.11. 14:52
Te vállalnád? – Fiatal honvéd mesélt a salgótarjáni kiképzés részleteiről
Folyamatos a területvédelmi tartalékosok toborzása, bevonulása és kiképzése hazánkban, így természetesen Nógrád vármegyében is. A június közepén meghirdetett Szeretem, megvédem! című kampány hatására eddig több mint kétezren csatlakoztak a honvédséghez. Köztük van Ámik Martin honvéd is, aki Salgótarjánban teljesíti a kiképzést. A tartalékos a tapasztalatairól és pozitív élményeiről is mesélt portálunknak.
A Magyar Honvédség honlapján számolt be arról, hogy Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter egy eseményen úgy fogalmazott: a június közepén kezdődött „Szeretem, megvédem!” kampány hatására már több mint kétezren csatlakoztak a honvédséghez, megerősítve hazánk védelmi képességeit. Ahogy azt korábban megírtuk, a fent említett toborzókampány célja elsősorban a hazáját és lakókörnyezetét szerető, azt megvédeni, illetve azért tenni akaró területvédelmi tartalékosok létszámának növelése.
A honvédség kötelékéhez még bárki csatlakozhat
Az érdeklődők továbbra is jelentkezhetnek a kiképzésre, amelyek folyamatosak országszerte. Nógrád vármegyében is, így például a közelmúltban 32-en kezdték meg a Központi Alapkiképzési és Lövész Alapozó Felkészítést az MH Krause Lajos 3. Területvédelmi Ezred vitéz Széplaki János 25. Területvédelmi Zászlóalj szárnyai alatt. A 10 hetes alapkiképzést Nógrád vármegyében teljesítők között sorakozik napról napra Ámik Martin honvéd, aki törökbálinti lakosként vállalta a salgótarjáni kiképzést. A tartalékos eddigi tapasztalatai mellett portálunkkal megosztotta azt is, hogy miért érezte fontosnak belépni a honvédség kötelékébe.
Sok pozitív élménnyel gazdagodott
– Miként találkozott a Magyar Honvédség kínálta lehetőséggel?
– Mondhatni testközelből, hiszen civil biztonsági őr voltam a Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár Mária Terézia-laktanyájában, Budapesten. Felkeltette az érdeklődésemet ez a hivatás, így az egyik ottani elöljáró javaslatát követve jelentkeztem a 10 hetes alapkiképzésre, amit Salgótarjánban teljesítek.
– Milyen tapasztalatokat szerzett eddig a kiképzés alatt a nógrádi vármegyeszékhelyen?
– Nyilván elsősorban az ismereteimet gyarapíthattam, gyarapíthatom a jól felkészült kiképzőtisztjeinknek köszönhetően. A sok pozitív élmény közül, ami eddig szereztem egy különösen kiemelkedik. Az egyik kiképzési helyszínre szállították a csapatot, amikor a katonai járművünk apró meghibásodása miatt lehúzódtunk az út szélére.
Egyik civil autó állt meg a másik után mellettünk, hogy segíthetnek-e valamiben? Meglepett és nagyon jólesett a civilek részéről ez a fajta pozitív visszajelzés.
A bajtársiasság kézzel tapintható
– Milyen a légkör egy ilyen kiképzés során?
– A rend és a fegyelem alapelvárás, de szerintem ez a katonai hivatás során természetes. Ugyanakkor ki kell emelnem, hogy emellett a bajtársiasság mondhatni kézzel tapintható. Ezalatt a 10 hét alatt nyilván akadnak nehezebb időszakok, de ezeket is közösségként vészeljük át. Az is terhet jelent sokunk számára, hogy távol vagyunk a családunktól, de amennyire csak lehet, a közösség ezen is segít átlendülni. Probléma esetén pedig a segítőkészség azonnal megmutatkozik: mind az elöljárók, mind a társak azon vannak, hogy megoldódjon a gond. Egy igazi összetartó csapatként mozdul a közösség, akárcsak a feladatok végrehajtásakor.
– Az elhivatottságából úgy érzem, hogy Ön hosszabb távon tervez a Magyar Honvédség kötelékében maradni.
– Ez teljes mértékben igaz. Ahogy már említettem korábban a Mária Terézia-laktanyában dolgoztam, ami egyben az MH Katonai Rendészeti Ezred székhelye is. A katonai rendészeti pálya vonz, így a 10 hetes alapkiképzés után szerződéses katonai szolgálatot szeretnék vállalni az fent említett alakulatnál.