Együttműködés

2024.11.12. 08:14

Egy cseppnyi Hollókőt visznek Kínába

Minap Kína közel 60 millió főt számláló Hubei tartományából érkeztek örökségvédelmi vezetők a szentendrei Skanzenbe és Hollókő élő skanzenébe, hogy 2025-től a kínai emberek is részesei lehessenek a Xiangyang óvárosban megrendezendő ünnep eseményeinek. Hollókő értékeit így egyre többen megismerik.

Lászlók Judit

Szabó Csaba, Hollókő polgármestere portálunkat arról tájékoztatta, hogy a több mint ötmillió lelket számláló Xiangyang város hasonló építészeti és szellemi örökséget bemutató központtal rendelkezik, mint Magyarország, amelynek egyik fő látványossága Kína legrégebbi, máig érintetlen több ezeréves városfala. A város Szentendréhez, illetve a Dunakanyarhoz hasonlóan kiemelkedő történelmi szerepet töltött be az ókori és a modern kínai történelemben egyaránt. Mint mondta, a Hubei Örökségvédelmi Hivatal vezetői korábban már látogatást tettek a Hortobágyi Nemzeti Parkban. A jelen látogatásuk célja, hogy Szentendrével és Hollókővel, valamint a Skanzennel együttműködve hagyományt teremtő szándékkal különleges kulturális magyar rendezvényeket szervezzenek Kínában. 

Hollókő
Hollókőre látogatott a kínai delegáció
Forrás: Beküldött

Hollókő értékeit is megismertetnék 

– A kezdeményezés segíti, hogy a kínai emberek megismerjék a magyar kultúra kiemelkedő értékeit – például a Szent Márton-nap hagyományait –, másrészt vonzerőt biztosít a Skanzen, Szentendre és Hollókő számára, hiszen 2023-ban 320 százalékkal több kínai turista érkezett Magyarországra, mint a vírusidőszak előtti 2019-ben. A külföldre utazó kínai turisták száma mára elérte a 200 milliót, ezzel a világ egyik legnagyobb küldőpiacává vált. Ez a tény, és a növekvő tendencia még nagyobb lehetőségeket rejt Magyarország, Szentendre és Hollókő számára – fogalmazott Szabó Csaba. 

Hozzátette: – A kínai vendégek tanulmányozni fogják a Szent Márton Újborfesztivált és Libatort, valamint az ünnephez tartozó Márton-napi népszokásokat. Jövőre már nem csak a Skanzenben, hanem Xiangyang óvárosában is részt vehetnek a látogatók borkóstoláson, libalakomán, megismerhetik Szent Márton életét, valamint kézműves foglalkozások keretében megismerkedhetnek a magyar kultúra szellemi örökségével, valamint a magyar őszi ünnepkör szimbólumaival is. 

A hagyomány szerint, „aki Márton-napon libát nem eszik, egész évben éhezik”. Többek között ezt a szokást szeretnék népszerűsíteni mind Kínában, mind pedig a Magyarországon élő kínaiak körében. 2018-ban Xiangyang város úgy döntött, hogy létrehozza a Xiangyang Óváros Védelmi Bizottságát a város kulturális és történelmi nevezetességének megóvása és hasznosítása érdekében. Ennek célja a város hírnevének növelése, Xiangyang Óvárosának ismert turisztikai célponttá és elosztó központtá fejlesztése Kínában. 

Hosszútávú együttműködésre készülnek Hollókővel

Szabó Csaba kiemelte, hogy a Kínából érkező örökségvédelmi vezetők hosszútávú együttműködést szeretnének kialakítani a magyar partnerekkel az UNESCO, és a nemzeti kulturális örökség szintű védelem, a kulturális turisztika területén. Hangsúlyozta továbbá a találkozót megszervező Kínai Guizhou Kamara 2016 óta aktív támogatója és szervezője a kínai magyar gazdasági, turisztikai, kulturális és társadalmi kapcsolatok fejlesztésének. A testvérvárosi, testvéregyetemi, testvérintézményi kapcsolatok kialakítása mellett szervezője a Magyarországon élő kínai közösségek kulturális életének. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában