2024.10.29. 13:55
Fehérhátú fakopáncs: esernyőfaj védelméért küzdenek a szakemberek
Ritka madárfaj védelméről tartottak megbeszélést nemrég a szakemberek a Mátrában. A fehérhátú fakopáncs esernyőfaj, ami azt jelenti, hogy a védelme egy sor más élőlény megóvását is szolgálja. Nógrád egyik legritkább madara, előfordulását három, egymástól távol eső helyszínen bizonyították a felmérések.
Fehérhátú fakopáncs, a legritkább hazai harkályfaj. Védelméről Mátrafüreden tanácskoztak, Nógrád három szegletében fordul elő
Fotó: Pexels illusztráció
A közelmúltban a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Harkályvédelmi Szakosztálya, az Agrárminisztériummal és az érintett nemzeti park igazgatóságokkal közösen „Fehérhátú fakopáncs védelmi munkaműhely megbeszélés”-t szervezett Mátrafüreden - tette közzé honlapján a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság.
Kifejtették: ez volt az első olyan alkalom, amikor a faj védelmével foglalkozó szakemberek és szervezetek közös találkozón vettek részt. A megbeszélést egyrészt az hívta életre, hogy a természetvédelmi szakemberek jó része jelenleg nem látja megfelelően biztosítottnak a fehérhátú fakopáncs védelmét országos szinten. Másrészt nincs egységes természetvédelmi kezelői gyakorlat a faj védelmét célzó hatósági intézkedések kapcsán.
Nógrád három részén él fehérhátú fakopáncs
Korábban már portálunk is hírt adott a fehérhátú fakopáncs országos állományfelméréséről. Ennek során kiderült, hogy Nógrád vármegyében három, egymástól elszigetelt populáció fordul elő: a Nyugat-Mátrában, a Börzsöny keleti sávjában és a Medves-vidéken fordul elő ez a ritka esernyőfaj.