Állatvilág

2024.10.24. 07:40

Jópofa, mégis óriási károkat okoz a vízimadarak etetése

Jópofa elfoglaltság a vízpartok mentén kenyérdarabokat dobálni a vadkacsáknak és a hattyúknak. Jó, ha tudjuk azonban, hogy a vízimadarak etetése nem ajánlott, azzal több kárt okozunk, mint hasznot.

Gulyás Edina

A tapasztalatok azt mutatják, hogy az alapvetően jó szándékú emberek nincsenek tudatában fontos információknak. A vízimadarak etetése ugyanis nemcsak felesleges, de tömegesen sodorja veszélybe és betegíti meg az állatokat. 

vízimadarak
A vízimadarak etetése sok kárt okoz
Forrás:  Shutterstock/Illusztráció

Vízimadarak etetése tilos!

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület portálunkhoz eljuttatott közleményében arra kéri a víz mellett sétálókat, a kirándulókat és nyaralókat, hogy sehol, semmivel, kacsaetető automatákból se etessék a vízimadarakat! Azok életmódja és túlélési szabályai ugyanis alapvetően eltér a klasszikus téli etetőket látogató énekesmadarakétól, ezért etetésük több szempontból is káros.

  • Kikapcsolja a téli túléléshez nélkülözhetetlen vonulási viselkedést.
  • Növeli a zsúfoltságot és a madarak közötti agressziót, fokozza a sérülésveszélyt és a fertőző betegségek, mindenekelőtt az emberre is veszélyes madárinfluenza terjedését.
  • A feleslegesen kiszórt táplálék vonzza a patkányokat, segíti a szaporodásukat, szennyezi a környezetet és rontja a víz minőségét.
  • A hosszú ideje tartó, egyoldalú kenyér és egyéb értéktelen „táplálék" diéta megbetegíti a madarakat, akár röpképtelenné téve az etetőhelyen felnövekvő fiókákat.
  • Önfenntartó életre nem alkalmas területekre is nagy mennyiségű vízimadarat vonz.
  • Rontja a madarak társadalmi megítélését, növeli az ember-madár konfliktushelyzeteket.

Ha elindul, folyamatosan ismétlődik az ördögi kör

"A vízimadarak etetése sajnos öngerjesztő problémaspirálként jelentkezik. A nyáron etetett madarak ugyanis ősszel nem vonulnak el, így az emberek, látva a „sok szegény, éhes”, valójában elkényelmesedett vagy már beteg, röpképtelen állatot, tovább etetik őket. A fagyok beköszöntével a létszám a vonulásukat, a kóborlásukat az etetőhelyeknél nyüzsgő madarak látványa miatt megszakítókkal folyamatosan nő, ami tovább erősíti az emberek etetési hajlamát, aktivitását. Az etetőhelyek mesterségesen fenntartott táplálékbázisa közelében évről évre több madár költhet, így nő a nyári kéregetők száma és immár több madárral kezdődik újra a folyamat" – áll a madártani egyesület közleményében, amelyben arra is kitérnek, hogy elkészítettek egy ingyenesen letölthető, kinyomtatható és kihelyezhető plakátot is a vízimadarak etetéséről, azon önkormányzatok számára amelyek érintettek a fenti problémában. 

A nógrádi horgásztavakon jellemző, de azokon sem ajánlott

Molnár Márton, az egyesület Nógrád vármegyei szervezetének titkára korábban arról tájékoztatta portálunkat, hogy térségünkben jellemzően a horgásztavakon szokták etetni a vízimadarakat. 

A hattyúk és a tőkés récék a maconkai, a palotási, az Ipoly-völgyi tavakon, valamint az Ipoly Szécsény környéki árterén fordulnak elő jellemzően. A fentieknek megfelelően etetésük itt sem ajánlott.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában