Megelőzés

2024.08.04. 06:55

Ételmérgezés okozhat súlyos tüneteket – bizonyos alapanyagok veszélyesebbek nyáron

Nagyon fontos, hogy a nyáron elkészített ételt mielőbb lehűtsük. Az azokban elszaporodó vírusok és baktériumok ugyanis komoly tüneteket okoznak. Kis odafigyeléssel azonban elkerülhető az ételmérgezés.

Gulyás Edina

A baktériumok a legtöbb ételt észrevétlenül fertőzik meg. A kórokozók miatt ételmérgezés alakulhat ki, ami hányással, hasmenéssel, olykor még súlyosabb tünetekkel is jár. Érdemes néhány dologra odafigyelni, hogy ezt elkerüljük. Főleg nyáron, a nagy melegben.

Súlyos tünetekkel is árhat az ételmérgezés
Súlyos tünetekkel is járhat az ételmérgezés
Forrás: Illusztrációs fotó: Shutterstock

Az ételmérgezés kellő óvatossággal elkerülhető

– A baktériumok villámgyorsan képesek szaporodni: néhány óra alatt egyetlen baktériumból akár 2 millió is lehet. Ezért fontos, hogy a legmelegebb évszakban az elkészült ételt hideg vízbe állítva mielőbb lehűtsük, majd hűtőszekrényben lefedve 2-8 Celsius-fok között tároljuk – tájékoztatta portálunkat a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal népegészségügyi szakterülete.

Hozzátették: az élelmiszerekben elszaporodott baktériumok és az általuk termelt toxinok hányást, hasmenést, de akár súlyos, lázzal járó megbetegedést is okozhatnak. Az egyik legveszélyesebb és nyáron leggyakoribb fertőzéstípust a szalmonella baktérium okozza: ez többnyire fertőzött szárnyas vagy nyers tojásból készülő ételek, például majonézes saláták, hidegtálak, esetleg egyes gyümölcsök fogyasztása után alakul ki. De a nem megfelelő konyhai higiéniás körülmények, vagy a félig nyersen maradt étel is fertőzőforrás lehet.

– Kánikulában kerüljük a majonézes, nyers tojással készült édességeket, a házi fagylaltot és a madártejet, a hidegtálakat, mint példul a kaszinótojás vagy a franciasaláta. Emellett a nem kellően hőkezelt tojásos ételek, mint pédául a máglyarakás fogyasztása sem ajánlott. Ezek helytelen tárolásából származik ugyanis a legtöbb szalmonellafertőzés – hívták fel a figyelmet a kormányhivatal illetékesei.

Kifejtették továbbá: az alapvető higiéniai előírások betartásával – az ételkészítés előtti és közbeni gyakori szappanos kézmosással, a konyha tisztán tartásával, a megfelelő hűtött tárolással, a nyers és a főtt, fogyasztásra kész élelmiszerek elkülönítésével – minimálisra csökkenthetjük a fertőzések kialakulásának veszélyét.

Mik az ételmérgezés tünetei?

Ha az óvatosság ellenére mégis az ételmérgezés tüneteit – hányás, hasmenés, hasfájás, esetleg láz, hasi görcsök – észleljük magunkon, gondoskodjunk a megfelelő folyadékpótlásról, igyunk ásványvizet, ízesített teát, illetve a tünetek elmúlásáig tartsunk szigorú diétát. A folyadék pótlásra a nyári melegben egyébként is oda kell figyelni, ilyenkor napi 3-4 liter folyadékra is szüksége lehet egy felnőttnek, ha hasmenés jelentkezik, minden hasmenéses széklet további 1 pohár folyadék bevitelét igényli. Jó szolgálatot tesznek ilyenkor a patikában vény nélkül kapható granulátumok, amelyekből vízzel úgynevezett orális rehidráló folyadékok készíthetők, amivel pótolhatjuk az elveszített ásványi anyagokat. Különösen csecsemőknél, kisgyermekeknél figyeljünk oda a megfelelő ásványi anyag- és folyadékpótlásra lázas, hasmenéses megbetegedés esetén, mert ők könnyebben kiszáradnak. A kiszáradás jelei: szájszárazság, beesett szemek, sötét, kellemetlen szagú és kis mennyiségű vizelet vagy a vizelet teljes hiánya, gyenge és gyors szívverés, bágyadtság, zavartság.

A kormányhivatal szakemberei arra is kitértek: abban az esetben, ha a közérzetünk 2-3 nap alatt nem javul, továbbá nem használnak a házipatika szerei, illetve a diéta sem, vagy ha a hasmenéssel vér is távozik, lázzal jár, feltétlenül forduljunk orvoshoz.

Nagy körültekintéssel vásároljunk utcai árusoktól

A fogyasztóvédelmi hatóság a nyári szezonban kiemelten vizsgálja a szóban forgó kereskedelmi egységeket – az eper- vagy dinnyeárusokat, a rendezvényeken elérhető kitelepüléseket, a fagyizókat, a kávézókat és az éttermeket is.

– Amennyiben utcai árusoktól vásárolnak, mindenképpen nagyobb körültekintést javaslunk a fogyasztóknak. Tapasztalataink alapján ugyanis ezen kereskedelmi forma esetében magasabb arányban találkozunk hiányosságokkal – hívta fel a vásárlók figyelmét a kormányhivatal fogyasztóvédelmi szakterülete.

Hozzátették: lehetőség szerint olyan helyről vásároljuk, ahol a kereskedő alapvető adatairól szóló tájékoztatás megtalálható, a termékek eladási- és egységárai jól láthatók és könnyen azonosíthatók, illetve megfelelő eszközt használnak a tömegre értékesített termékek mérésére.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában