2023.11.29. 20:15
Salgótarjáni műhely konferencián gazdagodhattak új ismeretekkel a művészettörténészek
A magyar tudomány ünnepe alkalmából tartott a Miskolci Akadémiai Bizottság művészettörténészek számára műhely-konferenciát a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeumban szerdán.
Az előadások elhangzása után a résztvevők felkeresték Eresztvényt is
Forrás: Nool.hu
Fotó: Hüvösi Csaba
A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) a Tudomány: válaszok a globális kihívásokra című rendezvénysorozatának keretén belül megvalósuló salgótarjáni műhely-konferencián elsőként a házigazda intézmény, a Dornyay Béla Múzeum igazgatója köszöntötte a megjelenteket. Shah Gabriella mindenekelőtt kifejezte örömét azzal kapcsolatban, hogy az MTA Miskolci Akadémiai Bizottsága (MAB) elfogadta a meghívásukat, és a magyar tudomány napját lezáró eseménynek a nógrádi megyeszékhelyt választották helyszínéül.
Ezt követően elkezdődött az MTA MAB művészettörténeti munkabizottság tagjainak szakmai napja és recens kutatásaikat bemutató műhely-konferenciája címet viselő rendezvény, amelyen dr. Gyulai Éva, a Miskolci Egyetemi docense, az MTA MAB szakbizottságának vezetője „kalauzolta” a megjelenteket. Első előadóként H. Szilasi Ágota beszélt az egybegyűlteknek Kovács Mihály festőművészről és a feleségéről, Donna Petra de Castro y Blancot-ról, valamint a művész a Feleségem arcképe nevet viselő alkotásáról. Vámosi Katalin segítségével a jelenlévők többet megtudhattak Takács István mezőkövesdi festőművész freskóiról a Szűz Mária mennybevétele, az Oltáriszentség imádása és a Szentháromság témákban.
Gazdag programmal készültek a házigazda Dornyay múzeum munkatársai
Gyulai Éva Evangélikus barokk? címmel tartott előadást a késmárki Thököly-vár kápolnájának főoltáráról. A program folytatásaként a résztvevők ellátogattak a nemrég felújított Salgótarján-eresztvényi Dornyay Házba. Ott Shah Gabriella mesélt az épület történetéről, majd Pirint Andrea és Barkóczi Ákos a Herman Ottó Múzeum tagintézményeként működő Miskolci Galéria újrarendezéséről, és az új miskolci képtár felállításáról osztott meg érdekes információkat a hallgatósággal. Az előadások mellett a Salgótarjánba érkezett művészettörténész szakemberek megtekintették a Dornyay Béla Múzeum képzőművészeti gyűjteményét és aktuális időszaki kiállításait.