2023.03.28. 06:50
Egyházi épületeket korszerűsítenek szerte Nógrádban, fejlődhetnek a falvak is
A Modern Városok Programnak köszönhetően a közelmúltban jelentős egyházi korszerűsítés zajlott szűkebb hazánkban, közel 3,5 milliárd forintból. Emellett a Magyar Falu Program és a Bethlen Gábor Alap forrásai is lehetőséget adtak a fejlődésre, amivel éltek is az egyházközségek.
Marton Zsolt váci megyéspüspök felszenteli a nemrég felújított vizslási templomot
Forrás: Nool.hu
Fotó: NMH archív
– Nógrád megye 17 településén, összesen 28 helyszínen több mint 30 katolikus egyházi épület – templomok, kápolnák, plébániák, közösségi terek – újultak meg a Modern Városok Program keretében. A beruházást közel 3 és félmilliárd forinttal támogatta a Magyar Kormány – tájékoztatta portálunkat a Váci Egyházmegye.
Amint arról beszámoltak, a megyeszékhelyen hét épület, Bátonyterenyén a maconkai Szent István templom, valamint a Római Katolikus Iskola és Óvoda, Pásztón pedig a Szent Lőrinc Római Katolikus Plébániatemplom és Plébánia, továbbá a Temetői Szentlélek Ispotály kápolna újult meg. Emellett további településeken, mások mellett Kishartyánban, Nemtiben, Karancsalján, Szuhán, Dorogházán, Mátranovákon, Vizsláson és Bujákon is korszerűsödtek az egyházi ingatlanok.
– Az elkészült épületek mindegyikének megtörtént a műszaki átadása tavaly novemberig, néhány helyszínen még hiánypótló, kiegészítő munkálatok zajlanak – fogalmazott megkeresésünkre az egyházmegye.
Javulnak az életkörülmények
Kitértek arra is, hogy a felújítások a katolikus hívő lakosság életkörülményeinek javításához, a települések, és azok tágabb környezetének versenyképességének, turisztikai vonzerejének a növeléséhez is jelentősen hozzájárulnak. A településkép javulásával, az épített értékek megőrzésével, a beruházások által teremtett munkahelyekkel a Váci Egyházmegye közvetlenül, az infrastruktúra és a hitélet javításával pedig közvetett módon növeli a települések lakosságmegtartó képességét.
A legtöbb templom új orgonával gazdagodott, két helyszínen pedig felújították a meglévő orgonákat, így azok teljesen új zenei hangzásvilággal gazdagítják a hívők és zenekedvelők mindennapjait. A felújítások során nem várt művészettörténeti és régészeti érdekességekre is bukkantak.
– Minden esetben igyekeztünk helyi kivitelezőket megkeresni: a tervezési feladatok 89, míg a kivitelezések 91 százalékát nógrádi vállalkozók végezték. Így a munkahelyteremtéshez, illetve a munkahelyek megtartásához is nagyban hozzájárult a projekt – ismertette a Váci Egyházmegye.
További forrásokból is fejlődnek az egyházközségek
A fenti forráson kívül a Bethlen Gábor Alapnak is vannak kifejezetten egyházi tulajdonú, hitéleti, közösségi célt szolgáló épületek felújítására vonatkozó a Magyar Falu Programnak pedig közösségi célt szolgáló épületek felújítására vonatkozó támogatásai.
– Az elmúlt években számos egyházközség élt ezekkel a lehetőségekkel. Romhány például a Szent György Katolikus templom tető-és homlokzatfelújítás valósult meg abból, Dejtáron pedig a Katolikus Közösségi Ház energia-megtakarítást célzó komplex felújítása. Emellett Egyházasdengelegen, Debercsényben, Magyarnándorban, Diósjenőn és Bercelen is eszközöltek beruházásokat – ismertette az egyházközség.
Hozzátették: az egyházközségek igyekeztek a maximális támogatásokat kihasználni, sőt ahhoz komoly önerőt is hozzátettek. A Magyar Falu Program esetében legfeljebb 35 millió volt a támogatás felső határa, a Bethlen Gábor Alapnál pedig 15 millió forint. Több esetben ezt a két támogatást egyszerre pályázták meg, és több ütemre bontva igényelték a támogatást. A Nógrád megyei településeken megújuló egyházi épületek összesen mintegy 140 millió forint támogatást nyertek el.