Megemlékezés

2024.11.01. 20:00

Mindenszentek ünnepe és halottak napja az ősök tiszteletére hívja fel a figyelmet

Mécsesek fénye világítja be immár a temetőket, s krizantémok milliói ékesítik a sírhelyeket. Két fontos egyházi ünnepet, mindenszenteket és halottak napját vármegyénkben is sokan ünneplik. Ezen alkalmak hátteréről, s azok üzenetéről Marti József bujáki esperesplébánost kérdeztük.

Sipos Nina Vivien

Mindenszentek ünnepe eredetileg a keresztény mártírok tiszteletének megadását célozta, és az első évszázadokban alakult ki, amikor a keresztényüldözések alatt sokan haltak meg hitükért. A 4. századtól kezdődően a különböző egyházközségek saját ünnepeket tartottak a helyi mártírok tiszteletére. Azonban hamarosan nyilvánvalóvá vált, hogy a vértanúk száma olyan nagy, hogy lehetetlenség mindannyiuk számára külön napot szentelni, így szükségessé vált egy közös ünnepnap.

Mindenszentek és halottak napja
Mindenszentek és halottak napja az ősök tiszteletére int. Marti József esperesről az Esterházy János boldoggá avatásáért bemutatott misén készült
Fotó: NMH archívum

Az üdvözült lelkeket ünnepeljük mindenszentekkor

A 4. században mindenszenteket a pünkösd utáni első vasárnap ülték meg, az ortodox keresztény egyház pedig ma is akkor tartja. Jámbor Lajos frank császár 835-ben IV. Gergely pápa engedélyével hivatalosan is elismerte az új ünnepet, amelynek időpontját november 1-re, egy kelta ünnep időpontjára tették.

– A mindenszentek ünnepe sokkal régebbi, mint a halottak napja. Ezt a 9. században vezették be a katolikus egyházban, amikor tulajdonképpen az üdvözült lelkekre emlékezünk meg – fogalmazott Marti József bujáki esperesplébános. – Vannak ugyebár nevesített szentek, akiket az év különböző napjain ünneplünk, de mindenszentekkor, ha egyszerűen szeretném lefordítani a jelentőségét, akkor a mennyországot celebráljuk, az elhunyt szeretteinket, akik eljutottak az örök élet boldogságára, vagyis üdvözültek lettek.

Egyházi szertartás kötődik hozzá

Ugyan az évszázadok során a különféle népek hagyományai átalakították az ünnephez tartozó szokásokat, viszont a katolikus egyházban a mai napig megmaradt egy ehhez kapcsolódó jelképes szertartás.

– Jellegzetes a mindenszentek ünnepi mise végén tartott szertartás a halottakért, amelyet régen a papok a ravatalnál végezték, ma viszont már a húsvéti gyertyánál történik. Ennek az a sajátossága, hogy ilyenkor kioltják a templom fényeit és csak gyertyák világítanak. Így történik az imádság az elhunytakért, amely alatt a harangok megszólalnak – tájékoztatott Marti József. – Sajátos szokás mindenszentek délutánján a temetőben végzett szertartás, illetve a mi vidékeinken ekkor tartjuk a sírkő szenteléseket, az új sírkőemlékek megáldását is.

Szeretteinkre is megemlékezünk

A bujáki esperesplébános kifejtette: november 2-a, vagyis halottak napja az elhunytakért való imádkozás hagyományából alakult ki, és hivatalosan Szent Odiló clunyi apát vezette be emléknapként 998-ban a Cluny apátság alá tartozó bencés rendházakban. Később már a renden kívül is megülték, majd a 14. század elejétől a katolikus egyház egésze átvette. A megemlékezés a halottakról, elhunyt szeretteinkről, a közbenjárás értük a purgatórium, vagyis a tisztítóhely katolikus hittételén alapul. 

A halottak napja tradíciója az idő múlásával egyre elterjedtebbé vált. A hívek ezen a napon különösen sok időt szenteltek arra, hogy meglátogassák szeretteik sírját, mécseseket gyújtsanak, virágokat helyezzenek el, és imádkozzanak értük.

Tiszteljük őseinket!

– Ezen ünnepnapok az ősök tiszteletére hívják fel a figyelmet. Itt a 21. században az emberek nagyon távol tarják magukat az elmúlás gondolatától, és látszik, hogy a halottak és az ősök iránti tisztelet egyre kiveszőben van – közölte Marti József.

Kiemelte: ezek a jeles napok sokkal aktuálisabbak mostanság, mint korábban voltak, amikor is a hétköznapi életnek természetes velejárója volt a halál. Ma már egy gyermeket nem mernek elengedni egy temetésre, mert igyekszenek őt távol tartani őt az elmúlás megtapasztalásától. Ezzel párhuzamosan pedig az is előfordul, hogy a családoknál egyáltalán nem része az ünnepnek a temetőlátogatás és a sírok felkeresése.

– Ha nagyon modernül akarom megfogalmazni, akkor mindenszentek és halottak napja azt az üzenetet hordozza számunkra, hogy „Ne felejtsd el, honnan jöttél!” – zárta gondolatait az esperesplébános.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában