2023.02.06. 20:37
Különleges kilátókból csodálhatjuk a nógrádi tájat (fotók)
Szűkebb hazánk csodálatos természeti környezetben helyezkedik el. Az erdők, a dombok és a völgyek kirándulásra csábítanak, a kilátók pedig tökéletes pihenést és páratlan panorámát biztosítanak a turistáknak.
Nemrég Bátonyterenye határában, a Sulyom-hegyen épült egy kilátóhely a kormány támogatásával
Forrás: Nool
Fotó: Hegedűs Márk
A Prónay családról nevezték el a kilátót
Romhány határában, a Kecske-kő tengerszint felett 421 méteres magasságban fekvő csúcsán az Ipoly Erdő Zrt. 2017-ben építtetett kilátót. A környéken egykor birtokos és szakszerű erdőgazdálkodást folytató Prónay családról elnevezett építmény 23 méter magas. Az erdészeti társaság honlapja szerint a környező tölgyerdő fölé magasodó építményről zavartalan kilátás élvezhető, szinte teljes körpanorámával.
Nyugat-északnyugati irányban a Börzsöny, északon a Selmeci-hegység, keletre a Szanda vár, a távolban a Karancs és a Mátra vonulatai, délről a Gödöllői-dombvidék lankái húzódnak. Látható innen a Naszály-hegy, valamint a Pilis- és a Visegrádi-hegység csúcsai is.
A látogatottság mérésére az Ipoly Erdő Zrt. automata számlálót is elhelyezett az építményen. Ennek adatai szerint a látogatottság a következőképpen alakult: 2018-ban 4 ezer 942-en, egy évvel később már 5 ezer 292-en, 2020-ban 8 ezer 545 látogató, 2021-ben, 12 ezer 725-en, tavaly pedig 10 ezer 853 kiránduló gyönyörködött a kilátó tetejéről a táj szépségében.
A szügyi polgármester kezdeményezésére épült
Szügyben a Dudáska domb tetején van a település közigazgatási területének legmagasabb pontja. Valaha állt itt egy kilátó, amelynek már csak a roncsai maradtak meg. Frenyó Gábor polgármester azonban mindig is lelkes erdőlátogató volt, az ő kezdeményezésére húztak fel 5 évvel ezelőtt egy új építményt a régi helyén.
– Mivel ehhez a területhez közel található Nógrád megye legnagyobb leánykökörcsin állománya, így a védett növény nevét viseli a kilátó, ami nagyon népszerű nem csak a helyiek körében. Itt vezet el ugyanis a Mária út, így a zarándokok is szívesen keresik fel útjuk egy állomásaként azt – fogalmazott Frenyó Gábor, aki arra is kitért, hogy az építmény felújításra szorul, ugyanis abba a vashüvelybe, amely a lábakat tartja, hangyák költöztek, és a faanyag egy részét elfogyasztották.
Mint mondta, pályázati támogatást nyertek a felújításra, ami idén elkészülhet. A kivitelezés idejére a kilátót majd lezárják, addig azonban látogatható. A tervezők megvizsgálták és úgy ítélték meg, hogy statikailag nem veszélyes.
Tenyerén hordoz a kilátó
Szintén szűkebb hazánkban található az ország talán egyik legkülönlegesebb kilátója, ami Felsőtold és Hollókő között helyezkedik el, az Országos Kéktúra útvonalán. A fából készült, tenyér formájú építményt a Farkaskútvölgy Hagyományőrző és Lótenyésztő Egyesület felkérésére Csíkszentmihályi Benjámin készítette el 2020 novemberében.
A nem mindennapi, természetes anyagokból összeállított alkotásra rengetegen voltak kíváncsiak akkor, amikor megnyitották a nagyközönség előtt. Népszerűsége azóta sem csökkent, napjainkban is sokan felkeresik.
– Hétköznapokon is vannak látogatók, hétvégente azonban még nagyobb az érdeklődés, akár ötvenen is megpihennek a fából készült tenyéren túrájuk során és gyönyörködnek az eléjük táruló látványban – fogalmazott Németh Gergely, a kilátót megálmodó egyesület tagja.
– Nagyobb rongálással nem találkoztunk, de sokan karcolják bele az alkotásba a nevüket és a dátumot, amikor itt jártak. Egy-egy darabot akár el is tesznek emlékbe a faanyagból, így folyamatosan kezelni kell a kilátót. A szemetet is rendszeresen szedni kell a területről – tette hozzá Németh Gergely.
Csodálatos a panoráma a Sulyom-hegyről
Nemrégiben Bátonyterenye határában, a Sulyom-hegyen épült egy kilátóhely, amelynek ötlete már korábban felmerült a városvezetésben, a megvalósításhoz egy Belügyminisztériumi pályázat biztosított forrást.
– A kilátópont műszakilag már átadták, azonban további fejlesztéseket tervezünk. Egy információs táblát, vagy asztalt helyeznénk el, ami a környező dombok és hegyek nevét ismertetné, továbbá szeretnénk a 64 vármegye kopjafáit kiállítani a gyalogút mentén – tájékoztatott Nagy-Majdon József polgármester.
Hozzátette: – A látogatottságot mutatja, hogy a közösségi média felületén sokan osztják meg az itt készült, lélegzetelállító panorámát bemutató fotókat. Hétvégente, vagy akár hétköznap délutáni programként is többen választják, hogy felgyalogolnak ide családostul. Az elsődleges cél az volt, hogy a tájba illeszkedő kilátópontot hozzunk itt létre, ami sikerült is.